Прем'єр-міністеркою Швеції вперше стала жінка

Магдалена Андерссон
Магдалена АндерссонFacebook / Magdalena Andersson

Парламент Швеції призначив лідерку соціал—демократів Магдалену Андерссон на посаду прем’єр—міністерки країни. Вона стала першою жінкою в історії Швеції, яка очолила уряд.

Про це повідомляє The Local.

54-річна колишня очільниця Міністерства фінансів змінила на посаді прем’єра Стефана Льовена, який подав у відставку на початку листопада.

На голосуванні Андерссон підтримали 174 депутати з 349 — рівно стільки ж, скільки проголосували проти. Один депутат не був присутній і не голосував.

Однак за шведською системою кандидату в прем’єр-міністри не потрібна підтримка більшості в парламенті. Голосів проти має бути менше половини від кількості мандатів.

Андерссон офіційно очолить уряд після зустрічі з королем Карлом XVI Густавом у п'ятницю, 26 листопада.

Політикиня раніше казала, що пріоритетами для неї є «повернення демократичного контролю над школами, охороною здоров’я та доглядом за людьми похилого віку», також вона хоче відійти від приватизації соціального сектору.

Андерссон стверджувала, що прагне зробити Швецію світовим прикладом для наслідування в кліматичних змінах. Вона обіцяє покласти край будь-якій дискримінації, а також стрілянинам та вибухам, які почастішали в країні за останні роки.

Що відомо про інших жінок-високопосадовиць?

Станом на 2020 рік, у шведському парламенті з 349 депутатів 164 жінки, що складає 47% від загальної кількості.

Сусідня Фінляндія нещодавно стала прикладом того, як жінки дедалі частіше посідають провідні ролі у політиці. Там дві третини жінок-міністрів в уряді та половина депутаток у парламенті. У 2019 році Санна Марін тоді стала наймолодшою прем'єр-міністеркою у Фінляндії та третьою жінкою на цій посаді.

В Ісландії жінки становлять майже половину парламенту. Також жінки вже очолювали уряд в Україні, Естонії, Молдові, Данії, Ісландії, Фінляндії тощо. А в Норвегії станом на 2018 рік налічувалось 5 жінок-генералів.

Автор: Маркіян Климковецький