Рада Безпеки ООН подовжила на рік місію з транскордонної гуманітарної допомоги Сирії. Вантажі постачатимуть до країни через один пропускний пункт з боку Туреччини.

Рішення ухвалили 11 липня, пише DW. «За» проголосували 12 країн-членів Радбезу, «проти» голосів не було. Утрималися — Домініканська Республіка, Китай та Росія. Саме Китай та Росія провалили 10 липня інший проєкт резолюції, яким також хотіли продовжити на рік механізм постачання гуманітарної допомоги в Сирію.

Ухвалений нині проєкт резолюції розробили Німеччина та Бельгія. Міністр закордонних справ ФРН Гайко Маас назвав результат голосування «доброю новиною для мільйонів сирійців». Німеччина у 2020 році буде одним з найбільших джерел допомоги для Сирії, зазначив міністр.

Водночас врахували і пропозицію Росії — постачати гуманітарку лише через один пропускний пункт на кордоні з Туреччиною.

У 2014 році відповідно до Резолюції 2504 Ради Безпеки ООН було налагоджено механізм постачання гуманітарної допомоги в Сирію — через два пункти пропуску на кордоні Туреччини й Сирії. Наразі саме на цих територіях розташована більшість сил, опозиційних до Башара Асада.

Росія стверджує, що з того часу ситуація змінилася: Асад контролює більшість сирійської території, а тому гуманітарну допомогу потрібно передавати безпосередньо йому.

У Сирії Росія підтримує Асада; Туреччина — частину опозиційних до Дамаска сил, сконцентрованих у прикордонній сирійській провінції Ідліб. Зазначимо також, що напередодні, 9 липня, в Ідлібі виявили перший випадок коронавірусної хвороби.

У Сирії з 2011 року триває громадянська війна. Особливо від конфлікту страждає провінція Ідліб на північному заході Сирії, яка межує з Туреччиною. Із 2017 року там ведуться найбільш запеклі бої. Із грудня 2019 року війська Асада за підтримки Росії почали там військову операцію «Світанок Ідлібу», мета якої — здобуття контролю над більшою частиною Ідлібу. Це єдина на сьогодні провінція, більшість якої контролюється опозиційними до Асада силами.

Ситуацію в Ідлібі називають чи не найтяжчою гуманітарною кризою за всі дев’ять років війни в Сирії. У двох прикордонних містах провінції, за оцінками гуманітарної організації Save the Children, зруйнована або серйозно пошкоджена майже третина будівель. А на півночі Ідлібу з 2017 року у два-два з половиною рази зросли табори для внутрішньо переміщених осіб.

На сирійсько-турецькому кордоні в Ідлібі нині перебуває понад мільйон сирійських біженців.

Поділитись: