Президент Петро Порошенко заявив, що у разі програшу Нафтогазу в Стокгольмському арбітражі проти Газпрому, Україні загрожував би дефолт.

Президент Петро Порошенко заявив, що у разі програшу Нафтогазу в Стокгольмському арбітражі проти Газпрому, Україні загрожував би дефолт. 

Про це він сказав під час зустрічі із керівником НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим, передає Адміністрація президента. 

Глава держави привітав рішення арбітражу на користь України. 

«Я вважаю, що це історична перемога. Бо загроза, якщо був би програш у цьому суді, перед Україною була пряма загроза дефолту», — сказав він. 

Коболєв зазначив, що Україна за усіма пунктами отримала перемогу. 

«Відбулася важлива позитивна подія. Ми отримали остаточне рішення Стокгольмського Трибуналу щодо контракту купівлі-продажу газу 2009 року. Відповідно до цього рішення була повністю скасована позиція «бери або плати» на суму більше 45 млрд доларів, яка є наслідком контракту - так званого контракту пані Юлії Тимошенко», — сказав він. 

За його словами, так само було зменшено ціну на газ, який Нафтогаз купував у 2014-15 роках, приблизно на 30%. Економія складає приблизно 1,8 млрд доларів.

Він також повідомив, що ціна за тим контрактом складала 485 доларів за 1 тис. м. куб. природного газу, зараз ціна буде складати трохи більше 350 доларів.

«Відповідно, економія буде дуже значною як для Нафтогазу, так і для всієї Української держави», — сказав Коболєв.

«Ціна була завищеною, контракт був неринковий, він був підписаний на кабальних умовах. І Трибунал фактично зараз це вдруге підтвердив», — додав він. 

22 грудня Нафтогаз України заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому. Також у Нафтогазі пояснили, що рішення Стокгольмського арбітражу означає, що українська компанія не повинна платити за газ, поставлений Газпромом на окупований Донбас.

Водночас, у російському Газпромі повідомили, що суд зобов'язав Нафтогаз виплатити $2 млрд за спожитий газ. Комерційний директор Нафтогазу пояснив Громадському, що остаточна сума взаємовиплат буде після рішення щодо транзиту.

Нафтогаз судиться з Газпромом з 2014 року щодо 2 великих питань — ціни на російський природний газ і транзит газу.

З обох питань Газпром подавав зустрічні позови до України. Сукупна сума позовних вимог НАК Нафтогаз України до Газпрому становить понад 42,5 мільярди доларів, зустрічних вимог «Газпрому» — 47,1 мільярдів доларів США.

1 червня міністр юстиції Петренко повідомив про стягнення перших сум з Газпрому.  Пізніше стало відомо, що Нафтогаз подав позов на $5 млрд проти Росії до суду в Гаазі через активи в Криму.

Поділитись: