ENRU

«Райдужні» перспективи: ситуація з правами ЛГБТ у світі

8f92dc08675ddc328
Фото: EPA/ABIR SULTAN

Права ЛГБТ — лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерів — на сьогодні залишаються одними з найбільш нехтуваних прав людини у світі.

Згідно із дослідженями ILGA (Міжнародна асоціація лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсексуалів — пер.) лише 25% країн визнають та/або захищають права лгбт-спільноти у світі. Гомосексуальність є незаконною в 72 країнах, наприклад — Індії, Лівії та Єгипеті. Cмертною карою карається в 13 країнах, переважно в мусульманських. Лише три світові країни (Бразилія, Еквадор і Малі) офіційно заборонили «перехідну терапію» — контраверсійні психотерапевтичні методи, які мають на меті переконати гея в тому, що він насправді гетеросексуал.

Громадське розповідає про ситуацію з правами ЛГБТ у різних куточках світу.

Росія та Чечня

Одна з найкритичніших ситуацій — у Чечні. 1 квітня «Новая газета» опублікувала матеріал про масові затримання жителів республіки, яких підозрюють у гомосексуальних зв’язках. В тексті публікації йдеться про сотню затриманих, а також про трьох вбитих, однак є припущення, що насправді жертв значно більше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Розправи над чеченськими геями: як режим Кадирова вбиває людей за сексуальну орієнтацію

Незаконно затриманих відправляли в секретні в'язниці. Там їх били, катували струмом, проводили «профілактичні та виховні бесіди», деяких вбивали. При цьому у родини затриманого вимагали викуп, або ж наказували вчинити «вбивство честі», тобто самотужки вбити родича, який нібито зганьбив сім’ю. Під час тортур поліцейські дізнавалися імена інших геїв, яких також затримували.

«Мене били сім чи вісім людей, ходили по колу біля мене. Потім наказали знімати взуття, і змусили зав’язати дріт на мізинці рук і ніг. Після того почали катувати струмом», — каже в коментарі для Reuters Анзор (ім’я змінене), йому вдалося уникнути смерті та втекти з Чечні.  

Ще один затриманий, якому вдалося вийти із такої таємної в’язниці, Рамзан (ім’я змінене), розповідає Reuters, що його врятували зв’язки: член його сім’ї працює в силових структурах Чечні. Втім, хлопець змушений був тікати від ймовірної помсти родичів із республіки.

«Такі гоніння в Чечні були і раніше, але в останні місяці це досягло великих масштабів. Це вже не поодинокі випадки, тепер ловлять великі групи людей, забирають навіть тих кого лише підозрюють, але явних доказів нема. Якщо раніше мета таких облав полягала в грошах, які можна було вимагати за мовчання, то тепер метою було знищення. При цьому, наскільки я знаю, такий наказ прийшов “згори”», — каже Рамзан.

Квітнева акція протесту в Парижі проти переслідування та вбивств геїв у Чечні (на плакаті — лідер Чечні Рамзан Кадиров з підписом «вбивця») Фото: EPA/IAN LANGSDON

Влада Чечні назвали повідомлення ЗМІ про переслідування геїв брехнею, заявивши, при цьому, що в республіці взагалі немає гомосексуалів. Правоохоронні органи Чечні оголосили, що не отримали жодного звернення гомосексуалів зі скаргами на переслідування.

За словами глави «Російської ЛГБТ-мережі» Ігоря Кочеткова, правозахисникам вдалося вивезти за межі Чеченської республіки близько 40 гомосексуалів, 9 з них покинули Росію. В РФ з 2013 року діє закон про «заборону пропаганди гомосексуалізму і нетрадиційних сексуальних відносин серед неповнолітніх», а країна лишається однією з найменш толерантних до геїв — одноставеві шлюби заборонені, як і всиновлення дітей одностатевими парами.  

Близький Схід

Не менше викликів для геїв існує на Близькому Сході. Смертною карою гомосексуальність карається в таких країнах, як Саудівська Аравія, Ємен,  Судан, Афганістан, Іран, Ірак та інші. В мусульманській Індонезії існує практика публічного побиття за одностатеві сексуальні зв’язки. На таких дійствах зазвичай присутні багато людей, які ображають затриманих  та підбадьорюють катів.

Учасники гей-параду в Берліні неодноразово привертають увагу громадськості до нападів на гомосексуалів та жорстокого поводження у країнах Близького Сходу, зокрема, у Ємені (архівне фото 2008 року) Фото: EPA/RAINER JENSEN

В Ірані статевий акт геїв карається смертю або тюремним ув’язненням. Але парадокс в тому, що бути трансгендером в Ірані цілком можна. Справа в тому, що в Корані, хоч і є заборона одностатевих зв’язків, втім немає прямої заборони міняти стать. В результаті, за кількістю таких операцій у світі, Іран поступається тільки Таїланду.

Разом із тим, правозахисники скаржаться: часом геїв в Ірані фактично змушують змінити стать, щоб вони формально не порушували заборону гомосексуальних зв’язків.  

Практично неможливим є життя геїв на територіях окупованих «Ісламською Державою» в Сирії та Іраку. Там представників ЛГБТ страчують , а саме — скидають із дахів будинків. Бойовики ІДІЛ поширюють відео та фото цих вбивств, на яких видно як глядачі таких страт, добивають жертв на землі камінням.

У цьому питанні Ізраїль значно прогресивніший за  сусідів-мусульман. В ортодоксальному та консервативному юдаїзмі одностатева любов заборонена, але реформістський юдаїзм вважає гомосексуальність нормальною.

Згідно із опитуваннями, 52% ізраїльтян підтримують легалізацію гомосексуальних одружень. Хоча Ізраїль поки не легалізував гей-шлюби, держава визнає такі, якщо їх уклали за кордоном. Гомосексуальним парам в країні дозволено всиновлення дітей. Ізраїльські гей-прайди традиційно одні з наймасштабніших у світі, а випадки насильства чи нападів на геїв на таких заходах — рідкість.

Ізраїль значно прогресивніший за  сусідів-мусульман у питанні ставлення до ЛГБТ-спільноти (на фото — гей-пара з усиновленими дітьми у Тель-Авіві) Фото: EPA/JIM HOLLANDER

Азія

Права ЛГБТ-спільноти в Азії обмежені. В таких країнах як Китай, Японія чи Південна Корея, гей-шлюби не узаконені, але гомосексуальне партнерство допускається. Втім це не скасовує часом досить низький рівень толерантності та публічний осуд геїв.

Наприклад, у Південній Кореї гомосексуалів не переслідують, втім такі зв’язки заборонені серед військових. Нещодавно в південнокорейських ЗМІ з’явилася інформація про масові затримання геїв-солдатів, за їхніми даними було арештовано 32 військових. Їм загрожує позбавлення волі до 2 років.

Китайська лесбійська пара готується до імпровізованого «весілля» у Пекіні, таким чином проводячи кампанію за легалізацію одностатевих союзів в Китаї (архівне фото 2015 року) Фото: EPA/HOW HWEE YOUNG

60% населення Китаю вважає гомосексуальність аморальним явищем. Позиція комуністичної партії КНР щодо геїв досить проста: їх не підтримують публічно, гей шлюби не узаконюють, але разом з тим представників ЛГБТ не переслідують.

В Японії існує безліч гей-клубів, часто відбуваються прайди, а крім того є закони, що забороняють трудову дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації. Попри це, японське законодавство не дозволяє гей-парам всиновлення дітей чи укладання шлюбу.  

Тайвань першим в Азії дозволив геям одружуватись. 24 травня Конституційний суд острова визнав, що неможливість представників однієї статі вступати в шлюб є порушенням прав людини.  Відтак судді надали парламенту Тайваню два роки, щоб внести відповідні зміни до законодавства.

Представники ЛГБТ емоційно реагують на рішення Конституційного суду біля будівлі парламенту Тайваню в Тайпеї 24 травня Фото: EPA/RITCHIE B. TONGO

Африка

Поєднання ісламських традицій, християнського фундаменталізму та африканських традицій робить африканський континент одним з найнебезпечніших для ЛГБТ-спільноти.  

За даними фахівців, в 34 країнах Африки існують закони, спрямовані проти представників ЛГБТ-спільноти. Смертна кара за гомосексуальні зв’язки існує в 4 країнах — Судані, Сомалі, Нігерії та Мавританії. В Уганді, Сьєрра-Леоне і Танзанії геї можуть отримати пожиттєве ув’язнення. 

Серед африканських країн найбільш толерантні закони щодо геїв —  у Південно-Африканській Республіці. Тамтешня конституція виступає проти дискримінації ЛГБТ і гарантує їм право на шлюб.

У Каїрі засуджено вісьмох чоловіків до трьох років позбавлення волі кожного за участь у святкуванні одностатевого шлюбу. Єгипетське законодавство більш толерантне до ЛГБТ-спільноти, ніж інші країни Африки, але їх звинувачують в розпалюванні розпусти і порушенні суспільної моралі (архівне фото 2014 року) Фото: EPA/STR

Випадки, коли в країнах африканського континенту гомосексуальність та зміна статі на офіційному рівні проголошувалися нав’язаними ззовні — не рідкісні. У 2013 році під час свого виступу на Генеральній Асамблеї ООН тодішній  президента Гамбії Яхья Джамме назвав ЛГБТ однією з глобальних загроз людства, спрямованої проти Бога.

Європа

Права ЛГБТ в Європі істотно відрізняються залежно від країн. 14 країн світу з 22, де одностатевий шлюб узаконено, розташовані у Європі. В Західній Європі, сексуальні меншини визнані в суспільстві, але разом із тим, питання легалізації одностатевих шлюбів і союзів викликає юридичні суперечки в сфері оподаткування, усиновлення та медицини.

Майбутня прем’єрка Сербії Ані Брнабіч, відкрита лесбійка Фото: EPA/KOCA SULEJMANOVIC 

Саме серед європейського політикуму існує чимало представників ЛГБТ, наприклад колишній прем'єр-міністр Бельгії Еліо Ді Рупо, прем'єр-міністр Люксембургу Ксав'є Бетель, прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар. Одним з останніх призначень є кандидатура міністра держуправління і місцевого самоврядування Ані Брнабіч на посаду прем’єра Сербії. Президент країни Олександр Вучич доручив їй сформувати уряд. Після затвердження її кандидатури парламентом, Брнабіч стане першою жінкою на чолі уряду, а також першим сербським прем'єром, що відкрито оголосила про свою гомосексуальність.

Латинська Америка

В більшості країн Латинської Америки гомосексуальні зв’язки легальні. Одностатеві шлюби є законними в Аргентині, Бразилії, Уругваї, Колумбії і в декількох мексиканських штатах плюс Мехіко.

Попри це, більшість населення таких країн вважає одностатеві відносини аморальними, а проблема дискримінації все ще існує, зокрема через потужний вплив Католицької церкви і протестантів. Близько 600 людей загинули в Латинській Америці через насильство щодо ЛГБТ-спільноти в період з січня 2013 по березень 2014 року, згідно зі звітом 2015 року  Міжамериканської комісії з прав людини. 

Найбільш дружніми латиноамериканськими країнами до ЛГБТ вважаються Уругвай, Аргентина та Бразилія. Останні позиції у рейтингу посідають Гондурас, Парагвай та Гватемала.

Медики надають допомогу постраждалим, після нападу на гей-клуб «Madame bar» у Халапі в мексиканському штаті Веракрус 22 травня 2016 року Фото: EPA/STR

США

США є однією з держав, де одностатеві шлюби легалізовані на всій території. Попри це в країні лишається багато противників ЛГБТ-руху, особливо у південних штатах, так званих штатах «біблійного поясу» (території, де одним з основних аспектів культури є євангельський протестантизм).

В Америці гомосексуальним парам дозволяють безперешкодно всиновлювати дітей. ЛГБТ-паради проводяться у багатьох великих містах країни. У Вашингтоні прайд щорічно збирає мільйони людей.

Після вступу на посаду в січні 2017 року, Президент США Дональд Трамп заприсягся продовжувати захист прав лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерних людей, які працюють за федеральними контрактами, підписаними за адміністрації Барака Обами.

«Президент гордий бути першим кандидатом від республіканців, який у своїй кандидатській промові заприсягся захищати спільноту від насильства і тиску», — йшлося у заяві Білого дому. Американські ЗМІ повідомляли також, що на це рішення вплинула його дочка Іванка Трамп. Мовляв саме вона домоглися того, щоб на стіл глави Білого Дому не потрапив проект указу, який би скасував рішення Барака Обами про заборону дискримінації ЛГБТ. 

Попри таке рішення, ЛГБТ-спільнота була розчарована Трампом. На початку червня президент США, як і його попередники, за давньою традицією оголосив, що червень буде національним місяцем океанів, афро-американської музики, карибсько-америкаснької спадщини, домоволодіння і відпочинку на природі. Але у переліку бракувало важливого пункту — попередні президенти, зокрема, демократи Білл Клінтон та Барак Обама (республіканець Джордж Буш ухилився від цього) оголошували червень також місяцем ЛГБТ.

Гомосексуали США саме в червні влаштовують найбільші прайди та зустрічі спільноти в пам'ять про Стоунвольські події в червні 1969 року (поліцейський рейд на гей-бар «Стоунвол-інн», арешти гомосексуалів тоді завершилися масовими сутичками відвідувачів із правоохоронцями).  

Попри це, на марші рівності в багатьох містах США цього року вийшли десятки тисяч людей. 11 червня у Вашингтоні тисячі учасників прайду пройшлися маршем до Білого Дому із плакатами на захист ЛГБТ-спільноти, а також із антитрампівськими гаслами.

В США лишається багато противників ЛГБТ-руху, особливо в так званих штатах «біблійного поясу» (на фото — траурний мітинг в пам'ять про жертв стрілянини в нічному клубі в Орландо, штаті Флорида, у червні 2016 року, де 50 людей було вбито та 53 отримали поранення) Фото: EPA/JIM LO SCALZO

Підписуйтесь на наш канал в Telegram