Психіатричні лікарні опинилися на межі закриття через недофінансування у 898 мільйонів гривень. У Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що змінять механізм фінансування.

Про це на брифінгу заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

«Ті тарифи, які розраховані, вони не є реальними. Вони не відповідають тому процесу лікування, який відбувається у всіх монопрофільних психіатричних лікарнях, які є в нашій країні. Якщо говорити мовою цифр, то загальне недофінансування складає 898 мільйонів по всіх психіатричних лікарнях. Це та цифра, яка поставила на межу закриття багато психлікарень», — заявив Степанов.

Він зазначив, що при реформуванні медицини «реформатори» враховували «все, що завгодно, окрім медицини». Він вкотре наголосив, що МОЗ буде суттєво редагувати цю медреформу.

Степанов додав, що психіатричну службу фінансуватимуть за окремим механізмом: «Саме такий механізм, який дозволив би, з одного боку, дійсно реформувати психіатричну службу, реформувати її з чіткими кроками й критеріями, чого ми хочемо досягти. А з іншого боку, щоб ми її не втратили».

Про який часе новий механізм фінансування йдеться міністр не уточнив.

Напередодні, 19 травня, за словами Степанова, у Києві співробітники лікарні «Психіатрія» (також відомої як лікарня імені Павлова) вийшли на мирну акцію протесту через скорочення фінансування закладу на понад 50%. За словами мітингарів, їхній заклад опинився на грані свого існування, а без роботи можуть залишитися близько півтисячі співробітників.

Водночас координаторка проєктів Центру прав людини ZMINA Маргарита Тарасова напередодні зауважувала, що коли йдеться про фінансування закладів несвободи, слід розуміти, що 80-90% у структурі цих витрат займають зарплати персоналу і покриття комунальних послуг. 

«Реформа психіатричної допомоги була необхідна для того, щоб гроші витрачалися не на стіни й ліжка, а на конкретних пацієнтів, яким надана конкретна допомога. Більше того: велика кількість пацієнтів, які зараз перебувають в стаціонарах, можуть і мають лікуватися амбулаторно за місцем проживання. Тобто немає ніякої потреби мати таку кількість окремих психіатричних лікарень», – наголошувала вона.

Тарасова розповіла, що під час моніторингових візитів до подібних закладів вона з колегами зустрічала пацієнтів, які живуть у психіатричних лікарнях роками й десятиліттями, часто без документів, на вимогу родичів.

«Тобто в цьому випадку не йдеться про медицину, а йдеться про соціальні послуги, які лікарня не повинна надавати. Є лікарні,.. де самі умови перебування можна було прирівняти до катувань. Чому такі лікарні мають існувати? Сама їхня наявність стимулює до появи все більшої кількості стаціонарних пацієнтів, які перебувають в цих лікарнях просто, щоб забезпечити їхню наповнюваність, а не тому, що їм дійсно потрібен стаціонарний догляд», — пояснювала експертка. 

Поділитись: