Молдова обрала «м'який підхід» для врегулювання конфлікту в Придністров'ї, однак за 28 років це не дозволило вирішити ситуацію. Україні рекомендують врахувати цей досвід під час врегулювання війни на Донбасі.

Про це новообрана президентка Мая Санду розповіла в інтерв'ю «Європейській правді».

Політикиня зазначила, що Молдова визнала Придністров'я частиною переговорного формату та надала тамтешньому бізнесу ті ж можливості, які мають молдовські виробники, зокрема право вільного експорту до ЄС за Угодою про асоціацію.

«Тому зараз 65% експорту Придністров’я йде в Європу. Ми підписали понад 300 документів про розв’язання конфлікту тощо. Але попри всі ці кроки ми наразі нікуди не прийшли», — сказала Санду.

Вона вважає, що молдовський досвід буде корисно врахувати Україні під час вибору підходу щодо Донбасу.

Крім того, Санду називає Придністров'я «регіоном, який відколовся» й таким, що підтримується Росією. Також новообрана президентка сподівається, що «одного дня з'явиться можливість для мирного возз'єднання Молдови».

Водночас Молдова продовжує офіційні зв'язки з РФ, зокрема Санду хоче відновити експорт із Росією після підписання Молдовою Угоди про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС, забезпечити соціальний захист громадянам, які працюють у Росії.

Зазначимо, що на початку 90-х між Молдовою та самопроголошеною Придністровською республікою стався збройний конфлікт. Придністров'я підтримувала Росія, але країну не визнала.

У 1992 році після завершення збройної фази конфлікту Молдова погодилася на «прямий діалог» з невизнаною владою в Придністров'ї, а Росію погодилися вважати «посередником» для врегулювання конфлікту.

У законодавстві Молдови Придністров'я вважається автономним територіальним утворенням з особливим правовим статусом. Урегулювання ситуації між Кишиневом і Тирасполем (Придністров'я) досі триває.

Поділитись: