Разумков планує підписати «недосконалий» закон про олігархів. У Зеленського буде два варіанти, як його виправити

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков планує підписати так званий законопроєкт про деолігархізацію на засіданні 5 жовтня. Юридичну колізію, що там виникла, він пропонує вирішити президенту Володимиру Зеленському.

Про це Разумков заявив 28 вересня в етері телеканалу «Наш».

На думку спікера парламенту, повторне голосування за законопроєкт відповідно до статті 131 Регламенту неможливе, тому що він, за його словами, ухвалювався всупереч Регламенту. Крім того, в законопроєкті враховані поправки Разумкова, тому в переголосуванні він вбачає конфлікт інтересів.

«Це можна виправити таким чином: або це може бути вето президента, повернення [законопроєкту] до Верховної Ради з пропозиціями — тим паче, що президент є автором цього законопроєкту — або закон може бути підписаний, і після цього потрібно буде вносити зміни в цей закон», — заявив Разумков.

Він додав, що 5 жовтня Верховна Рада розглядатиме постанови про скасування законопроєкту про деолігархізацію. Разумков очікує, що вони не наберуть достатньої підтримки, після чого він зможе підписати документ — що обіцяє зробити того ж дня — і направити на підпис президенту Зеленському.

Про що йдеться?

Комітет Верховної ради з питань національної безпеки, розвідки та оборони ухвалив одразу кілька правок до проєкту закону, які суперечать одна одній. Одна з них, №406, передбачає, що право визначати олігархів закріплюється за Радою національної безпеки й оборони. А інша, №398, закріплює це право за Національним агентством з питань запобігання корупції.

Представник профільного комітету, оголошуючи поправки, які мали б бути автоматично скасовані після ухвалення поправки №406, не назвав правку №398. А тому депутати ухвалили поправку №406 без скасування №398. Через це вони обидві потрапили до законопроєкту, який зрештою ухвалили в цілому 23 вересня.

Правка щодо НАЗК — авторства Дмитра Разумкова та ще низки депутатів. Спікер Ради вже встиг усіх привітати з тим, що його ініціативу підтримали у парламенті.

Це не перший випадок, коли Разумков (член «Слуги Народу») діє всупереч керівництву фракції. Раніше він направив законопроєкт про олігархів до Венеційської комісії, хоча глава фракції Давид Арахамія просив його це не робити.

Що в законопроєкті?

Закон набирає чинності з наступного дня після його опублікування. Його введуть у дію через шість місяців від дня набрання ним чинності. Після цього олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року підтримує або посилює це становище;
  • має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).