Протестувальники у 10 областях перекривали дороги проти зняття мораторію на продаж землі

У десяти областях України щонайменше півтори тисячі аграріїв перекрили автошляхи. Вони протестували проти скасування мораторію на продаж землі.

Акції пройшли в Херсонській, Полтавській, Харківській, Одеській, Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій та Львівській областях.

Як передають журналісти hromadske, всі акції розпочалися близько 10-ї години ранку та тривали близько двох годин. В акціях взяли участь від кількох десятків до кількох сотень людей. Люди вимагали заборонити продаж української землі іноземцям, а також виступали за зменшення концентрації землі в одних руках до 5 тисяч гектарів.

Зокрема, у Львівській області близько 50 протестувальників на годину перекрили дорогу у селі Малі Підліски Жовківського району, щодесять хвилин активісти пропускали кілька машин.

Перекриття дороги у Львівський області, 17 грудня 2019 рокуhromadske

Менш як годину перекривали автошлях Е-50 біля села Прибузьке і 120 фермерів Хмельницької області. На Одещині перекрили одразу дві траси — Е-95 поблизу селища Демидівка Любашівського району та М-03 поблизу села Коротич Пісочинського району.

«Сьогодні більшість учасників акції — це малі й середні фермери, які в переважній більшості за ринок землі, але їх турбує ситуація з законами, які приймаються по майбутньому ринку землі. Насамперед, це продаж землі іноземцям, проти чого виступають фермери, концентрація землі в одні руки, сьогодні озвучується 50 тисяч, а для фермерів це не підйомно, тому що сьогодні максимум 500 гектарів», — розповів одеський фермер Павло Марущак.

У Харківській області, намагаючись об’їхати мітингувальників, зіткнулися вантажівка та бензовоз. Постраждало лише дзеркало однієї з автівок. Так близько 200 аграріїв перекривали автошлях Київ-Харків-Довжанський поблизу селища Новий Коротич.

Люди тримали в руках плакати з написами «Ні продажу землі іноземцям», «Землі — громадам, селу — розвиток».

«Акція проходить майже у кожній області України. Ми, фермери, просто можемо лишитися без землі. У моєму господарстві працює вся родина. 30 років я фермерую. Мої діти та онуки залишаться без роботи. Це попереджувальна акція. Якщо у Верховній Раді приймуть цей законопроєкт, то це може перерости у більш активні дії», — повідомив hromadske організатор акції, фермер Олександр Строгий.

Всі акції минулися мирно під наглядом правоохоронців. За дві години рух всіма автошляхами було відновлено.

Нагадаємо, 17 грудня 2019 року під будівлею Верховної Ради України зібрався мітинг, учасники якого вимагали не допустити ухвалення у другому читанні законопроєкту про запровадження ринку сільськогосподарського призначення.

Між учасниками протесту та поліцією сталися сутички.

Унаслідок сутичок постраждали журналісти hromadske: журналістку та оператора забризкали сльозогінним газом, який застосували у сутичках між спецпризначенцями й мітингувальниками. У поліції повідомили, що унаслідок сутичок під Радою постраждали двоє поліцейських. Їх госпіталізували.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.