Правоохоронці викрили найбільшу в Україні мережу із виготовлення фейкових COVID-сертифікатів
Правоохоронці заявили, що викрили в Україні ще одну мережу з виготовлення фейкових міжнародних сертифікатів про вакцинацію проти COVID—19. Її називають найбільшою в країні.
Про це повідомляють в СБУ, Нацполіції та Київській міській прокуратурі.
За даними слідства, зловмисники пропонували громадянам оформити медичні документи без фактичного проведення щеплень. За це брали від 3000 до 4500 гривень.
Зловмисники заробляли понад 5 мільйонів гривень щомісяця. За словами представників СБУ, наразі це найбільша за кількістю виготовлених фейкових COVID-документів мережа в Україні.
Правоохоронці встановили, що «бізнес» організували двоє мешканців Києва. Також вони залучили декількох керівників медзакладів та 6 сімейних лікарів із різних регіонів країни. За попередніми даними, участь у схемі брали щонайменше десять людей.
За даними слідства, зловмисники домовилися з директоркою комунального медичного закладу столиці та з сімейною лікаркою з Луганщини. Жінки мали доступ до електронної системи охорони здоров’я.

Таким чином дані клієнтів вносили до електронної системи eHealth, а надалі вони також відображалися в мобільному застосунку «Дія». За попередніми даними, щомісяця зловмисники завантажували близько 2 тисяч недостовірних записів про вакцинацію.
Поліцейські провели обшуки, у ході яких вилучили підроблену медичну документацію, зокрема, міжнародні свідоцтва про вакцинацію, також комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, мобільні телефони та банківські картки.
Слідчі розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 362Кримінального кодексу України. Зловмисникам загрожує до 5 років позбавлення волі.
Схожі випадки шахрайства
Подібні махінації з підробкою ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів здійснюються не вперше. Правоохоронці регулярно викривають на таких схемах представників турагентств, медиків і просто охочих заробити.
Зокрема, 6 листопада затримали киянина за масове виготовлення фейкових COVID-тестів та дипломів про освіту. 10 листопада у Дніпрі викрили лікаря, який щодня робив до 30 фейкових COVID-сертифікатів.
Також 12 листопада в Києві викрили підпільну типографію, де друкували фейкові ПЛР-тести й COVID-сертифікати. За місяць зловмисники заробляли 3 млн грн. А 15 листопада СБУ викрила три великі мережі COVID-аферистів у Києві, Львові та Рівному. Їхніми послугами скористалися понад 10 тисяч людей.
СБУ 8 грудня викрила мешканців Херсонщини, які масово підробляли довідки про негативні результати ПЛР-тестів на коронавірус. Їхні клієнти, зокрема, хотіли перетнути кордон з анексованим Кримом.
Також у Києві 10 грудня викрили медичну працівницю та патрульного поліцейського, які нібито разом організували схему з виготовлення фейкових COVID-сертифікатів про вакцинацію. Їм загрожує до 6 років в'язниці.
У Верховній Раді наразі розглядають законопроєкт про введення кримінальної відповідальності за створення, розповсюдження та використання підробних COVID-сертифікатів. Попередньо парламентарі його схвалили.
Автор : Маркіян Климковецький
- Поділитися: