Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан повідомив про публікацію аудіозапису виступу заступника міністра охорони здоров'я України Олександра Лінчевського на засіданні палати, де вирішували питання ефективності використання бюджетних коштів, виділених на лікування онкохворих за кордоном.

Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан повідомив про публікацію аудіозапису виступу заступника міністра охорони здоров'я України Олександра Лінчевського на засіданні палати, де вирішували питання ефективності використання бюджетних коштів, виділених на лікування онкохворих за кордоном.

За словами Пацкана, аудіо оприлюднено «задля недопущення різних інтерпретацій» заяви.

«Щодо ефективності, нерезультативності і неекономності використання коштів. У сухому залишку 25% пацієнтів помирає. Тобто кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги, це — рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть без варіантів. Ефективність цієї програми – 0%. Онкозахворювання, які потребують трансплантації кісткового мозку, закінчуються смертю рано чи пізно. Трансплантація нирки або серця не продовжує життя на невизначено довгий термін. Ми даємо шанс людині пожити ще трохи, прожити довше. 75% пацієнтів прожили один-два-три-п'ять років. Хтось живе довше в окремих випадках. Це питання не має красивого вирішення. Трансплантацією кісткового мозку чи органів ми продовжуємо людині життя на деякий час. Ми не ліквідуємо проблему в принципі», — сказав Лінчевський

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун назвала ситуацію зі звітом Рахункової палати маніпуляцією та брехнею. 

Зокрема, у своєму дописі та на сьогоднішньому виступі на Уряді Пацкан зазначив, що «близько 200 000 000 гривень – взагалі не були використані в рамках цієї програми», зазначила Супрун. При цьому насправді ж ідеться про близько 20 млн грн.

«Це також є в новині на сайті Рахункової палати. У той час як у самому звіті Рахункової йдеться, що невикористаною залишилася сума у 19 952 300 гривень. Залишок дійсно був близько 20 млн грн. Він утворився через рішення щодо тимчасової зупинки оплати по двох особах через появу інформації про те, що воно вже було оплачене та суми невикористаних коштів, які були повернуті на рахунок МОЗ України, від курсової різниці перерахованих коштів для лікування хворих)», — зазначила Супрун.

«Як голова органу фінансово-бюджетного контролю міг декілька разів підряд помилитись з такою цифрою? Неприпустимо використовувати Рахункову палату — незалежний орган бюджетного контролю — як інструмент політичних атак», — додала Супрун.

Гройсман пообіцяв 7 червня розглянути звільнення чиновника МОЗ через його слова про онкохворих. 

2 червня на сайті «Онкологічний портал України» з'явилась стенограма промови заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського, з якою він виступив під час засідання Рахункової палати.

Як повідомив Громадському речник МОЗ Олександр Ябчанка, Лінчевський свою заяву про онкохворих під час засідання Рахункової палати зробив у відповідь на критичний закид.

За його словами, таким чином Лінчевський відповів на критичне зауваження про те, що «25% онко пацієнтів, які лікуються за кошти бюджету закордоном, помирають». 

У ЗМІ ж була поширена фраза «Це рак! Вони всі помруть» з промови Лінчевського, що викликало обурення серед користувачів соцмереж та політиків. 

Поділитись: