Зеленський дав пресмарафон до екватора каденції. Ось як це було

Володимир Зеленський влаштував пресмарафон до екватора каденції
Володимир Зеленський влаштував пресмарафон до екватора каденціїОфіс президента

Сьогодні, 26 листопада, Володимир Зеленський влаштував пресмарафон до екватора каденції. Він відбувся у приміщенні коворкінгу Creative State of Arsenal у Києві. У заході взяли участь лише запрошені Офісом президента журналісти. Попередню акредитацію не оголошували, а подію анонсували менш як за добу до початку. Ми вели відео— та текстову трансляцію події.

Спочатку новіші

У порядку додавання

На пресмарафон запросили лише 32 медіа.

«На жаль, охочих набагато більше, ніж може вмістити наш формат. На відміну від “Антонова” чи “Київ фуд маркета” кількість учасників обмежили, аби зосередитися на якості розмови. Відразу відкину звинувачення, що президент боїться незручних запитань», — заявив напередодні заходу речник президента Сергій Никифоров.

Ось список запрошених ЗМІ: Liga.net, «РБК Україна», «24 канал», «Свобода слова Савіка Шустера», «Українські новини», «Інтерфакс Україна», «Обозреватель», «1+1», «5 канал», Reuters, Deutsche Welle, «ДОМ», УНІАН, «Укрінформ», «ТРК Україна», AFP, «Цензор.нет», Bloomberg, «Радіо Cвобода», «КП в Україні», «Українська правда», «Бабель», СТБ, «Фокус», «Кореспондент», НВ, «Інтер», «Forbes Україна», ICTV, LB.ua, «UA: Перший», BBC. Редакція hromadske не отримала запрошення, тож це перша пресконференція президента, де немає наших журналістів.

На місце події вже прибув президент. Під будівлею його зустріли журналісти з медіа, яких не запросили на пресмарафон. Журналістів, яких допустили на захід, розділили на групи по 6 людей. Усього таких груп 5, вони по черзі ставитимуть питання президентові.

На початку заходу Зеленський вибачився перед ЗМІ, яких не запросили.

Перше запитання на пресмарафоні від журналіста «РБК Україна» стосується обіцянки про «посадки», яка була одним із ключових передвиборчих гасел президента.

Відповідь Зеленського: «Деолігархізація — тут немає нічого особливого. Я з повагою ставлюся до великого бізнесу, вони дають місця, але дуже важливо, щоб великий бізнес не був олігархатом, не впливав на медіа та на політику. Ми повинні займатися головними стратегічними завданнями у державі. Ми почали судову реформу, це велика боротьба з суддями. Ми почали цю реформу з очищення судів. Ви бачили кризу з КС. "Посадками" займаються правоохоронні органи. Там, де я бачу зраду на вищому рівні, щодо ситуації з Медведчуком ви бачите наші рішення на засіданнях РНБО. Рішення щодо контрабандистів. Це потім це підтверджується у судових справах. Тисячі "посадок" відбуваються. Вони дрібні. Люди не бачать щоденну роботу правоохоронних органів, це не медійні люди. потрошку ми рухаємось вперед — і вони відбуваються».

Друге питання: «Чи буде війна з Росією і чи готова до неї Україна?»

Відповідь Зеленського: «Ми у стані війни вже 8 років. Чи буде продовження потужної ескалації? Така імовірність може бути щодня. Але вважаю, що сьогодні йде залякування з деяких майданчиків, ЗМІ, що завтра буде війна. Ми повністю контролюємо наші кордони й повністю готові до будь-якої ескалації. Ми щоденно отримуємо дані він нашої розвідки й інших країн, які нас підтримують. Ми маємо розраховувати на себе. Армія в нас потужна, облаштовуємо новою технікою, збільшуємо зарплати... Ми маємо бути готовими. 

Але найголовніше, що в нас є виклик не тільки з боку РФ, але і внутрішні виклики. Наприклад, отримав я інформацію, що першого числа в нашій державі буде державний переворот. Першого-другого. Можу сказати, що в нас є не тільки агентурна інформація, а також звукова інформація, де представники з України, скажімо так, із представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова в державному перевороті в Україні.Що буде залучений мільярд доларів тощо. Я вважаю, що це підстава бізнесмена — його втягують у війну проти України. Вважаю, що він розпочав її. Вважаю, що це, на жаль, буде його велика помилка, тому що не можна воювати проти свого народу, проти президента, який обраний народом України. Я думаю, що він може навіть про це не знати, а може і знати.

Я запрошую Ріната Ахметова на Банкову послухати ту інформацію, якою можна поділитись. Або до відповідних органів, де він може сприймати цю інформацію. Мені здається, це важливо для нашого суспільства. Так от, хочу сказати, що я не Янукович, бігти я нікуди не буду. І не Порошенко — на загибелі людей Небесної Сотні на бульдозер вилазити теж не буду. Буду в ці дні очікувати на тих, хто там збирається за домовленостями працювати, на Банковій».

Відповідаючи на третє питання, президент уточнив: «Не Ахметов готує переворот. Люди зі служб РФ і деякі товариші з України обговорюють те, що суспільство готове і що Рінат готовий включатися у питання держперевороту, у зміну чинного президента».

За словами Зеленського, це «підстава Ахметова» і його нібито втягують у війну проти України.

«Вважаю, що він її (війну — ред.) розпочав. На жаль, це буде його велика помилка, не можна воювати проти свого народу та президента, якого обрали українці», — зазначив президент.

Пресмарафон Володимира Зеленського до екватора каденціїОфіс президента

Про «вагнергейт» та колишнього начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України: «Бурба керував блокуванням транспорту під час розгону Майдану. Порошенко вирішив залишити Бурбу, поставив на посаду керівника ГУР. Бурба знає деталі всіх операцій. Бурба бізнесмен, заробляв. Усі про це знали. Мене такий керівник розвідки не влаштовував.

Я попросив щотижневі доповіді розвідки. Я отримував інформацію, голова комітету розвідки аналізував її, і ми разом робили висновки. А про цю операцію ніколи не доповідалося — лише загальні речі.

Далі Бурба вирішив зберегти своє місце; знав, що я хочу його звільнити. Тоді Бурба приніс інформацію щодо ковіду, хто придумав формулу вірусу і вакцини. Він сказав і назвав країну. Він запропонував мені передати цю інформацію до РФ або до Китаю. Це була операція “Бурба”. Операція від товариша “Пєті”. 

Бурба звинуватив, що хтось розповсюджує ковід. Ми ж не ідіоти. Він назвав мені країну, запропонував передати цю інформацію китайським колегам. Тоді стало зрозуміло, що Бурба хоче "пустити якусь торпеду". Це просто авантюрист і аферист».

Про балотування на другий термін: «Другий термін. Я точно не розв'язую це питання, це буде вирішувати суспільство. Я не ухвалив це рішення. Воно не буде пов'язаним із форматом майбутньої коаліції. Я не планую таку складну стратегію. Це буде пов'язане з підтримкою моєї особи народом України та з рейтингами.

Я виходжу на вулицю і розумію, як до мене ставляться. За щось люди дякують, через щось вказують на помилки. Якщо люди відверто говоритимуть, що мене підтримують, тоді я буду міркувати, іти чи не йти на другий термін. Буду ухвалювати це рішення з сім'єю. У мене дорослі діти, вони страждають через мою професію. Моя донька у віці, коли їй потрібен простір і свобода, вона не хоче жити з охороною. Тому ухвалювати рішення про другий термін буде пізніше».

Про парламентські вибори 2023-го та президентські 2024-го: «Є питання щодо тлумачення Конституції. Депутати звернуться до Конституційного Суду, якщо захочуть, і він відповість. Я не буду боротися за владу, я борюся за Україну. За будівництво доріг, завершення війни. Але якщо силовий тиск буде на мене, щоб я раніше пішов — це виклик. Якщо так буде, то буде відповідь. Тоді я нікуди не піду, буду боротися до останнього».

Журналіст видання LIGA.net Юрій Смірнов запитав у президента про «нереформований Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК)»: «Замість обіцяної реформи прокуратури ми бачимо, що у вашому Офісі працюють люди Татарова, які саботують процес реформ, замість реформи правоохоронних органів, ми бачимо, що САП перетворився на кишеньковий орган Офісу президента, який не може місяцями знайти відео з ДТП з депутатом Трухіним, однак миттєво знаходить відео "середнього пальця" Гео Лероса. Питання, коли буде проведена реальна судова реформа?»

Зеленський перебив журналіста, додавши, що вже забув, про що було запитання. Після цього президент почав відповідати, але журналіст продовжив своє запитання: «Вибачте, ви не дали мені завершити... Ви не все життя будете керувати РНБО і використовувати гвинтокрили ДСНС у приватних цілях».

Зеленський обурено відповів: «Що, вибачте? Ми що з вами, у різних країнах живемо?»

Після цього речник Зеленського запропонував залишити питання про гвинтокрили наступній групі журналістів.

Зеленський запевняє, що не чинить тиск на депутатів перед ключовими голосуваннями:

«Я не зустрічаюся з представниками жодних фракцій, крім "Слуги Народу". Раз на тиждень є нарада, показується лист наших обіцянок і ми проговорюємо питання, які будемо обговорювати на засіданнях. Ми говоримо, де втрачаємо час, є закони, вони накопичують тисячі поправок. Наприклад, зараз збиралися для питання про бюджет, чому інші фракції не хочуть голосувати за держбюджет».

***

Журналістка «5 каналу» запитала, чи робить Зеленський висновки зі скандалів, в які потрапляє голова Офісу президента Андрій Єрмак. Вона також порівняла Єрмака з міністром внутрішніх справ часів Януковича Віталієм Захарченком.

Зеленський відповів, що Єрмак — професіонал, йому вірять керівники розвідок інших країн і голів апаратів президентів, «вони б не сіли за стіл із Єрмаком, якби він був токсичним чи некомпетентним».

У відповіді Зеленський згадав і Порошенка: «Я не вважаю, що ваша думка — це думка суспільства. Я не вважаю, що моя думка, — це думка суспільства. Але у мене є повноваження щодо призначення тих чи інших людей на ті чи інші посади. Не треба порівнювати історію Захарченка і Єрмака. Єрмак не вбивав людей і не давав таких команд. Пан Єрмак повертав людей, яких власник вашого каналу, товариш Петро Порошенко, повинен був повернути додому. Але це зробив Єрмак — він повертав моряків, він займався обміном, він провів разом із багатьма колегами дуже важливі операції. Я вважаю, що недоцільно втрачати потужну людину тільки тому, що пан Петру він не подобається».

Головний редактор «Цензор.нет» Юрій БутусовОфіс президента

Між головним редактором «Цензор.нет» Юрієм Бутусовим та президентом сталася словесна перепалка

 — Пане верховний головнокомандувачу, 16 червня 2020 року ви призначили на нову посаду начальника комітету з розвідки — тобто керівника всієї розвідки — Руслана Демченка. Це колишній заступник міністра закордонних справ часів Януковича, співавтор ганебних Харківських угод, які віддали Крим росіянам. Це людина, яку ви призначили всупереч закону про люстрацію і незаконно викреслили зі списку люстрованих. Після його призначення, 1 липня, було одразу провалено спецоперацію з постачання клістронів в Україну. 8 липня був провал спецоперації із захоплення тюрми «Ізоляція», була також затримана і розкрита наша група — ГУР МО. І вже 29 липня була провалена спецоперація з «вагнерівців». Уже після звільнення пана Бурби, у тому ж 2020 році, було провалено ще кілька спецоперацій ГУР МО, уже без Бурби.

— Тобто до цього, за всі провали, про які ви сказали, відповідав Бурба, чи правильно я розумію?

— Ви мені не дали поставити запитання, пане президенте.

— Їх дуже багато.

— Послухайте, я у вас ще нічого не запитав. Я вам просто викладаю факти, про які ви мали б як головнокомандувач знати.

— Я верховний головнокомандувач.

— Так, це дуже важливо. Я можу закінчити?

— Просто це різні речі: головнокомандувач і верховний головнокомандувач.

 Я дуже радий, що ви вже вивчили. Це дуже добре. Отже, я закінчу все ж таки, бо люди мають знати.

Питання Бутусова: «Так от, уже після звільнення Бурби було також провалено кілька спецоперацій ГУР МО. 4 грудня 2020 року на кордоні України та Росії потрапив у засідку і загинув від росіян, на жаль, співробітник ГУР МО Євген Голубєв. І його тіло дуже тривалий час не могли забрати з Росії. Тобто ці провали мають системний характер. Жодного розслідування цих провалів нема. Жодних висновків нема. І я хотів би вас запитати: після цих випадків, після цих провалів, без жодних розслідувань було звільнено п'ятьох керівників ГУР МО, сімох співробітників ГУР МО затримано, серед них є люди, які вивезли сюди в Україну Цемаха, завдяки чому ви змогли зробити обмін заручниками. Люди, які знищували Захарченка, "Моторолу", "Гіві". І в мене таке питання, чи не соромно вам, верховному головнокомандувачу, що ви тут, у прямому ефірі, використовуєте свій статус, аби зганьбити військовослужбовців, щоб щось сказати людям, які не можуть вам тут відповісти, у прямому ефірі, замість того покриваєте таких людей, які не воювали, свою відповідальність покриваєте, нічого про себе не говорите, не говорите про відповідальність Єрмака і про Руслана Демченка — відвертого зрадника України, який працює на росіян, пов’язаний із ними, якого незаконно призначили на посаду під час війни?»

Відповідь Зеленського: «Щодо Харківських угод. На засіданні РНБО я порушив це питання, активізував його. Чому раніше ви до цього не порушували це питання, мені невідомо. Щодо Руслана Демченка. Коли я став президентом, у людини, яку ви постійно підтримуєте, — Петра Порошенка — Руслан Демченко працював в Адміністрації президента. Він його начебто сховав. У нього таке біполярне роздвоєння: одна риторика — проти всіх, хто працював при Януковичі, інша — він ховав людей. Бурбу — у розвідку, Демченка — в Адміністрацію президента. Саме з Демченком він робив розмови щодо "нормандських зустрічей", Мінських угод. На посаді заступника міністра закордонних справ він не підписував жодних Харківських угод, але є правоохоронні органи — хай розслідують. Він дає свідчення.

Пан Єлісєєв теж був заступником міністра закордонних справ, який працює в команді Петра Порошенка. Клімкін теж був заступником міністра. Усі вони після Харківських угод працювали саме там — у владі Порошенка. Я вважаю, що нічого страшного, вони були заступниками, виконували свою роботу, але не ставили підписи під Харківськими угодами.

Демченко — не хочу його виправдовувати, не доповідав це Верховній Раді, але доповідав міністр Грищенко. Голосували тоді депутати, які зараз порушують на різних телеканалах це питання (щодо Демченка і Харківських угод). Але вони всі голосували за Харківські угоди.

Я не можу вам назвати прізвища людей, які займалися Цемахом, вбивцями, бо не маю права. Я знаю, хто цим займався, ми бережемося цими прізвищами. Я знаю, хто керував цією операцією. Де ті люди заховані — залиште мені. Не називайте привселюдно тих, хто звільнені, що вони керували поверненням Цемаха».

У президента запитали, чи довіряє він статистиці МОЗ щодо коронавірусу, на що Зеленський відповів: «Сьогодні я задоволений тільки однією статистикою — темпами вакцинації. Статистикою смертей я незадоволений. Але зараз ми бачимо спад захворюваності. Є Ляшко. Він хороший міністр, я довіряю йому. Якісь помилки зі статистикою можуть бути, не виключаю».

Друга група журналістів закінчила ставити запитання. Готується третя група — представники іноземних ЗМІ. Вочевидь, захід триватиме довше, ніж було заплановано.

Про можливу ескалацію на Донбасі та стягнення Росією військ до кордону: «Ситуація не гірша, ніж була навесні. Вважаю, що кількість військових зараз менша. Ми бачимо дуже часті ротації. Ми бачимо збільшення техніки. Наші закордонні партнери обіцяють нам підтримку, але в якому форматі — поки не зрозуміло».

Раніше Зеленський заявив, що йому соромно за спецоперацію щодо «вагнерівців». Засновник проєкту журналістських розслідувань Bellingcat Еліот Гіґґінс уже відповів на слова президента, зазначивши, що йому соромно за цю пресконференцію.

Про можливі майданчики обговорення питання окупованих територій: «Шарль Мішель (голова Європейської ради) сказав мені, що треба формувати кейс, як розмовляти з Росією далі. Я розраховую на декілька форматів. Є "нормандський формат", про який говорить французька сторона. Вона хоче далі тиснути на Росію, щоб у нас відбулося засідання вже з новим канцлером.

Паралельно очікуємо на переговори США та Росії. Ми розуміємо, що без України рішення про Україну не ухвалюються, але одним із питань (у Росії та США) буде Україна. 

Треба, щоб терміново спілкувалися голови адміністрацій Козак і Єрмак. Або інший формат. Щоб люди та Європа бачили, що ми спілкуємося, отже, повномасштабної ескалації не буде. Найближчим часом такі зустрічі чи дзвінки повинні бути».

Пресмарафон Володимира Зеленського до екватора каденціїОфіс президента

Про те, як Зеленський оцінює себе як президента і чи задоволений результатами свого президентства: «Я задоволений результатами того, що зроблено. Не все, що ми обіцяли, зроблено, але ми давали собі на це 5 років, а не 2,5. Задоволений земельною реформою. Задоволений інфраструктурною реформою. Дуже задоволений цифровізацією нашої держави. Це найголовніший крок боротьби з корупцією.

Я досі так вважаю, що найкращий результат буде — початок судової реформи. Ми розуміємо, який це складний і довгий процес: правоохоронні органи, судова влада. Це все буде дуже довго.

Але я від самого початку говорив: цифровізація, якої у нашій державі немає, це — швидкі результати, перемоги, кроки, щоб позбавити наше суспільство спілкування з чиновником, зменшувати корупційні наслідки.

Деолігархізація, також я вважаю, — це крок щодо зменшення корупції, впливу на політику, урядовців, суспільство. Боротися з олігархами ми обіцяли, і ми боремося. 

Так, щодо нашого суверенітету, оборони: я вважаю, що ми зміцнюємо нашу армію. Багато чого не зроблено, і не так швидко. Ми домовилися про класні дві програми: ракетні й програма флоту. Дуже повільно вся ця історія...Те, що ми можемо — ми робимо. Може, ви маєте рацію, і можна зробити більше».

Про кадрову політику Зеленського: «Чи є в суспільства запит на зміни — є. Щодо нових облич — здебільшого вони нові. Є люди з часів Януковича, але це не його соратники. Я б хотів жити з командою, яка не помиляється. Але не завжди вдається зробити крок уперед і не зробити потім кроку назад.

У нас є кілька кадрових перемог. Я думав, що їх будуть десятки, але цього не сталося. Деякі нові люди, які приходили, на жаль, не змогли витримати психологічний тиск. Є декілька людей, які виявилися психологічно слабкими, і після кожного посту в Фейсбуці, кожної медійної атаки, телебачення тощо, вони просто приходили до мене і казали, що більше так не можуть, більше так не хочуть. Багато людей не витримують це.

Я радий, що я витримую, і декілька людей у мене дуже потужні. З іншого боку, хочу вам сказати, що декілька людей, які не приходили зі мною, а з’явилися потім (їх стає дедалі більше) — сильні люди. Я задоволений сьогодні міністром інфраструктури, задоволений, зрештою, Юлією Свириденко — першою віцепрем’єркою. Я вважаю, що в нас нарешті з’явилася міністерка економіки. Я так вважаю на сьогодні, що вона професійна й порядна. Подивимось. Я вважаю, сьогодні в нас чесний і професійний міністр охорони здоров’я. Не хочу ні про чиє минуле говорити.

Я вважаю, що в нас дуже потужний голова Офісу, у якого такий важкий хрест і стільки зрад, стільки про нього сказали. Це неймовірно несправедливо. І я навіть не уявляю, що відбувається з його батьками щодня. Він [Єрмак] повертає людей, займається багатьма дуже складними речами, міжнародними справами. Разом із міністром закордонних справ, до речі. Це великий тиск, напружений тиск — не помилитися, не підвести державу. Я вважаю, що було багато помилок у кадрах. Але не шукайте тільки погане».

Про призначення Татарова: «Це питання до голови Офісу. У нього сьогодні є декілька заступників — Кирило Тимошенко, Татаров, Смирнов, Шурма. Я вважаю, що це його особиста відповідальність переді мною щодо результату. Дуже складно знайти професійних людей, дуже складно. Тому я говорю, що є помилки, а є перемоги».

Про кадрові зміни в Нацбанку України та потенційне звільнення голову Нацбанку Кирила Шевченка:

«Відповідь на ваше запитання викликає багато різних ризиків. Я не маю права втручатися в операційну роботу Національного банку України, НБУ, керівництва Нацбанку. Я не маю права порушувати незалежність Нацбанку. У мене немає цих повноважень. І навіть тоді, коли, як ви сказали, я втручався в ситуацію.

Коли до мене звертаються люди з проблемою, я повинен відповісти чи принаймні допомогти. Чи принаймні загасити тимчасову пожежу. Я вважаю, що я загасив тимчасову пожежу, яка призвела не до зміни керівництва Нацбанку, стабілізувала ситуацію з курсом і підписанням Меморандуму з МВФ і отриманням траншу від нього. Складний пазл.

Мені потрібен був тут тільки результат — і не тільки мені, а й міністру фінансів, прем’єр-міністру Шмигалю, який дуже якісно діяв у цій ситуації. Важлива була командна робота, попри наше ставлення одне до одного.

Ми повинні показати стабілізацію, нормальний інвестиційний клімат, щоб інвестор не йшов із ринку, [Нацбанк] підписав із МВФ і, окрім ще одного траншу 700 млн, очікуємо наступний (2,2 млрд) навесні. Дуже високі ризики, які значно впливають на мої думки про кадрову політику в Нацбанку.

Улітку була кризова ситуація стосовно кадрів. Тому МВФ звернув на це увагу в Меморандумі. Там не про особистість, там ідеться, що з кліматом у Нацбанку не дуже. Я розумію, про що вони. Я заспокоїв цю ситуацію, як зміг. Тут було вже питання, як зберегти і примножити. У нас економіка, опалювальний період, гроші, ринки на сьогодні мають бути в тому форматі, в якому є. Це моя думка. А потім, коли ми пройдемо цей період, будемо розбиратися з проблемами.

Попри те, що ми самостійна держава, на жаль, наша економіка все одно залежить від допомоги Світового банку, ЄБРР тощо. Це як прапор, на який усі дивляться. Якщо щось погрожує нашій програмі з МВФ — це великі проблеми.Те, що пан Шевченко залишиться, я вважаю, правильно».

Третя група журналістів завершила ставити запитання. За стіл сіла четверта група.

Діалог журналістки видання «Фокус» із президентом:

Коли ми побачимо конкретні факти та документи, на підставі яких РНБО ухвалює свої рішення? Тому що досі немає рішень суддів, які б підтверджували звинувачення, озвучені на РНБО. Чи не побоюєтеся ви, що скоро можете побачити рішення ЄСПЛ, що порушені права тих людей, проти яких РНБО запровадило санкції?

— Ви їх людьми називаєте?

— А це не люди?

— Цікаво. Та є різні. Є представники людей, є «особі».

Щодо санкцій РНБО без судових рішень Зеленський зазначив: «Ми захищаємо нашу державу, як можемо. Я вважаю, це в межах закону. Нехай вирішують суди. Очікуймо на результат, а тоді звертаймо увагу».

Про онлайн-вибори: «Ми розробляємо формат електронної митниці, електронного голосування та перепису населення з компаніями Microsoft і Apple. Ми обіцяли, що буде паралельно онлайн-голосування. Але це не скасовує звичайні вибори. Чи можуть бути онлайн-вибори? Так. Через "Дію"? Не факт. Це питання ми пропрацьовуємо».

Про 5 питань від президента: «Щодо канабісу — закон уже в парламенті. Щодо скорочення кількості депутатів — ми це обіцяли, і це буде зроблено ... Це була репетиція національного референдуму. Не знаю, скільки це коштувало. Питання були від мене, але організацією займалася партія, тому це запитання до них. Важливо, що це не з державного бюджету».

Про зростання цін на опалення після завершення дії мораторію: «Зараз у нас є контракти щодо імпорту вугілля. Щодо газосховищ — у нас зараз ситуація краща, ніж була у 2014-18 роках. Але між цінами на вугілля і цінами на газ є велика різниця. Наше завдання — не допустити відключень. Ми знаємо, що є ті, хто хоче енергетичної дестабілізації ... Питання не в наступному році, а у 2025-му, коли закінчується контракт на транзит газу... Це буде складний момент, ми повинні швидко впроваджувати реформу термомодернізації. Ми взяли на роботу людей, які будуть займатися тільки цією реформою. Вартість цієї термомодернізації буде коштувати для держави 300 мільйонів гривень. Це за все: багатоповерхівки, школи, комунальні заклади тощо. На сьогодні таких грошей в Україні немає».

Журналіст «Української правди» Михайло Ткач запитав Зеленського про те, чому президент раніше обіцяв передати всі держдачі під дитячі табори, але сам уже протягом тривалого часу живе на одній із них. А нещодавно журналісти зафіксували, як глава Офісу президента Андрій Єрмак святкував свій день народження на держдачі в Івано-Франківській області, а гостей туди звозили вертольотом ДСНС.

Відповідь Зеленського: «Щодо державної дачі: я маю на це повне право. Я не хочу жити в цьому готелі, я маю на це право. Я повинен купити дім, зняти його, але щоб я не зробив, ви все одно будете приїжджати до мене, запускати дрони. Щодо дітей: на території держдачі є багато будівель, і вони передані дітям, які живуть без батьків. Тому ця обіцянка виконана. Окремо готується проєкт, там будуть будівлі для дипломатів.

Щодо "Синьогори": за 2,5 роки я був там чотири рази ... Я прилетів туди [у Гуту — ред.] без будь-яких гостей і без жодного приватного літака.

Я маю повне право відпочивати. Завдяки вам для мене більше немає місця в Києві, де я можу відпочивати. Я жива людина і маю право на особисте життя. Завдяки вам мої діти ніде не бувають без охорони, майже нічого не святкують. Завдяки вам людина, у якої було 50-річчя, відмовився святкувати цього дня. Він сказав, що будуть люди, які скажуть, що поки відбувається покладання квітів, хтось щось святкує. Танці на крові.

Чи був я в "Синьогорі"? Так. Єрмак зі мною був.

У п'ятницю ввечері після роботи я зі своє сім'єю (на що маю повне право) полетів на один день відпочити. За день до цього зламався президентський гвинтокрил, ДУС [державне управління справами — ред.] не відремонтував. Люди президента звернулися, щоб використати ДСНС. Я спитав чи маю право, — сказали, що так. Я прилетів вночі, зустрівся з паном Чернишовим [міністр регіонального розвитку — ред.] обговорити, що ми будемо робити, де будемо брати гроші [на підготовку та проведення спеціального дипломатичного форуму, запланованого на грудень — ред.].

У суботу в мене був вихідний, там була моя сім'я і Єрмак. О 7 ранку [21 листопада — ред.] я полетів в Київ на покладання квітів, на це дуже чекало суспільство. Після покладання поїхав на роботу, потім провів зустрічі з військовими, міністром оборони. Після цього я сів у гвинтокрил, із бутербродами і Єрмаком я полетів в Гуту. І наступного дня полетів на роботу».

Зеленський запросив Ткача на свій наступний день народження.

У Зеленського запитали, як українська влада працює над поверненням полонених кримських татар із Росії. Президент відповів, що передав перелік людей для обміну президентові Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану, а той передав цю інформацію президенту Росії Володимиру Путіну: «Чекаємо на відповідь, відповіді поки немає».

Зеленський додав, що порушував питання щодо звільнення полонених і з іншими високопосадовцями, які контактують з президентом Росії. Серед них канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент США Джо Байден та голова Європейської Ради Шарль Мішель.

«Окрім того, про що домовлялися ми, окрім того, що узгоджували Єрмак та Козак, про що домовлялися ми з Путіним, окрім цих обмінів жодні в інших форматах не спрацювали».

Зеленський наголосив, що Москва та Захід виступають проти закону про перехідне правосуддя. Там заявляють, що це не відповідає Мінським домовленостям.

«Це важливий момент, важливий аргумент і дуже потужний серйозний ризик. Я вважаю, що сьогодні щодо перехідного правосуддя ми можемо робити, що хочемо, — ми вільна держава. Але стосовно мене — я не вважаю, що ми повинні просувати це питання. Гадаю, що ризиків набагато більше, ніж закон про перехідне правосуддя».

Президент додав, що перехідне правосуддя — це один із принципів, який може призвести до ескалації конфлікту.

Зеленський зазначив, що держпереворот, до якого нібито втягують бізнесмена Ріната Ахметова, не пов'язаний із військовими.

«У нас серйозна армія, головнокомандувач. Я поважаю армію, знаю, що вони мене поважають. Вони захищають нашу державу і точно не займаються жодними путчами».

«Я сказав, що є інформація від агентури, є аудіодоріжка, де обговорюється питання затягування цієї людини у цю ситуацію. Затягування — тобто щодо підтримки фінансової. Наша армія — не путчисти, вони цим не займаються. Я знаю, що армія з народом».

Президент запевнив, що намірів розпускати парламент не має. «Тут у мене дуже проста стратегія: у мене є обов'язки. Я повинен думати про стабільну ситуацію в Україні, опалення в домівках. Показати, що ми самостійно це можемо, економічна ситуація... Все це важливо, тому розпускати, якщо депутати голосують, я навіть не бачу сенсу».

Він не зміг однозначно відповісти, чи є зараз у парламенті більшість. «За різні законах по-різному. Є закони, на які впливають фінансові групи щодо збільшення акцизів чи ренти — вони дуже впливають на людей різними способами. У таких випадках є непорозуміння з деякими депутатами. А в багатьох питаннях у нас є і 280, і 270, і 300 голосів. Мені здається, що це робоча ситуація».

Зеленського запитали про відсутність звітів міністрів. Президент відповів, що міністри не повинні звітуватися, тому що їх постійно звинувачують і називають зрадниками. «Є бодай повага у спілкуванні, у діалозі? Скажіть, у чому людина не права. Ніхто не хоче звітувати через цих крикунів. Ніхто не хоче цього робити. Я не збираюсь і надалі звинувачувати їх у цьому».

Зеленський прокоментував і часті ротації в уряді: каже, що бували й помилки, проте «у нас з'явилися декілька прекрасних міністрів». «Я бачу результат. І я думаю, що цей результат — найкращий звіт».

Серед вдалих прикладів президент назвав міністра інфраструктури Олександра Кубракова та міністра молоді і спорту Вадима Гутцайта. Натомість слабкі місця — економічна та податкова реформи, а також підтримка бізнесу.

Останнє питання Зеленському знову стосувалося Ахметова. Президент каже, що інтерв'ю колишнього очільника щодо «вагнерівців» на каналі олігарха «перейшло в базар».

«Це репутація нашої держави, моя репутація також, репутація нашого населення. Вважаю, що медійна політика Ріната Леонідовича перейшла в не дуже здорову фазу». Однак Зеленський наголосив, що не закриває канали, як це роблять в інших країнах.

Йде дезінформаційна політика щодо всього. «В усі роки буває, що десь щось вимкнулося, треба допомагати, опалювальний сезон. Що вони з цього роблять? З кожного питання зрада. День народження — якась зрада. Опалювальний сезон — зрада. COVID-19 — ми помираємо».

На завершення 5-годинного пресмарафону Зеленський вибачився перед усіма, кого міг образити своєю емоційною реакцією на запитання.

«Така вже я людина», — підсумував президент.

На цьому ми теж завершуємо нашу трансляцію. Дякуємо, що були з нами. Якщо вам був корисний наш онлайн, підтримайте нас донатом.