Війська Асада застосували хімічну зброю під час війни в Сирії в 2017 році — звіт спеціалізованої установи
Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) — міжнародний орган, який стежить за виконанням домовленостей щодо хімічної зброї — виявила, що війська президента Сирії Башара Асада використовували хімічну зброю під час нападів у районі міста Ель—Латамна в березні 2017 року.
Про це йдеться у звіті, підготовленому Групою з розслідування та встановлення фактів (Investigation and Identification Team, IIT) Організації.
Це перший подібний звіт Групи, яка була створена в червні 2018 року з метою встановити факти застосування хімічної зброї в Сирії, зокрема те, хто відповідальний за їхнє скоєння.
Розслідування IIT тривало з червня 2019 по березень 2020 року. За цей час експерти Групи поспілкувалися зі свідками хімічних атак, дослідили симптоми уражених та зразки речовин, які використовувалися під час атак, проаналізували знімки (зокрема й супутникові) з місця подій та провели консультації з експертами.
Як підсумок, IIT встановила три факти застосування хімічної зброї Військово-повітряними силами Сирії, які підконтрольні президенту Башару Асаду. Йдеться, зокрема, про атаки із застосуванням зарину 24 і 30 березня 2017 року, а також хлору — 25 березня.
Фернандо Аріас, генеральний директор ОЗХЗ, зазначив, що висновки Групи з розслідування та встановлення фактів не є безпосередньою підставою для визнання когось винним.
«Тепер справа за Виконавчою радою і Конференцією держав-учасниць Конвенції про хімічну зброю, Генеральним секретарем ООН та міжнародною спільнотою в цілому. Вони мають вжити подальших заходів, які вважають необхідними й доцільними», — зазначив він.
Сирія є членом як Конвенції про хімічну зброю, так і ОЗХЗ.
Це не перший випадок, коли експерти Організації підтвердили використання Сирією хімічної зброї. Нагадаємо, 9 квітня 2018 року Організація із заборони хімічної зброї розпочала розслідування атаки в Сирії.
Йдеться про події 8 квітня 2018 року, коли на контрольоване повстанцями місто Дума у Східній Гуті здійснена хіматака, внаслідок якої загинуло щонайменше 70 осіб. Тоді місто контролювали загони сирійської опозиції.
ОЗХЗ оприлюднила два звіти розслідування атаки в Думі: перший, попередній, вийшов 6 липня; другий, фінальний, — 1 березня. В обох звітах робився висновок про ймоврність застосування під час нападу токсичних хімікатів.
- Поділитися: