УКРАЇНА

Закон і «прорив»: хто нестиме відповідальність за повернення Саакашвілі

10 жовтня, 2017 12:40
УКРАЇНА/Закон і «прорив»: хто нестиме відповідальність за повернення Саакашвілі
Зберегти
Вигляд
lead
Розгляд справи про порушення Саакашвілі правил перетину українського кордону призначений у Мостиському районому суді Львівської області на 18 вересня

Злочин чи адміністративне правопорушення?

Міхеіл Саакашвілі попри обіцянку вирушити в турне Україною, наразі лишається у Львові. Сьогодні в готель «Леополіс», де зупинився колишній очільник Одещини, поліція та прикордонники принесли протокол про адміністративне правопорушення — незаконний перетин українського кордону.

Раніше, ще в понеділок, Державна прикордонна служба, запросила всіх учасників недільного прориву з’явитися до пункту пропуску Шегині, щоб оформити протоколи. За словами прикордонників, за добу на прохання відгукнулися 14 громадян — чотири журналісти та 10 іноземців.

Незважаючи на спробу прихильників Саакашвілі не допустити до нього правоохоронців, екс-президент Грузії був змушений урешті-решт підписати протокол. Хоча й з власними зауваженнями: на його думку, в незаконному прориві кордону в неділю немає складу адмінправопорушення, оскільки учасники просто намагалися терміново покинути начебто замінований КПВВ.

«Частина 9 статті 9 закону “Про державний кордон України” дозволяє в умовах крайньої необхідності перетинати кордон із порушенням правил. Які були умови крайньої необхідності? Ми перебували в зоні замінованого пункту пропуску. Відповідно, нас потрібно було евакуювати. Ми звернулися до генерала, голови Західного регіонального управління Держприкордонслужби, з проханням евакуювати нас. Він відмовився навіть прийняти нашу заяву», — пояснював виданню «Гордон» адвокат Саакашвілі Маркіян Галабала.

Розгляд справи про порушення Саакашвілі правил перетину українського кордону призначений у Мостиському районому суді Львівської області на 18 вересня. За «груповою» частиною 2 статті 204-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, йому та іншим учасникам недільного прориву загрожує штраф від 3400 до 8500 гривень. Іще один адвокат екс-губернатора — Назар Кульчицкий — заявив, що його підзахисний “обов’язково з’явиться в суді”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Прорив Саакашвілі»: Як колишній президент Грузії переграв чинного президента України

Міхеіл Саакашвілі (в центрі) був змушений урешті-решт підписати протокол про адміністративне правопорушення Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Примусове видворення чи захист від екстрадиції?

Адміністративна стаття не дає підстав для затримання Саакашвілі. Тож він продовжує перебувати на свободі, хоча за його власними словами, — без документів. Сьогодні екс-губернатор заявив, що його український паспорт, який за законом мали б вилучити прикордонники ще в Шегинях, викрадений і лежить «в кабінеті Порошенка».

Незаконний перетин кордону згідно статті 30 закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» може бути достатньою підставою для примусового видворення Міхеіла Саакашвілі з України, як особи без громадянства. Однак рішення про це може винести лише суд за поданням прикордонників чи Державної міграційної служби.

Також існує можливість екстрадиції Саакашвілі на батьківщину — із відповідним клопотанням до України звернулися грузинські правоохоронці, які підозрюють екс-президента Грузії у перевищені повноважень під час розгону мирних протестів 2010 року у Тбілісі. За словами міністра юстиції України Павла Петренка, запит грузинської сторони направлений у прокуратуру для екстрадиційної перевірки.

«Якщо вона (перевірка) завершиться з позитивним висновком, буде можливість ухвалювати подальші процедурні рішення в чіткій відповідності із законом», — непевно прокоментував міністр перспективи видачі екс-президента.

Однак і примусове видворення, і екстрадиція Саакашвілі будуть неможливими, якщо він подасть клопотання про надання йому в Україні політичного притулку або додаткового захисту через переслідування на батьківщині. Юристи вже заявляли Громадському, що подати подібну заяву він мав подати ще на кордоні.

За словами адвоката Маркіяна Галабали, він уже подав до ДМС відповідну заяву від імені Сакашвілі. Це могло б означати, що до ухвалення рішення його клієнт перебуватиме під захистом держави. Водночас речник ДМС Сергій Гунько не зміг підтвердити чи спростувати Громадському факт надходження документа. «Ми взагалі не коментуємо цю справу», — заявив він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Повернення Саакашвілі: перші реакції високопосадовців

Саакашвілі заявив, що його український паспорт викрадений і лежить «в кабінеті Порошенка» Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Свідки та співучасники

Окрім самого Саакашвілі, під розслідування правоохоронців потрапили ще близько 100 осіб, що брали участь у недільному «прориві» в Шегинях.

За словами речника МВС Андрія Шевченка, львівська поліція розслідує кримінальне провадження за чотирма статтями Кримінального кодексу:

— частина 1 статті 332 — «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України» (від двох до п’яти років позбавлення волі)

— частина 2 статті 342 — Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, державному виконавцю, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві, уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб — (від штрафу у 850 гривень до двох років позбавлення волі)

— частина 4 статті 345 — Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу (від семи до 14 років позбавлення волі)

— стаття 293 — Групове порушення громадського порядку (штраф до 850 гривень або до шести місяців арешту).

У вівторок поліція затримала перших п’ятьох підозрюваних, зокрема соратника Саакашвілі Олександра Бурцева, якому інкримінують напад на прикордонників. За словами Андрія Шевченка, у неділю під час сутичок на кордоні 13 поліцейських та дев’ятеро прикордонників отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.

Речник МВС також зазначає, що слідство встановило особи шести імовірних організаторів прориву кордону та 32 активних учасників подій. Андрій Шевченко відмовився відповідати на питання, чи є серед підозрюваних Міхеіл Саакашвілі або інші політики, що підтримували його, посилаючись на таємницю слідства.

Однак поліція викликає для дачі свідчень п’ятьох народних депутатів: Юлію Тимошенко, Олега Дерев’янко, Дмитра Добродомова, Сергія Власенко та Павла Костенка.

Долучаються поліцією в якості свідків і журналісти, які висвітлювали недільний «прорив». Про термінові виклики до Львова повістками у вівторок заявили, зокрема, журналісти з Чернівців — головний редактор газети «Час» Петро Кобевко та редактор порталу «Букінфо» Сергій Зарайський.

У вівторок в СБУ заявили, що також планують долучитися до розслідування подій на пункті пропуску Шегині.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Саакашвілі повернувся в Україну​

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини