20 грудня у Мінську вирішили продовжити переговори між Україною, Росією та ЄС щодо продовження транзиту російського газу через територію України. Новий раунд переговорів відбудеться наступного дня після завершення попереднього, який проходив у Берліні.

Що відомо про переговори у Берліні?

Нові газові переговори відбудуться на тлі укладання «принципової домовленості» продовжувати російський транзит газу через територію України після закінчення чинного контракту на транзит (тобто після 31 грудня 2019 року).

Про досягнення «принципової домовленості» повідомляли міністри енергетики України, Росії, а також представник Єврокомісії на переговорах у Берліні 19 грудня.

«Ми досягли принципової угоди. Досягнуті нами домовленості обговорять завтра (20 грудня — ред.) у столицях — Києві та Москві», — заявив представник ЄС Марош Шефчович.

У російському уряді повідомили, що 19 грудня сторони напрацювали «протокол, який потребує погодження», однак цей протокол не є остаточною угодою.

«Ми сьогодні (19 грудня, день переговорів у Берліні — ред.) дійсно дуже добре попрацювали, підготували проєкт протоколу, детальний протокол, який у високій мірі готовності, який наразі потребує погодження і сподіваюсь, що найближчим часом ми вийдемо на остаточні домовленості», — заявив міністр енергетики Росії Олександр Новак.

Аналогічну заяву зробив і міністр енергетики України Олексій Оржель.

Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час брифінгу за підсумками переговорів у Берліні 19 грудня 2019 року
Фото:

Скріншот трансляції

Берлінські переговори тривали понад 7 годин за зачиненими дверима, переважно у двосторонньому форматі, попри присутність у приміщенні Міністерства економіки Німеччини, де відбувалися переговори, представників як німецького уряду, так і Єврокомісії.

Цікаво також і те, що спочатку було заплановано, що переговори пройдуть в іншій будівлі, а до Міністерства економіки Німеччини українська та російська делегації мали приїхати для попередніх консультацій.

Крім цього, деякі російські ЗМІ повідомляли про присутність на переговорах компаній, які беруть участь у проєкті «Північний потік-2», зокрема австрійського газового оператора OMV.

«Продовжуємо узгоджувати позиції»

Виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, який був присутній на переговорах у Берліні, повідомив, що ключових параметрів майбутньої угоди про транзит сторони не узгодили.

«Закінчили черговий раунд переговорів у двосторонньому (з РФ) та тристоронньому (з ЄС) форматі щодо продовження транзиту газу у відповідності до європейських правил. Напрацьовані основні принципи угод, які потребують додаткового узгодження на політичному рівні», — повідомив Вітренко, додавши, що позиція Нафтогазу на переговорах «максимально конструктивна».

Про те, що Україна та Росія остаточно так і не узгодили свої позиції на переговорах повідомили hromadske джерела, які були присутні на переговорах.

Час подумати

20 грудня про результати домовленостей у Берліні перемовники України та Росії мають повідомити своїх керівників — голів уряду та президентів. Останні і мають ухвалити політичне рішення щодо транзиту газу.

Чому для наступного раунду переговорів обрали саме Мінськ наразі не відомо. Однак, можна припустити, що нове місто — найближча «нейтральна зона», куди у відносно швидкий проміжок часу можуть прилетіти делегації з Києва та Москви після того, як проконсультуються з вищим політичним керівництвом України та Росії.

Для чого Україні транзит газу?

Транзит російського газу дозволить Україні забезпечити себе відносно недорогим блакитним паливом, яке наша держава закуповує на своєму західному кордоні.

ГТС України влаштована так, що припинення транзиту з Росії може спричинити труднощі з постачанням газу в деякі українські населені пункти. Україна не купує газу в Газпрому з 2015 року, однак куплений у європейських компаній газ надходить саме з Росії. Через це припинення транзиту може негативно позначитися на можливостях України імпортувати газ, а також на ціні.

Про потенційні проблеми з газопостачанням у разі зупинки транзиту раніше повідомляли в українському уряді. Цю інформацію hromadske підтвердили джерела на газовому ринку України, зазначивши, що такі проблеми пов’язані з тим, що два населені пункти отримують газ напряму з Росії.

Крім цього, щороку транзит приносить близько 3 мільярдів доларів доходів.

Поділитись: