Посадовців Полтавського ГЗК відправили до СІЗО. Застави — від 2 до 60 млн гривень

Підозрювані у справі полтавського підприємства, яке належить бізнесменові Жеваго, у Печерському райсуді Києва
Підозрювані у справі полтавського підприємства, яке належить бізнесменові Жеваго, у Печерському райсуді КиєваДБР

Печерський райсуд Києва обрав запобіжні заходи керівництву Полтавського гірничо—збагачувального комбінату та керівництву «фірми—прокладки», через яку на підприємстві відбувалися махінації.

Про це повідомляє Державне бюро розслідувань.

За рішенням суду, всі шість підозрюваних мають перебувати в СІЗО з альтернативою внесення застави. Організатор оборудок має внести 60 мільйонів гривень, а решта — від 2 до 40 мільйонів гривень.

Як розповіли в ДБР, підозрювані намагались уникнути контактів зі слідством і переховувались, але їх затримали та доставили до суду під конвоєм.

У червні Держбюро розслідування у взаємодії зі Службою безпеки й Офісом генпрокурора повідомили про підозру керівництву Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.

Правоохоронці встановили, що посадовці протиправно заволоділи майже 400 мільйонами гривень від видобутку й подальшої реалізації корисних копалин державного значення без відповідних дозволів. Їм загрожує до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Оновлено 27 вересня. Ferrexpo, до якої належить Полтавський ГЗК, у ЗМІ пов'язують із бізнесменом Костянтином Жеваго. Представники Полтавського ГЗК наголошують, що Жеваго не є власником Ferrexpo, а найбільшу частку у компанії (49,5% голосуючих акцій) має компанія Fevamotinico S.a.r.l.

У розслідуванні 2017 року «Центр протидії корупції» зазначав, що одноосібним власником цієї фірми є компанія The Minco Trust. «Саме через цей траст, згідно з електронними деклараціями за 2015 та 2016 роки, [депутат] Жеваго володіє британською Ferrexpo PLC», — йшлося у розслідуванні.

Хто такий Жеваго? 

За даними Forbes, у 2022 році Костянтин Жеваго увійшов у п’ятірку найзаможніших українців. Тогоріч його статки сягнули 1,4 мільярда гривень.

Ще із 2019 року Жеваго не повертався в Україну, пішов із посади гендиректора Ferrexpo і керує нею дистанційно, зазначає «Forbes Україна». Крім того, із 1998-го до 2019 року Жеваго обирався до Верховної Ради.

В Україні Жеваго проходить у справі про розтрату грошей банку «Фінанси та кредит», чим було завдано шкоди інтересам держави та вкладників банку. Йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України. Підозри також отримали низка топменеджерів банку.

Нині накладено арешт на майно Жеваго, а також пов’язаних із ним компаній. Це, зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень, корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також арештовано майно інших підприємств, які пов’язані з бізнесменом. Серед іншого це: 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир, гелікоптер, яхта.

ДБР повідомляло, що активно співпрацює з органами юстиції, жандармерії та поліції Франції, де в одному з готелів Куршевелю Жеваго затримали за запитом ДБР у грудні 2022 року.

30 березня 2023 року суд у Франції відмовив в екстрадиції бізнесмена до України. Суд мотивував своє рішення тим, що «держава-запитувач, яка перебуває у стані війни в невизначеній ситуації, не в змозі мати суд, що гарантує основні свободи».

Прокурор у Франції планує подання апеляційної скарги на це рішення, водночас Жеваго продовжили термін раніше обраного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.