Як жителі непідконтрольного Донбасу голосують за поправки до Конституції Росії

Дільнична виборча комісія в будівлі Будинку культури в селі Куйбишеве, Ростовська область, 29 червня 2020 року. Голосування за поправки до Конституції Росії
Дільнична виборча комісія в будівлі Будинку культури в селі Куйбишеве, Ростовська область, 29 червня 2020 року. Голосування за поправки до Конституції РосіїФедір Ларін для Spektr. Press

Жителі непідконтрольних територій України не залишилися осторонь під час голосування за поправки до Конституції Росії, серед яких найбільш обговорюваною стала поправка про обнулення президентських термінів Володимира Путіна.

У самопроголошених республіках Донбасу голосують тільки громадяни Росії і тільки на дільницях, розташованих в Ростовській області РФ, але доставку цих людей до виборчих урн влада «ДНР» продумала й організувала як першорядну військову операцію. При цьому люди ще й доплачують зі своєї кишені за квитки на виїзд у Росію. «Спектр» провів один день, відстежуючи це специфічне голосування.

Звідки в «Л/ДНР» громадяни Росії?

У самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» зараз проживає близько 230 тисяч громадян РФ. Із них, за інформацією, озвученою з посиланням на керівництво республіки в своєму телеграм-каналі російським військовим журналістом Олександром Сладковим, у «ДНР» живе 110 тисяч власників нових паспортів із двоголовим орлом.

Указ «Про визначення в гуманітарних цілях категорій осіб, які мають право звернутися із заявами про набуття громадянства Російської Федерації у спрощеному порядку» Володимир Путін підписав 24 квітня 2019 року. Цей указ значно спростив отримання громадянства жителям «Л/ДНР». Уже в червні 2019-го в Ростовській області перші групи з Донецька та Луганська почали організовано отримувати російські паспорти.

Процес отримання російського громадянства чітко організований. Військові «республіки», особовий склад «поліції» і «МНС», чиновники офісу так званого глави «ДНР», «уряду», всіляких місцевих адміністрацій та інші «служиві люди» паспорти отримували за сприяння власних відділів кадрів, організовано та централізовано. Було це так: «першочергові категорії» здавали в конкретних місцевих міграційних службах свої персональні теки, а потім так само організовано групами виїжджали отримувати паспорти РФ в Ростовську область.

Усі інші громадяни спершу мали отримати паспорт «ДНР» і тільки після цього могли претендувати на російське громадянство. Зараз цей процес для звичайного, наприклад, пенсіонера розтягується в середньому на рік.

Тому поки що громадяни Росії в самопроголошених республіках — це передусім мотивовані люди, що працюють на російські інтереси, як тут кажуть: «бюджетники, держслужбовці та військовослужбовці».

Автобус з номерами так званих «ДНР» і «ЛНР» привозить українців, які хочуть отримати паспорт громадянина РФ, Новошахтинськ, 18 червня 2019 рокуОлександр Кохан/Громадське

Як було організовано голосування?

Колишній так званий глава «Ради безпеки ДНР» і командир бригади «Схід» Олександр Ходаковський про відбір груп людей для голосування за поправки до Конституції РФ серед тих, хто воює за «республіку», написав в своєму телеграм-каналі: «Було так: охочі — вийти зі строю. Вийшло багато. Ніякої показухи, ніяких "флешмобів" — просто й організовано. Автобуси надали перевізники, графік виїзду склали відповідальні особи».

Іншим можна було зареєструватися для виїзду на голосування в Росію з 17 червня на багатоканальній прямій лінії. Графіки та маршрути від «міністерства транспорту» «ДНР» з'явилися трохи пізніше, і їх можна було обирати. Донецьких мали намір возити на виборчі дільниці в місто Таганрог і три села: Куйбишеве Куйбишевського району, Авіло-Успенку Матвєєво-Курганського району і добре знайоме місцевим Покровське Некліновського району Ростовської області (тут розташований один із двох постійних пунктів видачі російських паспортів жителям «ДНР»).

Розклад автобусів з самопроголошених республік, щоб дістатись на голосування в Росіїскріншот сайту Мінтрансу ДНР

Їхати автобусам належало через два різних прикордонні переходи з Росією в селищах Успенка і Маринівка.

«ДНР» і «ЛНР» розділяє кордон з митницями, наглухо зараз закрита для переміщення людей через епідемію COVID-19. Потоки голосувальників із різних самопроголошених республік теж розділили по різних населених пунктах Ростовської області. Донецьким дісталися переважно села і селища, а луганських возили в міста: Гуково, Донецьк, Новошахтинськ і Червоний Сулін.

Згідно з повідомленням на сайті луганського «міністерства транспорту», поїздка в обидва кінці коштувала 450 рублів (близько 5,5 євро). Так що поїздка на голосування за поправки до Конституції РФ була ще й платною. У Донецьку охочі виконати свій «громадянський обов'язок» за квиток на поїздку в обидва боки платили в каси автовокзалу «Південний» 150 рублів (1,8 євро).

До епідемії COVID-19 квиток на автобус в Ростов-на-Дону з Донецька тільки в одну сторону коштував 1000-1100 рублів (12,5-13,7 євро). Але доїхати можна було не до прикордонного села, як зараз, а ще приблизно на 100 км далі — до самого Ростова-на-Дону.

Бюджетникам і добровольцям з місцевих «військових» у день виїзду на голосування їхнє керівництво дає вихідний день. Витрати перевізників мали дотуватися, а перевезення створеними спеціально для цього голосування маршрутами організовували так звані «міністерства транспорту» самопроголошених республік у рамках місцевого своєрідного «державно-приватного партнерства» з приватними перевізниками. Кордон також відкрили спеціально для голосування, хоча лінія розмежування з контрольованою Києвом територією в Донецькій області жорстко закривається через побоювання нового спалаху епідемії коронавірусу.

Організацією доставки людей для голосування в Донецьку в багатьох кабінетах відверто пишаються.

Як дістатися до дільниці?

Куйбишево Ростовської області — це районний центр із шістьома тисячами жителів, красивим Будинком культури з відреставрованою мозаїкою на фронтоні й гербом СРСР. Місцеві жителі з гордістю розповіли кореспонденту «Спектра», що у них в селі навіть погруддя Сталіна є.

Дільниця для голосування обладнана в цьому найкрасивішому Будинку культури. І на цій дільниці було все — маски, дезінфікувальні засоби, група дівчат у повному захисті від коронавірусу з електронним термометром для скринінгу всіх, хто прибуває, вся необхідна наочна агітація.

Уже перед самим відкриттям о 8 ранку біля дверей дільниці № 1018 чекали в черзі на голосування кілька місцевих жителів. Гостей з «ДНР» не було, до їх приїзду всі за минулі дні вже звикли.

Перший автобус із Донецька приїхав тільки близько полудня. На ньому прибули міцні як на підбір чоловіки. Вийшли з автобуса організовано, всі були в чорних масках. Жінки з цього автобуса далеко не всі були з масками, деякі потім брали одноразові маски вже на дільниці.

«Спектру» в Куйбишеві дозволяли знімати все, але суворо (з посиланням на якесь розпорядження ФСБ) заборонили знімати автобуси з номерами «ДНР». Але першими на ділянку з «ДНР» приїхали люди не на автобусі, а на легковій машині, і один із чоловіків погодився сказати щось на камеру. Хвилюючись, з другого разу він сказав: «Їхали ми з Донецька для голосування за внесення змін до Конституції РФ, тому що вона тепер є нашою батьківщиною, нашим домом, і ми маємо взяти участь у голосуванні. Все чудо, дуже дякую!».

Черга на дільницю з людей, які прибули автобусами з території самопроголошених республік, селище Куйбишеве, Ростовська область, Росія, 29 червня 2020 рокуФедір Ларін для Spektr. Press
На вулиці перед входом до Бдудинку культури, де розмістили одну з виборчих дільниць, усім дезинфікували руки, селище Куйбишеве, Ростовська область, Росія, 29 червня 2020 рокуФедір Ларін для Spektr. Press

Один із автобусів із донеччанами прибув о 14.00, його пасажири розповіли «Спектру», що виїхали вони з Донецька ще о сьомій ранку — стільки часу зайняв маршрут приблизно в 110 кілометрів і перехід кордону. Від прикордонного переходу «Маринівка» до Куйбишева — 20 хвилин неспішної їзди, від Донецька до кордону з Росією автобус добирався дві години з короткими зупинками в Макіївці та Харцизьку, решта часу — очікування перевірки. Загалом від Донецька до селища Куйбишеве, якщо дорогами, а не навпростець — їхати рівно 107 кілометрів. Детальний розклад описала «Спектру» одна з пасажирок:

«У нас, починаючи з 25 березня з Південного автовокзалу відходять рейси о шостій ранку, потім о сьомій, восьмій, дев'ятій — чотири рази тільки в Куйбишеве, Покровське і в Авіло-Успенку теж по чотири рейси на день. І ще на Таганрог із Донецька маршрут о шостій годині, — розповіла пасажирка. — З Ясинуватої о сьомій годині два рейси на Куйбишеве і Покровське; з Горлівки — на Покровське і на Куйбишеве вже по два рейси на день; Новоазовськ їде в Таганрог; Сніжне щодня їздить о 5:40 в Таганрог; Шахтарськ теж їде в Таганрог... Ось я вам зараз назвала, скільки рейсів щодня стартує голосувати з "ДНР". Ми під'їхали до кордону, а там черга з автобусів — перед нами було чотири автобуси і після нас теж чотири. Найбільше часу ми в дорозі провели в очікуванні своєї черги, щоб перетнути кордон на Маринівці. Розумієте, для нас всі ці поїздки на голосування — як знак, можливість кожному відчути себе частиною Росії!» За її словами, паспортний контроль з боку «ДНР» тривав довше, ніж на російському кордоні. Коли автобус приїхав в Куйбишеве, їх попросили погуляти трохи, тому що в цей момент на дільниці було багато голосувальників. «Там селище невеличке таке: тут "П'ятірочка", там "Магніт", тут Будинок культури — і все! Але все пристойно, чистенько: тут поліція, там волонтери, дезінфекція рук в черзі, музика грає...», — із захопленням ділилася своїми враженнями пасажирка.

Всередині приміщення волонтерки вимірювали температуру, селище Куйбишеве, Ростовська область, Росія, 29 червня 2020 рокуФедір Ларін для Spektr. Press

«Чітку громадянську та патріотичну ...»

До організації голосування людей з «ДНР» в Ростовській області підійшли з розмахом — усередині Будинку культури в Куйбишеві були розмічені на підлозі смуги для соціальної дистанції, в такій самій — на дистанції — черзі на вулиці волонтери кожному обробляли дезінфектором руки, на вході кожен приїжджий отримував в подарунок ще одну одноразову маску та ручку.

Було видно, що і народ, який приїхав в Куйбишеве, знайомий з дисципліною. «Єдине, коли дощ лупанув, нам закричали: "Заходьте швидше, краще не намокнути, ніж дистанції дотримуватися!" — розповіла приїхала голосувати мешканка Донецька. — А проголосували ми дуже швидко і спокійно поїхали назад - назад пропускали швидше. Шопінгом не займалися, в "П'ятірочці" зараз набір продуктів такий самий, як у Донецьку, тільки в нас трохи дешевше через нижче податкове навантаження. Взяли водички, пляшку шампанського і трохи закуски на дорогу додому — сиру, винограду...».

29 червня був, найімовірінше, рекордним днем для голосування донеччан. Із цією метою на територію Росії виїхав довоєнний і сучасний глава центрального Ворошиловського району Донецька Владислав Латинцев, колишній і нинішній адміністратори Донецька Ігор Мартинов і Олексій Кулемзін, місцевий «міністр культури» і директор Донецької державної філармонії співак Олександр Парецький.

На підлозі — червоні смужки, які вказують на дотримання дистанції, селище Куйбишеве, Ростовська область, Росія, 29 червня 2020 рокуФедір Ларін для Spektr. Press

На одному з автобусів приїхав голосувати за поправки в російську Конституцію і творець Донецького опікового центру, директор Інституту невідкладної і відновної хірургії імені В.К.Гусака лікар Еміль Якович Фісталь — знакова фігура для Донбасу, де підземні вибухи газу з численними опіками у шахтарів завжди були страшною буденністю.

Минулого року ювілей лікаря Фісталя в Донецьку святкували як державне свято — йому виповнилося 80 років. Проєкт Свої. CITY вніс Еміля Фісталя у рейтинг п'яти найвідоміших жителів Донецька, що не виїхали за його межі в 2014 році. У Еміля Фісталя вже була персональна сторінка на забороненому в Росії українському сайті «Миротворець», де наводяться особисті дані людей, яких творці сайту вважають ворогами України.

Тепер стало зрозуміло, що у Фісталя є і паспорт РФ, а власники паспортів Росії здебільшого всі розмови про реінтеграцію з Україною сприймають із жорсткою недовірою — нічого хорошого від виконання Мінських угод для себе такі люди не чекають.

Волонтери в захисних халатах, голосувальники — в масках, селище Куйбишеве, Ростовська область, Росія, 29 червня 2020 року Федір Ларін для Spektr. Press

На зворотному шляху донеччани відзначали голосування як значущу в їхньому житті подію червоним шампанським. «Терористи, агресори, окупанти — які ж ви настирливі! — виголосив тост житель Калінінського району міста Донецька Олександр Сидоров. — Дощ вас поливав, спека вас смажила, в чергах вас маринували. Однак ви виконали свій громадянський обов'язок! Нумо! За нашу чітку громадянську та патріотичну позицію!» Пластикові стакани змикаються під триразове: «Ура!».

На персональній сторінці в мережі Facebook у Олександра Сидорова є запис від 31 жовтня 2019 року, де він демонструє свої нові російські паспорти — закордонний і внутрішній — і пише: «Ось як буває! Ще вранці був невинною (ну, майже) "маріонеткою Кремля", а повернувся до рідного Донецька повноправним "російським окупантом"».

У цьому потоці нових громадян Росії з самопроголошених республік Донбасу тих, хто сказав поправкам до Конституції «ні», схоже, буде дуже мало. Якщо вони, звісно, взагалі там будуть.

За підтримки Медіамережі