Рада змінила закон про НАБУ, щоб він відповідав Конституції. Директора тепер призначатиме Кабмін
Верховна Рада у другому читанні підтримала зміни до закону про Національне антикорупційне бюро, щоб він відповідав Конституції. Тепер президент не зможе призначити директора цього антикорупційного органу.
Про це йдеться на сайті парламенту.
За законопроєкт у другому читанні і в цілому 19 жовтня проголосували 304 народні депутати.
Тепер НАБУ стане центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Як йдеться у пояснювальній записці, закон покликаний гарантувати незалежність Бюро.
Так, повноваження призначати та звільняти директора відомства забрали у президента та передали уряду. Парламентарі переконують, що попри це Кабмін не зможе втручатися у роботу антикорупціонерів.
Звільнити очільника НАБУ зможуть тільки «за наявності підстав», передбачених законом, якщо за це рішення проголосує не менше як дві третини від посадового складу Кабміну.
Оцінку ефективності НАБУ буде проводити призначена Кабміном комісія з трьох міжнародних експертів.
Як обиратимуть керівника?
Конкурсний відбір на посаду директора НАБУ організовуватиме і проводитиме конкурсна комісія, до якої входять шість людей — три члени комісії від себе пропонує уряд, і ще три — також уряд, але на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій. При ухваленні рішення хоча б два голоси «за» повинні бути подані міжнародними експертами.
Як каже глава парламентського комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, в конкурсній комісії працюватимуть незалежні експерти, як і рекомендувала Венеціанська комісія.
А що із нинішнім очільником?
Закон визначає, що чинний директор НАБУ Артем Ситник продовжить виконувати обов'язки до моменту призначення нового директора за результатами конкурсу. Він добуде свій термін на цій посаді, якщо уряд не знайде підстав його звільнити.
Раніше невизначеність із статусом Ситника виникла через те, що КСУ визнав неконституційним його призначення указом президента.
Яка реакція на новий закон?
Ухвалення цього документа привітали у Європейському Союзі. Як зазначив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, зміни до закону про НАБУ — це «позитивний крок на порядку денному української антикорупційної реформи».
Рішення парламенту прокоментували й у «Центрі протидії корупції». Кажуть, що зміни до закону не потребуватимуть ніяких додаткових рішень і НАБУ зможе безперешкодно продовжувати свою роботу.
«Незалежність НАБУ збережено і закон дозволяє забезпечити прозорий добір наступного керівника органу. Далі ж має бути ефективна імплементація цього рішення Ради. Попри десятки спроб проросійських сил, олігархів та підозрюваних у корупції підірвати незалежність НАБУ, це наразі не вдалося», — зазначив експерт ЦПК Антон Марчук.
- Поділитися: