Втеча президента Шрі-Ланки знову збурила протести у країні. Прем'єр створив комітет «відновлення закону та порядку»

Протестувальники вигукують гасла перед штурмом офісу прем’єр-міністра Шрі-Ланки Раніла Вікремесінгхе, 13 липня 2022 року
Протестувальники вигукують гасла перед штурмом офісу прем’єр-міністра Шрі-Ланки Раніла Вікремесінгхе, 13 липня 2022 рокуAP Photo / Rafiq Maqbool

Протестувальники Шрі—Ланки обурилися втечею президента, який обіцяв подати у відставку 13 липня. Вони захопили національний телеканал та увірвалися до офісу прем'єр—міністра. Глава уряду на короткий час оголосив про запровадження надзвичайного стану й зібрав комітет «відновлення закону та порядку».

Про це пишуть Al Jazeera та CNN.

13 липня протестувальники у Шрі-Ланці, які закликають владу піти, чекали, що президент Готабая Раджапакса офіційно подасть у відставку — у цьому запевнив спікер парламенту Шрі-Ланки після того, як протестувальники захопили президентську резиденцію.

Натомість виявилося, що президент Раджапакса втік із сім'єю з країни та призначив виконувачем обов'язків президента прем'єр-міністра Шрі-Ланки Раніла Вікремесінгхе, який, до речі, також пообіцяв піти.

Це вкотре збурило протестувальників. Речник канцелярії прем'єр-міністра зранку 13 липня заявив, що на Шрі-Ланці «негайно оголошений надзвичайний стан на території всього острова». Водночас офіс прем'єра підтвердив, що на момент оголошення НС ще не отримав заяву про відставку президента Раджапакси, тобто виконувач обов’язків президента досі не призначений.

Експерти заявили, що прем'єр не може запроваджувати НС. А протестувальники казали, що не сприймають ні надзвичайний стан, ні «незаконного прем'єра».

Поки люди збиралися під офісом прем'єра, над ним кружляли гелікоптери. Учасники протестів назвали це «спробою залякати» їх. Правоохоронці намагалися розігнати людей, застосовуючи сльозогінний газ і водомети.

Водночас протестувальникам вдалося захопити студію національного телебачення Шрі-Ланки. Пізніше вони також змогли увірватися в офіс прем'єр-міністра у місті Коломбо.

Сам прем'єр доручив військовим і поліції «зробити все необхідне для відновлення порядку» і створив спеціальний комітет із трьох командувачів збройними силами та міністра оборони.

У телевізійній заяві він звинуватив демонстрантів у «перешкоджанні виконанню його обов'язків» як фактичного глави країни. Спікер парламенту Шрі-Ланки оголосив, що президент Раджапакса зв’язався з владою і запевнив, що його заяву про відставку «передадуть до кінця дня».

За даними ЗМІ, щонайменше 30 протестувальників зазнали поранень під час демонстрацій біля офісу прем'єр-міністра. Пізніше прем'єр Вікремесінгхе скасував розпорядження про НС і запровадження комендантської години.

Що передувало?

Тисячі протестувальників на Шрі-Ланці 9 липня штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.

Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.

Поліція заявила, що заарештувала понад 3 тисячі людей у зв'язку з протестами в суботу. Офіційні особи повідомили, що щонайменше 50 людей, зокрема поліцейські, дістали поранення під час демонстрацій. Повідомляється також про випадки атак силовиків на журналістів. Після цього в усій країні ввели надзвичайний стан.

Масові протести на Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви такі низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.

Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.

Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою, і закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.

Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.