За оцінками аналітиків інвестиційних банків Morgan Stanley та Credit Suisse, дохід фармацевтичних компаній від вакцин проти коронавірусу може сягати понад 10 мільярдів доларів щороку.

Про це повідомляють Financial Times і The Guardian.

Свої розрахунки фахівці проводили, виходячи з припущень, що люди будуть вакцинуватися від COVID-19 щороку, а середня ціна однієї дози вакцини складатиме в середньому 20 доларів (562 грн); при цьому ціни коливатимуться від 3 до 37 доларів (84-1040 грн).

Як зазначає аналітик Morgan Stanley Метью Гарісон, розмір ринку коронавірусних вакцин залежатиме від того, як часто людям доведеться робити щеплення, а також вартості виробництва однієї дози вакцини (Гарісон оцінює її в 5-10 доларів, або 140-281 грн).

Івен Зайґерман із Credit Suisse припускає, що лише американський ринок може мати щорічний обіг у 10 мільярдів доларів — він за розрахунок бере ціну вакцини в 19,5 доларів (548 грн) і дві вакцинації 330 мільйонів американців на рік.

Частина фармкомпаній раніше заявляли, що готові надати свої вакцини безоплатно. Так, шведсько-британська компанія AstraZeneca, яка нині розробляє вакцину спільно з Оксфордським університетом, оголошувала в липні, що виготовить два мільярди доз вакцини безкоштовно. Схожу заяву робила й компанія Johnson & Johnson.

Інші ж виробники медпрепаратів, як-от Pfizer і Moderna, відмовилися від безкоштовного надання вакцин, зазначає The Guardian. Moderna оцінює вартість однієї дози своєї вакцини в суму до 37 доларів (1040 грн).

Уряди різних країн уже надали фармацевтичним компаніям мільярди доларів для прискореної розробки вакцини від коронавірусу. Приміром, у США федеральний уряд і приватні компанії витратили на це приблизно по 7 мільярдів доларів.

А що взагалі з вакцинами від COVID-19?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, усього приблизно 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Всього ж на різних етапах розробки перебувають приблизно 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат уже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.

Хоч як дивно, але про наміри розробити власну вакцину від COVID-19 заявляють і в Україні. За словами очільника МОЗ, препарат уже пройшов етап доклінічних випробувань і Україна може мати власну вакцину від коронавірусу вже за рік.

Президент України Володимир Зеленський також уточнив, що якщо до затвердження української вакцини з'явиться ліцензована вакцина закордонного виробництва, Україна буде закуповувати її, а не чекати на власну.

Поділитись: