Фото:

Офіційний сайт партії «Голос»

10 червня відбулися останні з’їзди політичних партій, які мають намір брати участь у дострокових парламентських виборах. До 20 червня вони повинні подати документи на реєстрацію. А от із передвиборчими програмами можна й почекати — останній день їхньої публікації 12 липня. Однак новачки парламентських виборів «Слуга народу» та «Голос» разом із списками кандидатів презентували і свої передвиборчі програми. Громадське з’ясовує, чим схожі, а чим відрізняються партії, лідерами яких є вихідці з шоу-бізнесу.

Безпека та оборона

Територіальна цілісність та державний суверенітет України є в програмах обох політичних партій. Команда Святослава Вакарчука в цьому питанні робить ставку на дипломатичний тиск на Росію та ефективну армію. «Слуга народу» в програмі не згадують ані країну-агресора, ані способи відновлення територіальної цілісності.

І «Голос», і президентська партія будуть реформувати армію за стандартами НАТО. В «Слузі народу» вважають, що на ці потреби має йти не менше двадцятої частини внутрішнього валового продукту. Власне в бюджеті на поточний рік стільки і закладено — 5,38% ВВП. Очевидно, обидві політичні сили добре запам’ятали корупційні скандали в оборонці, тому обіцяють жорстко карати за такі випадки, а оборонні закупівлі зробити прозорими. В «Голосі» навіть готові заради цього пожертвувати надмірною секретністю.

Україні вкрай важливо залишати цінні кадри в армії, переконані в «Слузі народу». Цього можна досягти, якщо солдат буде забезпечений, мотивований та добре навчений, йдеться у програмі «Голосу». Але ще краще, коли за спиною кожного солдата буде стояти кілька резервістів, тому політична сила Святослава Вакарчука хоче створити систему територіальної оборони та військового резерву за прикладом Швейцарії та Ізраїлю.

Оновлення влади

Перші два пункти програми «Слуги народу» — скасування депутатської недоторканності і відкликання народних обранців, які втратили довіру виборців. У «Голосі» теж не проти забрати в депутатів імунітет, але тільки на той час, коли вони не виконують своїх прямих обов’язків. «Логіка в тому, що недоторканий — коли виконує свої функції як народного депутата, а коли задавив на вулиці людину чи вкрав щось — доторканий», — пояснює програмний директор партії Павло Кухта.

Аби в парламенті було менше «грошових мішків» та випадкових людей, обидві партії виступають за відкриті списки. Реальну процедуру імпічменту обіцяє тільки партія Святослава Вакарчука. Певно, «Слуга народу» вирішила не брати це гасло на передвиборчий щит, бо Володимир Зеленський уже зареєстрував відповідний проєкт закону у парламенті. А ще йому ось-ось має лягти на підпис ухвалений парламентом закон про тимчасові слідчі комісії, де теж детально розписана закріплена в Конституції процедура імпічменту.

«Слуга народу» розвиває ідею народовладдя і обіцяє дати можливість громадянам впливати на владу через референдуми, а також хоче створити механізм народного вето на щойно ухвалені закони. В «Голосі» вважають, що аби закони були якісні, депутати повинні працювати більше, не прогулювати засідання і не кнопкодавити. Затятих «прогульників» позбавлятимуть мандату, а для індивідуального голосування пропонують запровадити сенсорну кнопку.

Боротьба з корупцією

Для обидвох політичних сил корупція — це головний супротивник, здолання якого є фактично питанням виживання. «Слуга народу» обіцяє повернути покарання за незаконне збагачення та конфісковувати майно корупціонерів. Аналогічні пункти є й у програмі «Голосу». Команда Вакарчука обіцяє також скасувати заставу для корупціонерів та обов’язково карати тих, хто влаштовує терор проти активістів, що викривають випадки зловживання владою.

Цікавою є обіцянка «Слуги народу» позбавити СБУ, ГПУ та Нацполіцію непритаманних їм функцій «ущемлення» бізнесу. Бо під час призначення Івана Баканова тимчасовим виконуючим обов’язки голови Служби безпеки Володимир Зеленський говорив саме про боротьбу з контрабандою та тіньовою економікою. І колишній керівник «Слуги народу» вже 17 червня має прозвітуватися про перші результати. У «Голосі» обіцяють позбавити СБУ повноважень розслідувати економічні злочини та ліквідувати антикорупційні підрозділи в цій структурі.

І звісно, обидві політичні сили стверджують, що будуть дореформовувати недореформоване і перезапускати скомпрометоване. Обом політсилам не подобається нинішня прокуратура, а «Голос» має претензії до Спеціальної антикорупційної прокуратури та Нацагентства із запобігання корупції, які, на думку авторів програми, не стільки борються з корупціонерами, скільки їм підігрують.

Деолігархізація

У програмі «Слуги народу» боротьби з олігархами немає. Але там можна знайти пункт про позбавлення власників медіа права диктувати журналістам, які матеріали слід писати. Це «привіт» сильним світу цього. Щоправда, дуже скромний. Як і демонополізація ключових галузей. Більш конкретний закид — скасування схеми «Роттердам+», на якій Рінат Ахметов щороку заробляє мільярди гривень.

Незалежність від олігархів для медіа та економічних регуляторів обіцяє й «Голос». Як і ліквідацію олігархічних монополій. Державні підприємства планують очистити від управлінців, які дбають про кишеню свого неофіційного господаря, а не державний бюджет. А щоб спокуси не було й надалі, всі великі підприємства, окрім стратегічних, держава повинна продати на прозорому конкурсі, обмеживши у ньому участь олігархів. Аналогічно з ринком землі: малі фермери отримають кредити на розвиток бізнесу, а великі агрохолдинги — законодавче обмеження на скуповування землі.

А ще партія Святослава Вакарчука планує вдарити по олігархах за допомогою технології big data. Тобто створити систему, яка б, аналізуючи дані про фінансові транзакції, державні реєстри, відкриті дані з інтернету, формувала мережеву модель олігархічних груп. І знаючи, хто кому брат, сват або колишній підопічний, таких людей можна буде відсікати від призначення на держслужбу. Ну і, звісно, подібні моделі мають бути публічними.

Де брати гроші

Партія «Слуга народу» після потрапляння в парламент хоче написати Національну економічну стратегію, ціль якої — «досягти вищого за середньоєвропейський рівня доходів та якості життя українців». Далі — демонополізація ключових галузей. А от яких саме — невідомо. А ще — максимальне сприяння отримають іноземні інвестори, що мають українське походження.

«Голос» робить ставку на інноваційну економіку. Локомотивом тут має бути ІТ-галузь, для якої встановлять нижчі податки, скасують дію «застарілого і репресивного» Трудового кодексу, мінімізують регулювання. Для тих, хто захоче податися в ІТ у зрілому віці, будуть працювати спеціальні державні програми перекваліфікації та навчання. Інновації та стартапи обіцяють підтримувати як у Вакарчука, так і в команді Зеленського.

Обидві політичні сили вважають, що контакти бізнесу та держави необхідно мінімізувати. А ще краще — перевести в електронну форму. «Слуга народу» виступає за нульове декларування некримінальних доходів і запровадження податку на виведений капітал — «для цього виникнуть необхідні економічні умови». Податки для фізичних осіб-підприємців не будуть мінятися, а єдиний соціальний внесок поступово скорочуватиметься.

З’їзд партії «Слуга народу», 9 червня 2019 року
Фото:

Соколовська Інна/УНІАН

На що давати гроші

Перед тим, як давати гроші, і «Слуга народу», і «Голос» обіцяють загальний перепис населення і аудит системи соціального забезпечення. Бо ж треба знати, що допомогу отримують тільки ті, хто цього потребує, а не «мертві душі». Кожна з партій обіцяє запустити накопичувальну пенсійну систему, коли кожен працюючий зможе відкладати кошти на персональний рахунок, виплати з якого будуть здійснюватися після виходу на пенсію.

«Слуга народу» хоче оптимізувати житлово-комунальні тарифи за рахунок демонополізації енергетичних ринків та усунути корупційну складову в тарифоутворенні. Аби не сумнівалися, про що мова, нижче написали: «Роттердам+» має бути скасований. Знизити тарифи має і збільшення власного видобутку газу. З цим погоджуються і в «Слузі народу», і в «Голосі». Останні додають, що слід працювати і над зменшенням споживання. Для цього потрібно витратити мільярди на утеплення будинків та встановлення лічильників. Такі заходи дадуть відчутну економію в майбутньому, переконані в «Голосі».

Аби знати, скільки і на що витрачаєш, і мати стимул економити, всі соціальні послуги слід монетизувати — це один із пунктів передвиборчої програми «Слуги народу». Поруч із цією прогресивною нормою партія підтримує свого лідера в тому, щоб запровадити «економічний паспорт українця», за яким кожна дитина отримає на індивідуальний рахунок частину коштів від використання природних ресурсів.

Внутрішньо переміщені особи та мешканці окупованих територій

«Слуга народу» обіцяє систему інформаційної реінтеграції мешканців окупованих територій в Україну.

«Голос» готовий не тільки давати інформацію, але й виплачувати пенсію мешканцям, що живуть за лінією зіткнення. Робитимуть це на підконтрольній території, для чого планують покращити умови перетину контрольно-пропускних пунктів.

Партія Вакарчука також обіцяє максимально сприяти інтеграції внутрішньо переміщених осіб, а також розширити їхні виборчі права. Окремий пункт — підтримка кримськотатарського населення.

Зовнішні відносини

Виконання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС і розширення співпраці з Євросоюзом і НАТО — так починається перший пункт розділу «Україна і світ» у програмі «Слуги народу». «Голос» у цьому питанні більш категоричний: кінцева мета — інтеграція в ЄС та вступ до НАТО, і всі зусилля в цьому напрямку мають працювати на цю мету.

Обидві партії збираються розбудовувати дружні стосунки із західними сусідами.

Поділитись: