Володимир Зеленський претендує на унікальність своєї передвиборчої кампанії. Він веде її не так, як інші українські політики, і використовує нові методи в боротьбі за серця виборців. Експерти, які консультували команду шоумена, запевняють: лідер «95 кварталу» не дивиться ні на кого й хоче створити власний, креативний підхід. Та чи дійсно це так?

Якщо на фоні українських політиків Зеленський відрізняється, то в цілому стратегія не унікальна. Його методи і риторика дуже нагадують іншого коміка, який пішов у політику. Це Беппе Грілло, засновник партії «Рух 5 зірок», яка перемогла на останніх парламентських виборах в Італії. Схоже, саме її успіхом надихалася команда Зеленського.

Як працює Зеленський?

«Можу сказати, що один із його базових підходів — відрізнятися. Він не любить нічого копіювати, особливо західний досвід. Він вірить у свій креатив і креатив команди. Тому я схильний думати, що аналогів його виборчій кампанії не було й не буде», — так про нього написав політолог і виконавчий директор «Українського інституту майбутнього» Віктор Андрусів.

Зеленського він консультував ще до того, як шоумен оголосив про своє балотування. Але тоді вже було ясно, що лідер «95 кварталу» серйозно обмірковує свою участь у політиці.

Проте якраз ті речі, які вирізняють Зеленського серед «традиційних» українських політиків, роблять схожим його на інших — західних, причому дуже конкретних. Тих, чий досвід комік начебто так не любить копіювати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ У пошуках Зеленського: політика у творчості коміка

«Рух 5 зірок». Хто вони?

Популістська партія Італії, сформована у 2009 році. Вперше взяла участь у парламентських виборах 2013-го, де отримала понад чверть голосів. У 2018 «п’ятизіркові» перевершили свій результат і отримали 32%, здобувши перше місце на виборах.

Вони популісти і євроскептики, позиціонують себе як несистемні й такі, що представляють владу простих італійців. Іншими словами, служать народу. Засновник та обличчя партії — популярний комік Беппе Грілло, він її основний натхненник та ідеолог.

Утім, на політичні посади сам Грілло не претендує: він не може їх обіймати, оскільки у 1985 році його визнали винним у вбивстві трьох людей під час ДТП. Тож офіційним лідером партії є молодий і харизматичний політик Луїджі ді Майо — зараз він є міністром праці Італії.

То що саме робить українську партію «Слуга народу» схожою на «Рух 5 зірок», а риторику й методи Зеленського — на ті, що використовує Беппе Грілло?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Тріумф «5 зірок»: чому італійці вибрали популістів і правих

Лідер партії «Рух 5 зірок» і віце-прем’єр-міністр Італії Луїджі ді Майо (в центрі праворуч) обіймається на сцені із засновником партії та її ідеологом Беппе Грілло під час передвиборчого заходу у місті Ріміні, Італія, 23 вересня 2017 року
Фото:

EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO

Команда «простих» людей

Одна з основних ідей політичної сили Зеленського — її несистемність. «Неважлива твоя стать, релігія, освіта, мова, якою ти говориш. Важливо — ти ніколи не був у політиці», — такими словами Володимир Зеленський запрошував приєднатись до своєї «Зе!Команди».

«Рух 5 зірок» починався з групи «Друзі Беппе Грілло». І також з людей, які не мали досвіду в політиці. Команду формували на публічних зустрічах прихильників коміка та через соціальні медіа — тож у партію потрапили здебільшого активні італійці «з народу». Адвокати, освітяни, менеджери середньої ланки, безробітні. Зараз вони керують Італією. Хто ці щасливі люди?

Лідер партії, а зараз віце-прем’єр-міністр Луїджі ді Майо не має вищої освіти — він кинув університет. Перед тим, як приєднатися до Беппе Грілло, працював вебмайстром і продавцем напоїв на стадіоні.

«Коли ді Майо в США під час виступу в Гарварді запитали про освіту, то його відповідь звелась до тези: «В мене не було часу на університет, я мав рятувати Італію». Цей приклад доволі яскраво ілюструє, що досягти найвищих посад у партії може навіть людина без профільної підготовки», — коментує Громадському заступниця директорки Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо.

Міська голова Рима, Вірджинія Раджі, має юридичну освіту. В політиці ніколи не була, а до «Руху 5 зірок» її спонукало приєднатись народження сина. Як сказала сама Раджі, вона пішла в політику «в дусі матерів, які хочуть змінити світ для своїх дітей — бо не могла більше просто сидіти й дивитись».

Роберто Фіко, спікер нижньої палати італійського парламенту, перед приєднанням до руху був «простим хлопцем з Неаполя». Працював у колл-центрі, потім — у турфірмі. Про себе каже так: «Мій батько працював у банку. Мама — домогосподарка. Маю 34-річну сестру, вона безробітна. Я багато працював менеджером у готелі і в турфірмі, але хотів чогось іншого від життя — чогось іншого, крім протесту».

Глянемо на інших учасників «Руху 5 зірок», які високо піднялися кар’єрними сходами. Міністр юстиції — колишній адвокат з Флоренції. Міністр інфраструктури і транспорту — колишній офіцер карабінерів, а також технічний інспектор страхової компанії. Міністерка здоров’я — лікарка з Сицилії, яка спеціалізується на судовій медицині, а міністр зв’язків з парламентом раніше працював у енергетичній компанії.

Всі вони — ді Майо, Раджі, Фіко, а також згадані міністри приєднались до «Руху 5 зірок» на публічних зустрічах прихильників Беппе Грілло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Демократія проти себе самої: яким був популізм у 2018-му році

Зліва направо: мер Рима Вірджинія Раджі, колишній прем'єр-міністр Італії Джуліано Амато та італійський міністр економіки П'єр Карло Падоан дивляться фінальний матч турніру з тенісу у Римі, Італія, 21 травня 2017 року
Фото:

EPA/ETTORE FERRARI

Ми — народ, вони — злодії

Центральну роль у риториці Зеленського займають популістичні гасла. По суті, вся його передвиборча програма — це чистий популізм із протиставленням простого народу елітам. «Насправді є тільки один поділ: ми і вони. Ми — це Народ України. Вони — це «політичні пенсіонери», які «кочують» із влади до опозиції, із партії в партію, і постійно створюють собі вигідне місце, прикриваючись недоторканністю», — пише Зеленський у своїй програмі.

Поділ на «ми» і «вони» активно використовував під час агітації за «Рух 5 зірок» і Беппе Грілло. Одним із його лозунгів перед виборами 2014 року був: «Або ми, або вони» («O noi, o loro») — комік часто повторював цю фразу, акцентуючи увагу на тому, що старі політики діють проти інтересів звичайних італійців і для власного збагачення.

Слід розуміти, що така риторика характерна для більшості популістів, не лише для «Руху 5 зірок».

Зеленський теж пішов цим шляхом.

Ми порівняли передвиборчу програму лідера «95 кварталу» з останньою політичною програмою «Руху 5 зірок». Більшість обіцянок Зеленського збігаються з пунктами італійської програми.

Ба більше — «унікальний» метод її написання разом з народом, який використав Зеленський, виявився не таким вже й унікальним. Програму «Руху 5 зірок» також складали спільно з людьми — громадяни могли голосувати за ті чи інші пункти в інтернеті. Однак якщо Зеленський збирав коментарі на Facebook, то італійська партія має для цього спеціальну платформу «Руссо».

Але повернемося до Зеленського. Що він обіцяє? Збільшення пенсій. Зменшення податків. Спрощення умов для ведення малого і середнього бізнесу. Піклування про довкілля і розвиток «зеленої» економіки. Розвиток новітніх технологій і впровадження електронного врядування. Відновлення довіри й поваги до суду. Збільшення видатків на охорону здоров’я. Не боротьбу з корупцією, а перемогу над нею.

Здогадайтеся, хто обіцяє для своїх виборців те саме, інколи навіть з дуже схожими формулюваннями? Програма Зеленського і справді нагадує курс «Руху 5 зірок». І якщо, наприклад, збільшення пенсій і зменшення податків — це класичні компоненти в наборі обіцянок популістів, то екологія і створення цифрової держави згадані передусім у «5 зірок».

Досягти всього цього несистемні політики хочуть однаковими методами: з допомогою прямої демократії та з «максимальним використанням новітніх технологій».

Ще один цікавий елемент, який збігається з риторикою італійців, — акцент на тимчасовій участі в політиці. На своєму сайті Зеленський пише: «Одразу хочу запевнити — іду на один термін, щоб змінити систему заради майбутнього. Буду чесним і відданим Україні та передам її в руки нового покоління політиків».

Ті ж принципи декларує «Рух 5 зірок» — це одне з їхніх найважливіших правил: ніхто не може бути обраним на одну й ту ж посаду більше двох разів. Після цього має відбутися зміна облич.

Віце-прем’єр-міністр Італії Луїджі ді Майо (праворуч) та спікер нижньої палати італійського парламенту Роберто Фіко (другий праворуч) у залі засідань парламенту, Рим, Італія, 24 березня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Політична сатира і стьоб

Усе ж одне обличчя в «Руху 5 зірок» залишається незмінним протягом років. Відоме і впізнаване обличчя. Засновника партії, її ідеолога Беппе Грілло в Італії передусім знають як коміка. Він починав свою кар’єру з політичної сатири — висміював італійську владу спочатку на телебаченні, пізніше почав вести власний блог в інтернеті.

Грілло, на відміну від Зеленського, не є командним гравцем — у нього немає свого «кварталу». Він насміхався з можновладців здебільшого соло, однак виступи коміка здобули шалену популярність. Її він використав як один із методів передвиборчої агітації: на всіх великих мітингах руху з’являвся Грілло, а люди приходили послухати, як він висміює італійських політиків.

Зеленський, хоч на вулицях і не виступає, але давно перетворив сцену «95 кварталу» на агітаційний майданчик. Антисистемні гасла, поділ на «ми-вони» і натяки на те, що треба вибрати нових людей замість старих політиків, вже не раз звучали під час виступів шоумена та його колег. Це підтверджує і його ідея давати безкоштовні концерти в різних містах України.

Меседжі, навколо яких Зеленський об’єднує людей, також схожі на риторику Грілло. Пам’ятаєте, як лідер «95 кварталу» запустив флешмоб «Ідіть у сраку», адресувавши його українським політикам? Тоді його підтримало багато відомих людей і простих українців.

Беппе Грілло робив щось дуже подібне. Коли «Рух 5 зірок» тільки зароджувався, комік організував низку акцій з назвою «День Ваффанкуло». «Ваффанкуло» з італійської перекладається як «Іди в сраку». Ну, може трохи грубше. З таким повідомленням Беппе Грілло звернувся до політиків — і разом з ним тисячі італійців.

Засновник партії «Рух 5 зірок», італійський комік Беппе Грілло (в центрі) влаштував перформанс на даху автомобіля у Римі, Італія, 21 квітня 2013 року
Фото:

EPA/GUIDO MONTANI

Блоги про політику і кампанія в соцмережах

Підтримку італійський комік здобував передусім в інтернеті. «Рух 5 зірок» активно використовує для своєї агітації соціальні мережі, а Беппе Грілло — найпопулярніший блогер в Італії.

Схоже, на це звання в Україні претендує й Володимир Зеленський. Окрім селфі-звернень на своїй сторінці у Facebook, шоумен почав записувати відеоблоги, в яких напівжартома говорить про важливі питання. Трудова еміграція, безробіття, корупція, проблеми в освіті, виборчий процес — все те, що турбує народ.

Те саме робить Беппе Грілло на своєму Youtube-каналі та блозі. Комік порушує соціально-політичні питання й викладає своє бачення проблем в Італії. На відміну від Зеленського, він знімає не лише відео, а й пише тексти. В онлайні Грілло комунікує з аудиторією своєї партії, і в нього це непогано виходить: на Facebook у коміка 2 мільйони читачів, його відео і тексти збирають купу переглядів — інтерес до них закономірно зростав у передвиборчий період. Та й сам Грілло у той час був більш медійно активним.

Звісно, інші українські політики також активно використовують соцмережі — без цього у 2019 році виграти вибори було б неможливо. Але вони роблять це в іншому стилі. Манера Зеленського, як і Грілло, ґрунтується на зухвалості, створенні ефекту прозорості та прямому спілкуванні з людьми.

Сірі кардинали

Не секрет, що Зеленського пов’язують з українським олігархом Ігорем Коломойським. Хоча обоє це заперечують і кажуть, що їх поєднує хіба бізнес, критичне мислення свідчить про інше. Канал 1+1, який належить олігарху, найактивніше з усіх згадує Зеленського в своїх ефірах. На додачу, там виходять випуски «95 кварталу» і серіалу «Слуга народу», який виявився політичною агітацією. Тож, щонайменше, Коломойський надає Зеленському медійну платформу і хорошу інформаційну підтримку.

Серед друзів «Руху 5 зірок» також є один великий бізнесмен. Це Давіде Казаледжо, син покійного міланського підприємця Джанроберто Казаледжо, який стояв біля витоків «Руху». Деякі італійські ЗМІ називають його найвпливовішою людиною Італії. «Після смерті батька він, по суті, перебрав на себе роль координатора і сірого кардинала партії, він веде її справи», — коментує заступниця директорки Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо.

Казаледжо має бізнес, пов’язаний з ІТ і цифровими технологіями, — саме він допоміг Грілло створити платформу «Руссо», де відбувається «пряме народовладдя».

Зліва направо: лідер партії «Рух 5 зірок» і чинний віце-прем’єр-міністр Італії Луїджі ді Майо, засновник партії, комік Беппе Грілло та бізнесмен Давіде Казаледжо, якого вважають координатором і сірим кардиналом партії, позують для ЗМІ із новим логотипом партії перед загальними італійськими виборами, Рим, Італія, 19 січня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ANGELO CARCONI

«Наскільки я можу бачити, Казаледжо бере участь у просуванні політичних ініціатив, тобто він не ховається, — продовжує Катерина Зарембо. — Він може коментувати якісь дії «Руху 5 зірок» — наприклад, представляв соціальну реформу щодо забезпечення базового доходу разом із прем’єром Конте і очільником партії Луїджі ді Майо. Тобто Казаледжо, не маючи формальної посади в партії, продовжує вести свої справи у нібито демократичному низовому русі».

Чи «Рух 5 зірок» є таким незалежним, як про це говорять його лідери? Принаймні, це можна поставити під сумнів. Як і у випадку із Зеленським. Тим паче, що після виборів «п’ятизіркові», попри свої обіцянки, створили коаліцію із праворадикальною партією «Ліга», яка зрештою політично виявилася сильнішою за них і витіснила «Рух» на другий план.

Та без огляду на те, хто стоїть за Зеленським, стиль лідера «95 кварталу» в українській передвиборчій гонці є цікавим і справді має деякі відмінні елементи. Беппе Грілло не може похвалитись власним «президентським» серіалом на одному з найретинговіших телеканалів країни. Та це не означає, що Зеленський і його команда придумали нестандартну кампанію самі з нуля. Можна припустити, що велосипед, який начебто винайшов Зеленський, зроблений в Італії. Там він поки що їде доволі добре. Цікаво, як щодо українських доріг.

Поділитись: