Художниця Євгенія Йепес-Віньєса під час інтерв'ю hromadske, Київ, 27 червня 2020 року
Фото:

hromadske

Євгенія Йепес-Віньєса — корінна донеччанка. Наприкінці 1990-х разом з чоловіком — громадянином Іспанії, виїхала на Захід. З 2011 року Євгенія не була ні разу в рідному місті, але приїхала в окупований Донецьк наприкінці 2019 року. Тут залишилася родинна квартира на центральній вулиці Артема. Проте через карантин, закриті кордони та КПВВ Євгенія не встигла виїхати.

3 червня в рамках підготовки до дня Росії на її балкон повісили російський триколор та прапор «ДНР». Вона зірвала і один, і інший, за що її запроторили в таємну «тюрму ДНР» та пригрозили роками ув'язнення.

І невідомо, чи би це все закінчилось, якби її чоловік не підняв на вуха міжнародні організації. hromadske зустрілося зі Євгенією в Києві та записало її історію.

Повернення в рідне місто

Восени 2019 року сусіди з донецької квартири написали Євгенії, що приходили люди від «міграційної служби». Мовляв, шукали її чоловіка з приводу продовження виду на проживання для іноземних громадян. Попри абсурдність ситуації жінка вирішила приїхати і з’ясувати, що до чого. 

Але зізнається, що також дуже хотілося знову навідатися в рідні, хоч і порожні, стіни родинної квартири, які вона називає «музеєм свого дитинства».

«Я розуміла, що небезпека присутня, але собі пообіцяла, що не буду висуватися, буду мовчати. Я думала, там переслідують більше людей, які відкрито агітують. Але я недооцінила рівень небезпеки», — розповідає жінка. 

У Донецьку Євгенія засиділась аж до весни. Вирішила взятись за заміну вікон в квартирі, як раптом через карантин в Україні оголосили про закриття КПВВ з непідконтрольними територіями та припинення пасажирського авіасполучення. 

Поки жінка чекала на поновлення роботи КПВВ та авіарейсів, встряла у пригоду, яка могла завершитися для неї роками ув’язнення.

Прапор самопроголошеної «ДНР» в центрі окупованого Донецька, осінь 2019 року
Фото:

EPA-EFE/DAVE MUSTAINE

Затримання

Вранці 3 червня жінка почула шум за вікнами. Вийшла на балкон, побачила на перилах російський триколор. Місцева «влада» так готувалася до відзначення Дня Росії, завішавши всі балкони цими прапорами.

Внизу продовжували працювати на крані комунальники. 

«Мені на мій балкон вішають політичну декларацію від мого імені! Я кричу комунальникам: “Піднімайтесь і знімайте! На мій балкон щось повісити можу лише я!”. Я ж по хорошому попросила, але вони відмовились. Тоді я сама його зняла, намагалась кинути їм в кабінку, але він пролетів повз. Вже потім на допитах мені закидали, що як так, прапор кинули на тротуар! Напевно, треба було покласти камінь разом з прапором і кинути в кабінку»,— сміється Євгенія.

Проте вже під вечір жінка виявила на балконі вже новий стяг — на цей раз прапор «ДНР».

«Що виходить: у всіх висить російський, а в мене цей. Думаю, ну все, вони за мене взялась. Почала трошки хвилюватися, що може його таки залишити, бо неясно, чим усе закінчиться. Але моя людська гідність стала вище розуму. Я подумала, ну максимум мене полякають, випишуть штраф і все», — згадує Євгенія. 

Та зізнається, що понадіялась, що її вид на проживання в Іспанії є додатковою страховкою, як і європейське громадянство її чоловіка. 

То ж врешті Євгенія взялася відчіпляти і другий прапор з балкону. Але його прикріпили так міцно і по всьому периметру, що їй довелося його порвати.

Російський прапор на балконі квартири Євгенії Йепес-Віньєса
Фото:

надане «Спектру»

За півтори години жінці подзвонили в двері. Чоловічий голос представився сусідом знизу, якого нібито Євгенія затоплює. Вона, знаючи справжню сусідку знизу, одразу здогадалась, до чого цей дзвінок. 

Врешті після тривалої суперечки вже інша людина за дверима представилась поліцією. Сказала, що прийшли до неї в рамках слідства у справі по розповсюдженню наркотиків. А якщо не відкриє, то просто зламають двері.

До того, як відчинити, Євгенія встигла подзвонити чоловіку, щоб від завтра він писав, куди тільки можна з зверненнями про її визволення, бо що з нею буде далі — невідомо. На її слова ще за дверима, що в неї чоловік громадянин ЄС і вона сама з правом проживанням в Іспанії, ніяк не відреагували.  

Відчинивши, вона побачила вісім чоловіків — співробітників так званого «Міністерства державної безпеки». Вони заштовхали її всередину і вимагали показати зірваний прапор «ДНР», який на той момент уже був на сміттєвому контейнері на вулиці. 

Вдома її допитували дві години і врешті затримали.

 «Сказали, якщо я буду розумною і зізнаюсь, що прапори в мене викликали почуття неприязні, тому вирішила їх позбутися і таким чином поглумилась над символами. Але я заперечувала, пояснюючи, що знімала лише тому, що це моя приватна власність. Але мотив їх не цікавив, а сам факт “наруги”». 

Після чого вони заявили, що мене затримують на тридцять днів. І шо термін можуть продовжити, бо я, мовляв, перешкоджаю слідству. І взагалі з такою впертою позицією суду я буду чекати кілька років», — розповідає Євгенія. 

Їй інкримінували статтю про наругу над державними символами.

Художниця Євгенія Йепес-Віньєса під час інтерв'ю hromadske, Київ, 27 червня 2020 року
Фото:

hromadske

Ніч в «Ізоляції» та 16 діб в ІТТ

Ще перебуваючи в квартирі, «мгбшники» між собою з посмішками перемовлялися: «Ну що в “Ізоляцію” її?»

«Говорять і сміються, знаючи, які емоції в людей викликає згадка про “Ізоляцю” — їхню тюрму. Звісно, я багато читала про цю “Ізоляцію”, тому я злякалась».

Привезли Євгенію у в’язницю з кульком на голові, щоб вона не бачила обличчя конвоїрів. 

«Це дуже агресивні люди. Плюс, це такий рівень людей, які навіть не могли чітко запитання сформулювати. Суцільний мат-перемат», — каже жінка.

Камера два на два метри — рівно на довжину нар, без вікна, і з відром замість унітаза. Так описує Євгенія свою ніч в «Ізоляції».

«Відвели мене в камеру, сказали — спати. Я потім зрозуміла, чому треба користуватися моментом і спати, бо з шостої ранку до десятої вечора там заборонено лежати — можна стояти або сидіти».

Вже після другого допиту Євгенію перевели в Ізолятор тимчасового тримання. Після «Ізоляції» вона називає ІТТ «курортом» і «раєм». Там була тримісна камера з вікнами, унітазом з перегородкою, а персонал не так брутально спілкувався. 

За 16 днів перебування в ізоляторі жодного разу Євгенію на допит не викликали.

Художниця Євгенія Йепес-Віньєса під час інтерв'ю hromadske, Київ, 27 червня 2020 року
Фото:

hromadske

Звільнення

20 червня в десятій ранку в камеру зайшов охоронець і сказав виходити з речами. На виході її зустріли вже знайомі представники «МГБ». 

«Я як їх побачила, кажу — в мене зараз буде інфаркт, кажіть, що ви хочете і чого чекати. І раптом вони мені кажуть, що зараз все добре закінчиться — ми до вас щедрі і їдемо на суд. І в цей момент я зрозуміла, що там за межами реакція сильніша, ніж я собі могла уявити», — згадує жінка.

Чоловік Євгенії за ці дні звертався в багато інстанцій. Серед них Міністерство закордонних справ Іспанії, посольства в Києві та Москві, ОБСЄ, різні організації при ООН, Червоний Хрест тощо.

Вже після звільнення на каналах 112 і ZIK з’явилися замітки з заголовками, що за своє звільнення Євгенія вдячна персонально Віктору Медведчуку.

Першоджерелом було іспанське видання «Еl Pais». Після звільнення жінка дійсно телефоном дала їм коментар, але Медведчуку там не дякувала. 

Його в іспанській публікації згадано лише в переліку усіх організацій, куди звертався чоловік Євгенії. З поміткою, що це «людина Путіна» і він відсторонений президентом Зеленським від участі в тристоронньої мінської групи.

«Висловлювати подякую Віктору Медведчуку рівнозначне подякувати президенту Росії Путіну, посередником якого є Медведчук. І це фактично б означало знову повісити російський прапор на мій балкон. Тобто від мого імені вирвати декларацію любові до Росії», — обурюється Євгенія.

Після ІТТ Євгенію привезли в Ворошилівський «райвідділ», де прочитали короткий обвинувальний акт. В ньому зникла стаття про наругу, а замість неї їй інкримінували дрібне хуліганство. Також зник епізод про порваний прапор «ДНР», а лише про скинутий російський. 

Суть «злочину»: Євгенія образила своїм обуренням людей, які вимушено стали свідками падіння російського триколору на тротуар. За це присудили штраф — 238 російських рублів. Проте заплатити його жінка не встигла. Одразу з суду її повезли додому, повідомивши, що в неї 30 хвилин на збори і її видворяють з «ДНР» як небажану особу. 

На скільки Євгенії заборонили в’їжджати до рідного краю — їй не повідомили. Проте вона не планує повертатися, як і продавати квартиру, де залишилася сімейні альбоми, намальовані нею картини та родинні книги. Але жінка не вірить у близьку перспективу повернення Донецька.

«Він повернеться під контроль лише у випадку, якщо Росія випустить з лап. А ви вірите що Росія в найближче майбутнє це зробить?»  

За спостереженнями Євгенії, більшість мешканців Донецька зараз налаштовані проти повернення під контроль України. За її словами, людям довго і вперто нав’язували думку, що бути разом з Україною безперспективно, а от Росія, мовляв, сильний потужний світовий лідер. 

«Раніше там жило більше проукраїнських людей. Але за ці роки люди з здоровим розумом просто виїхали. А ті що залишилися, то більшість — це не махрові фанати Росії, а які просто втомилися жити в нелегальному анклаві. І їм хай вже це буде територія Росії, але щоб був якийсь легальний статус», — ділиться враженням за проведені півроку в Донецьку Євгенія.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: