Вже майже два роки важкопоранені українські солдати не можуть приїхати на лікування до Сполучених Штатів за програмою американського уряду через бюрократію в Україні.

Як повідомляє «Голос Америки», у Конгресі США готують звернення до Володимира Зеленського із проханням посприяти вирішенню питання.

Для українських солдатів є два основні шляхи, як потрапити на лікування у США. Перший — завдяки допомозі волонтерів, другий — приїхати на лікування в Америку за кошти Міноборони США, які виділені для військової підтримки України. У 2019 році Пентагон заклав у бюджет програми «Ukrainian Wounded Warrior» (Український поранений воїн) 250 мільйонів доларів, і у 2015 році в США за нею вже лікувались українські військові.

Втім, уже два роки українські бійці не можуть взяти участь у програмі. На початку 2019 року американські лікарі відібрали 10 важкопоранених солдатів. Але вони досі в Україні.

У Міноборони кажуть, що попри виділені на лікування гроші, так звані немедичні витрати має взяти на себе Україна. До цих витрат входить транспортування, оформлення візи, проживання, добові, непередбачувані витрати, а також витрати на супроводжуючих осіб і у разі потреби — перекладачів.

У 2015 році все це профінансувала українська діаспора в США та волонтери. Тепер кроку очікують від держави. Втім, використати кошти із бюджету України не дозволяє українське законодавство. На запитання, чому поранені солдати не можуть потрапити в США, в Міноборони відповіли, що український закон за рахунок бюджету дозволяє покрити із немедичних витрат лише переліт. Все інше — не передбачено. Водночас, у Міноборони додають: медична служба ЗСУ здійснює переведення поранених військових у закордонні шпиталі безкоштовно. Але в інших випадках це відбувається за рахунок іноземної країни.

Та насправді і у цьому випадку Міноборони може використати для покриття немедичних витрат американські кошти. У 2017 році в Конгресі США прийняли доповнення до закону про національну оборону, яке дозволяє використовувати для цього фонди американського оборонного бюджету. Згідно з поправкою, Україна може використати американські гроші на «лікування поранених українських солдатів у Сполучених Штатах в медичних установах, включаючи транспортування, проживання, харчування та іншу відповідну немедичну допомогу у зв'язку з таким лікуванням».​

Однак за словами посла України у США Валерія Чалого, Україна зможе використати американські кошти лише в тому випадку, якщо цього року покриє немедичні витрати сама. На думку дипломата, зараз головна проблема полягає у відсутності політичної волі.

«Я вважаю, що це просто бюрократична тяганина. Наші бюрократичні перепони не мають стати на заваді лікуванню важкопоранених солдатів. Вони мають приїхати у США. Що для цього треба зробити? Не треба відписки, не треба шукати пояснень. Треба знайти рішення. І таке рішення мають знайти в Україні», — пояснив Чалий.

Якщо Україна не вирішить цю проблему — програма з реабілітації може бути втрачена.

Поділитись: