Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган пригрозив США застосувати заходи у відповідь на санкції проти російського трубопроводу «Турецький потік», який Газпром будує, щоб постачати в Європу газ в обхід України.

Про це повідомляє «Интерфакс».

«У Сенаті США говорять, що вони введуть санкції проти «Турецького потоку». Це порушення наших прав. Ми будемо вживати заходів у відповідь проти США», — заявив президент Туреччини.

Законопроєктом, який прокоментував Ердоган, передбачене також застосування санкцій проти іншого російського трубопроводу — «Північного потоку-2», який наразі будується у Балтійському морі.

Очікується, що у разі добудови двох трубопроводів Газпром зможе повністю відмовитися від потужностей газотранспортної системи України. Це може призвести до проблем з постачанням газу, зростання цін на газ, а також до втрати державою 3 мільярдів доларів доходів щороку.

Напередодні Газпром подав запит на дозвіл у будівництві «Північного потоку-2» протягом зими-весни 2020 року. Водночас американський сенат уже погодив санкцій проти компаній-підрядників «Північного потоку-2». Для набуття чинності санкцій необхідний лише підпис президента США Дональда Трампа.

Газпром очікував завершити «Північний потік-2» до кінця 2019 року. Це надало б Росії можливість запустити цей трубопровід вже з початку 2020 року та відмовитися від послуг транзиту газу через газотранспортну систему України. Договір про транзит газу між Україною та Росією, який зобов'язує Газпром постачати свій газ до Європи через Україну, закінчується 31 грудня 2019 року, а вже 1 січня 2020 року з 10 години ранку транзит газу через Україну може перерватися.

ГТС України влаштована так, що припинення транзиту з Росії може спричинити деякі труднощі з постачанням газу в окремих українських населених пунктах. Україна не купує газу у Газпрому з 2015 року, однак куплений у європейських компаній газ надходить саме з Росії. Через це, припинення транзиту може негативно позначитися на можливостях України імпортувати газ, а також на ціні газу.

Крім цього, транзит російського газу приносить Україні близько 3 мільярдів доларів доходу щороку.

Поділитись: