Радар показав деталі стародавнього римського міста: уперше для цього не довелося копати землю

Аерографічний знімок місця, де розташовувалося поселення Фалері Нові. Його детальну мапу вчені розробили за допомогою георадара — вперше для подібного роду досліджень
Аерографічний знімок місця, де розташовувалося поселення Фалері Нові. Його детальну мапу вчені розробили за допомогою георадара — вперше для подібного роду дослідженьAntiquity

Учені з Кембриджа й Ґентського університету Бельгії відтворили детальний план стародавнього римського міста Фалері Нові, яке існувало до початку XVIII століття нашої ери. Для цього вперше було застосовано георадар (ground—penetrating radar, GPR) — а тому обійшлося без копання землі.

Про це вчені повідомили в науковій публікації у виданні Antiquity.

Аби відтворити мапу міста, вчені спробували використати георадар. Його принцип такий: з об’єкта спеціальний пристрій випромінює радіохвилі, які відбиваються від поверхні й повертаються з різницею в часі залежно від рельєфу. За допомогою спеціального програмного забезпечення отриману інформацію можна перетворити в карту місцевості.

Ученим за допомогою георадара вперше вдалося відтворити мапу Фалері Нові з точністю до вулиць і навіть показати, де в ньому розташовувалися ринок, храм і навіть система водопостачання.

Схематична мапа міста Фалері Нові, отримана через георадар. Червоним позначено відкриті поверхні, сірим — стіни, світло-синім — водопровідні трубиAntiquity

На думку археологів, які брали участь у дослідженні, використання георадара може спричинити революцію в розумінні нами стародавніх поселень. Зокрема, так можна досліджувати набагато більші території, зокрема й ті, які через більш сучасну забудову не можна дослідити шляхом розкопок.

Розташоване місто Фалері Нові за 50 кілометрів на північ від Рима, вперше його заселили в 241 році до нашої ери. Воно було вдвічі меншим за Помпею — мало площу в 30,5 гектарів.