Генпрокуратура Білорусі хоче визнати екстремістським біло-червоно-білий прапор, який є символом протестів у країні

Генеральна прокуратура Білорусі готує пакет документів для визнання екстремістським біло—червоно—білий прапор, який став символом протестів у країні.

Про це телеканалу «Беларусь 1» заявила речниця Генпрокуратури Анжеліка Курчак.

З її слів, відомство отримало звернення від більш як сотні громадян із проханням вважати біло-червоно-білий прапор екстремістською символікою й заборонити його публічну демонстрацію.

У сюжеті зазначено, що цей прапор «у роки Великої Вітчизняної [війни] став символом звірств на білоруській землі». Представниця Генпрокуратури каже, що її відомство вивчить це звернення.

«З урахуванням раніше проведеної Генеральною прокуратурою роботи з удосконалення законодавства щодо протидії екстремізму нині ми готуємо пакет документів про визнання екстремістськими біло-червоно-білого прапора та іншої символіки», — заявила Курчак.

Біло-червоно-білий прапор у Білорусі

Це історичний стяг Білорусі, який був національним прапором Білоруської народної республіки (1918-1919) та державним прапором незалежної Білорусі в період з 1991 до 1995 року. Згодом Лукашенко провів референдум, і біло-червоно-білий прапор фактично заборонили.

Державним прапором став стяг Білоруської РСР, тільки без зображення серпа і молота, а біло-червоно-білий став символом протесту проти чинної влади. Використання цих кольорів формально не заборонене, але під час протестів могло мати наслідки для білорусів: їх могли затримати, оштрафувати чи навіть арештувати за участь у «незареєстрованих масових заходах».

Олександр Лукашенко 15 січня ухвалив новий Кодекс із питань адміністративної відповідальності. Новий кодекс набуде чинності з 1 березня 2021 року. Він передбачає, зокрема, штраф за вивішування біло-червоно-білого прапора на балконі до 580 білоруських рублів (близько 6,3 тисячі гривень) для фізичних осіб і до 1740 рублів (понад 19 тисяч гривень) — для юридичних осіб.

Що цікаво, Олександр Лукашенко під час своєї першої інавгурації у 1994 році використовував саме біло-червоно-білий прапор.

Ситуація в Білорусі

Із серпня 2020 року в Білорусі тривають масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову посів пост президента. А протестувальників, які щонеділі виходять на мітинги, жорстко розганяють, затримують і загалом переслідують силовики. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка й на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.