Президент Шрі-Ланки офіційно пішов у відставку
Спікер парламенту Шрі—Ланки Япа Абейвардена отримав листа про відставку від президента Готабая Раджапакси. Цього вимагала конституція республіки.
Заяву спікера цитує видання News First.
За словами Махінда Япа Абейвардена, глава держави офіційно залишив посаду 14 липня 2022 року. Він додав, що тепер на Шрі-Ланці починається конституційний процес обрання нового президента.
Спікер парламенту зазначив, що до визначення нового глави держави його обов'язки виконуватиме прем'єр-міністр.
Абейвардена підкреслив, що розраховує на оперативне завершення процесу обрання наступного президента Шрі-Ланки, й закликав громадськість дозволити депутатам діяти незалежно і в «мирному середовищі».
Що передувало?
Тисячі протестувальників на Шрі-Ланці 9 липня штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.
Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.
Поліція заявила, що заарештувала понад 3 тисячі людей у зв'язку з протестами в суботу. Офіційні особи повідомили, що щонайменше 50 людей, зокрема поліцейські, були поранені під час демонстрацій. Повідомляється також про випадки атак силовиків на журналістів. Після цього в усій країні ввели надзвичайний стан.
Масові протести на Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви такі низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.
Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.
Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою, і закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.
Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.
- Поділитися: