Уряд Іспанії заплатить майже 100 млн євро баронесі в обмін на експонування її колекції в музеї. Це зрозуміли не всі

Музей Тиссена-Борнемісса в Мадриді
Музей Тиссена-Борнемісса в МадридіCodart.nl

В Іспанії розпалився скандал після того, як стало відомо, що уряд погодився заплатити 77—річній баронесі Кармен Сервері майже 100 мільйонів євро в обмін на дозвіл виставити її колекцію творів мистецтва в одному з музеїв.

Про це повідомляє The Times.

Договір, укладений між іспанським урядом і Серверою, передбачає щорічні виплати в розмірі 6,5 мільйона євро протягом 15 років. Натомість колекція із 427 творів мистецтва, якою володіє Сервера, залишиться в музеї Тиссена-Борнемісса в Мадриді. По завершенні дії договору держава матиме можливість викупити колекцію в Сервери. Її загальна вартість оцінюється в 1 млрд євро.

Один із пунктів договору передбачає, що Сервера може зберегти посвідку на проживання в Андоррі. Це означає, що вона не платитиме податки з грошей, які дає їй іспанський уряд як орендну плату, безпосередньо в Іспанії. Цей пункт, а також загальна сума коштів, яку уряд заплатить Сервері, викликали критику в країні.

«Це доволі шокова звістка. Іспанія платить 97 мільйонів євро. І чи варта того колекція, де шедеврів десь 10-20, — велике питання», — сказало The Times джерело, наближене до мистецьких кіл Іспанії. Воно також додало, що договір іспанського уряду із Серверою містить ще один недолік: дозволяє баронесі передавати до інших експозицій один із найбільш цінних експонатів — картину Поля Гогена «Мата Муа».

«Мата Муа» (1892), Поль ГогенColección Carmen Thyssen-Bornemisza depósito en el Museo Thyssen-Bornemisza

Міністр культури Іспанії Хосе Мануель Родрігес Урібес, однак, звинувачення відкидає та називає угоду із Серверою «історичною». «Це [закиди] не відповідає дійсності. Держава провела об’єктивну оцінку [колекції] і виявила, що її вартість становить 14 мільйонів євро на рік», — сказав Урібес у коментарі The Times.

Колекція аж настільки унікальна, що за неї так борються?

Насправді так. До неї входять полотна таких відомих авторів, як Едуар Мане, Пабло Пікассо, Вінсент ван Гог, Поль Гоген, Рой Ліхтенштейн, Харменс Рембрандт, Пітер Пауль Рубенс тощо, які творили в XIII—XX століттях. Згадана «Мата Муа» (1892) вважається найвідомішою роботою Гогена.

Сервера була п’ятою й останньою дружиною барона Ганса Генріха Тиссена-Борнемісса, відомого в Іспанії колекціонера. У 1992 році (за іншими даними — 1993-го) уряд Іспанії не без участі Сервери придбав у Тиссена-Борнемісса 775 творів мистецтва — найбільшу на той час колекцію в Європі. Вона стала основою музею його імені.

У 2002-му Сервера передала музею частину своєї колекції на правах безоплатної оренди. А втім, із 2016-го баронеса зажадала коштів за зберігання своїх творів. Жодних зрушень у перемовинах не було, поки у 2020-му баронеса не забрала «Мату Муа» з колекції й, за чутками, не збиралася продати її.