Росія та Китай у п’ятницю, 10 липня, провалили проєкт резолюції Ради Безпеки ООН, яка продовжувала на рік механізм постачання гуманітарної допомоги в Сирію. Альтернативний проєкт РФ також було заблоковано.

Про це повідомляє BBC.

Це означає, що чинний механізм постачання гуманітарної допомоги, який існував із 2014 року, втратить чинність, а нового створено не буде. Це ставить під загрозу постачання гуманітарної допомоги в Сирію, де вже понад 8 років триває громадянська війна.

У 2014 році відповідно до Резолюції 2504 Ради Безпеки ООН було налагоджено механізм постачання гуманітарної допомоги в Сирію — через два пункти пропуску на кордоні Туреччини й Сирії. Наразі саме на цих територіях розташована більшість сил, опозиційних до Башара Асада.

Росія стверджує, що з того часу ситуація змінилася: Асад контролює більшість сирійської території, а тому гуманітарну допомогу потрібно передавати безпосередньо йому. Не підтримали в Радбезі й компромісну пропозицію Росії: надавати гуманітарну допомогу не лише через уряд Асада, а й через один (а не два, як зараз) пропускний пункт на кордоні з Туреччиною.

У Сирії Росія підтримує Асада; Туреччина — частину опозиційних до Дамаска сил, сконцентрованих у прикордонній сирійській провінції Ідліб. Зазначимо також, що напередодні, 9 липня, в Ідлібі виявили перший випадок коронавірусної хвороби.

У Сирії з 2011 року триває громадянська війна. Особливо від конфлікту страждає провінція Ідліб на північному заході Сирії, яка межує з Туреччиною. Із 2017 року там ведуться найбільш запеклі бої. Із грудня 2019 року війська Асада за підтримки Росії почали там військову операцію «Світанок Ідлібу», мета якої — здобуття контролю над більшою частиною Ідлібу. Це єдина на сьогодні провінція, більшість якої контролюється опозиційними до Асада силами.

Ситуацію в Ідлібі називають чи не найтяжчою гуманітарною кризою за всі дев’ять років війни в Сирії. У двох прикордонних містах провінції, за оцінками гуманітарної організації Save the Children, зруйнована або серйозно пошкоджена майже третина будівель. А на півночі Ідлібу з 2017 року у два-два з половиною рази зросли табори для внутрішньо переміщених осіб.

На сирійсько-турецькому кордоні в Ідлібі нині перебуває понад мільйон сирійських біженців.

Поділитись: