Рада з державної підтримки кінематографії заявила, що обирала переможців 14-го конкурсу Держкіно з підтримки кінопроєктів (пітчингу) законно та за оголошеними правилами. Раніше кіноспільноту обурили неочевидні списки переможців.

Свою заяву члени Ради з держпідтримки кіно опублікували на сайті Державного агентства України з питань кіно.

У заяві йдеться, що загальний бюджет фільмів, які отримали від експертів «прохідні» 35 балів, складає понад 2,5 млрд гривень. Це в понад 5 разів більше за весь бюджет на фінансування кіногалузі України у 2020 році.

«Очевидно, що такий список не міг бути підтриманим через неможливість державою профінансувати усіх переможців. Рада врахувала побажання членів експертних комісій, проте була змушена ухвалити рішення (як це і передбачено Порядком та критеріями творчого відбору), що не повною мірою збігається з їхніми оцінками», ㅡ зазначили члени ради.

Також у Раді з держпідтримки кіно запевняють, що не змінювали правила під час конкурсу, а оцінювали за оголошеними раніше критеріями: оригінальністю ідеї та актуальністю теми, драматургічною якістю сценарію, соціальною важливістю, режисерським та продюсерським баченням, творчим потенціалом авторської групи, відповідністю ліміту конкурсу за масштабами витрат кінопроєкту, наявністю інших джерел фінансування та маркетинговою стратегію.

Що було на конкурсі Держкіно?

6 жовтня Державне агентство з питань кіно оприлюднило список переможців конкурсу, які цього року будуть частково профінансовані за кошти українців. Усього з 337 проєктів фінансування виграли 72 стрічки. Проте багато з них були не в топі рейтингів експертів, а фільми з найбільшими балами залишились поза фінансуванням.

Рада з державної підтримки кінематографії, яка з 2019 року має «вирішальне слово» з приводу того, хто ж отримає підтримку з бюджету, ухвалила неочевидні рішення: члени Ради проігнорували оцінки експертів (як зазначали самі члени експертної комісії) та обрали переможців не за рейтинговим списком.

Так, наприклад, фінансування не отримав фільм «Наші котики-2», що зайняв перше місце рейтингу «Повнометражних ігрових фільмів», проте отримав фільм з 21-го місця «Батько». До того ж, за словами конкурсантів, перед самим фіналом рада раптово змінила правила, чим «відрізала» деякі проєкти.

Голова Ради з державної підтримки кінематографії Андрій Дончик проблем у результатах пітчингу не побачив. За його словами, рада є незалежним органом, а рекомендації експертів — необов’язкові.

Це обурило кінодіячів, які підписали колективне звернення до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра культури Олександра Ткаченка з вимогою відставки голови Держкіно Марини Кудерчук та розпуску Ради з держпідтримки кінематографії.

Поділитись: