Спецпризначенці поліції затримали пораненого протестувальника під час сутичок біля Гонконзького політехнічного університету, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

У Гонконгу в ніч на 18 листопада тисячі протестувальників намагалися вирватися з оточеної поліцією будівлі Політехнічного університету. Правоохоронці у відповідь використали сльозогінний газ і почали масові затримання.

Станом на ранок 18 листопада в будівлі університету залишалися сотні людей, повідомляє The Guardian. Поліція заявила, що всередину будівлі допустили представників Червоного хреста, і тим протестувальникам, які потребуютю госпіталізації, дозволять вийти.

Рівень протистояння кореспондентка ВВС в Гонконгу Ґебріел Ґейтхаус описує як «гра в кішки-мишки», що повторюється десь кожні 10 хвилин.

«Поліція розпилює сльозогінний газ і застосовує водомети, з яких ллється неприємна синя рідина. Протестувальники, що ховаються за парасольками, у відповідь жбурляють коктейлі Молотова і бруківку за допомогою саморобних катапульт. Поліцейські машини відступають. Результату ніякого», — говорить вона.

Мітингувальники ховаться під парасольками від сльозогінного газу під час сутичок з поліцією біля Політехнічного університету у Гонконзі, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Поліцейський стріляє з гранатомету для газових гранат у бік мітингувальників під час сутичок біля Гонконгського політехнічного університету, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Політехнічний університет тривалий час використовувався протестувальниками як місце переховування від поліції. Звідти вони час від часу виходили, аби блокувати сусідні дороги — зокрема й автомобільний тунель «Крос-Харбор», який з’єднує університет із станцією метро Хун-Хом.

Протягом останнього тижня поліція оточила будівлю університету й неодноразово вимагала від протестувальників покинути її, на що ті відповідали відмовою. У неділю, 17 листопада, поліція спробувала силою видворити протестувальників, що призвело до масових сутичок — чи не найбільших за 25 тижнів протестів, пише CNN.

Демонстранти ховалися за барикадами, кидаючи в поліціянтів коктейлі Молотова та бруківку і стріляючи в них стрілами. Одного з правоохоронців поранили стрілою в ногу. У відповідь вони погрожували відкрити вогонь по протестувальниках.

Частина з демонстрантів спробувала прорвати поліцейський кордон у ніч на понеділок, 18 листопада. Поліція у відповідь почала розпилювати сльозогінний газ, стріляла по протестувальниках гумовими кулями та водометами. В офіційному повідомленні поліції йшлося про «операцію з розгону та арешту» протестувальників, яка тривала з вечора неділі до ранку понеділка 18 листопада.

Протестувальники заявили, що тих із них, хто хотів покинути будівлю університету добровільно, поліція раніше арештовувала, а нині проти них знову застосовують сльозогінний газ.

Протестувальник кидає коктейлі Молотова з забарикадованого корпусу Політехнічного університету в Гонконзі, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

Поліція переводить постраждалих та затриманих біля Політехнічного університету протестувальків до машини швидкої допомоги, Гонконг, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BING GUAN

Політехнічний університет випустив офіційну заяву, де закликав демонстрантів добровільно покинути будівлю. «Університети є засобом отримання знань і виховання талантів. Університети не є полем бою для політичних суперечок і не повинні бути втягнені в насильницькі протистояння», — цитує заяву ВВС.

Масові акції протесту тривають у Гонконзі з червня 2019 року: спочатку вимагали скасувати поправку до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Керрі Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило.

Згодом протестувальники почали вимагати демократичних реформ, зокрема загального виборчого права, розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем.

Жінка закриває обличчя від сльозогінного газу під час сутичок протестувальників з поліцією біля Політехнічного університету у Гонконзі, Китай, 18 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: