Рада ЄС оцінила прогрес України на шляху до членства: уже виконано дві умови із 7
Рада Європейського Союзу вважає, що на сьогодні Україна вже виконала два кроки із семи, які запропонувала Києву Європейська комісія як пріоритетні у заявці на членство в ЄС.
Про це оголосив Європейський комісар з питань розширення Олівер Варгеї, передає «Суспільне».
Він зазначив, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які уже працюють, із процесом відбору на основі заслуг».
Також, за словами Варгеї, українська влада привела законодавство про ЗМІ у повну відповідність до європейської директиви. Тобто виконала два кроки із семи.
Водночас єврокомісар зазначив, що Україна досягла значного прогресу стосовно ще одного кроку — реформи Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину необхідної роботи».
Окрім того, «певного прогресу» було досягнуто в інших чотирьох кроках. Щодо них Україна поки виконала менш як половину необхідної роботи. Йдеться про боротьбу з корупцією, боротьбу з відмиванням грошей, деолігархізацію та захист прав нацменшин.
Чому це важливо?
Це перша усна оцінка України як кандидата в члени Євросоюзу.
У травні під час брифінгу в Києві очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначала, що крім усної оцінки буде й письмова. Її обіцяють оприлюднити вже у жовтні.
Видання Reuters, яке дізналося про усну оцінку першим ще до її оприлюднення, зазначало, що вона зосереджена на позитивних моментах. Але йдеться «не про прикрашання реальності, а про визнання прогресу».
Окрім більшої боротьби з корупцією, ЄС також вимагає від України реформи Конституційного Суду та правоохоронних органів, посилення заходів щодо боротьби з відмиванням грошей, а також ухвалення законів для стримування олігархів і захисту прав нацменшин.
Євроінтеграція України
23 червня 2022 року Європейська рада надала Україні статус кандидата в члени ЄС. Тепер для того, щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголошувала, що Україна має продовжити боротьбу з корупцією, призначити голову САП і директора НАБУ, знизити вплив олігархів на економічне та політичне життя, ухвалити законодавство щодо процедур відбору суддів, а також закон про ЗМІ, який увідповіднить українське законодавство з чинними стандартами ЄС.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у грудні відзвітував, що Верховна Рада вже виконала свою частину роботи й ухвалила всі необхідні законопроєкти для виконання рекомендацій Єврокомісії. А втім, деякі з ухвалених документів зазнали критики.
У березні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна виконала всі сім рекомендацій ЄС, які необхідні для початку переговорів.
Також готовність України до початку переговорів періодично аналізують низка профільних аналітичних центрів та громадських організацій, серед яких фундація DEJURE та Центр протидії корупції. На початку травня вони оцінили підготовку Києва у 6,8 бала з 10.
Дослідники зазначили, що єдиним проблемним критерієм залишається реформа Конституційного Суду. Вони кажуть, що схвалений закон не відповідає рекомендації Єврокомісії, а зареєстрований у квітні законопроєкт №9225 може ще збільшити ризик політичного контролю над цим судом.
- Поділитися: