Реабілітація дружин бійців АТО. Hromadske Woman
Любов Алієва – дружина демобілізованого бійця батальйону «Айдар» Олександра Алієва, який у 2014 році пішов воювати добровольцем на схід, де згодом потрапив у полон разом із Надією Савченко. У полоні він пробув 11 днів. Жінка кинула всі сили на визволення чоловіка.
Пройшовши чимало випробувань, Любов Алієва вирішила створити групу самодопомоги для дружин тих, хто воює або воював на сході.
«Це була потреба для мене. Можна сказати, що я з чоловіком пережила похід в АТО, полон, ставлення оточуючих. Оскільки він був добровольцем, не всі це позитивно сприймали», – ділиться жінка.
Дружини бійців збираються двічі на тиждень у Центрі соціально-психологічної реабілітації учасників АТО, створеного за ініціативи чоловіка Любові – Олександра Алієва.
Любов Алієва (друга ліворуч): «Я з чоловіком пережила похід в АТО, полон, ставлення оточуючих»
Спілкування між собою допомагає жінкам краще розуміти своїх чоловіків і природу власних переживань. Щосереди до спілкування долучається психолог, яка консультує учасниць групи з тих чи інших сімейних питань.
«Тяжко зрозуміти чоловіків, які повертаються і які змінюються. Щось відбувається в сім'ї, але дружина не розуміє, що відбувається. Виникла така ідея, що добре було б, якби була група для дружин, які могли б говорити про свої проблеми, чути, що вони не самі в цій проблемі», –каже психолог Тетяна Кукуєва.
Найпоширеніші проблеми, які постають перед родинами, — це непорозуміння, замкнутість, злість та/або агресія. Нерідко буває й так, що демобілізовані бійці починають більше цінувати сімейні стосунки, тепліше ставитися до своїх жінок.
Олександр Алієв підтримує свою дружину в її починаннях і ділиться власними спогадами про те, як вони переживали період його адаптації після повернення з полону.
«У мене був період самоізоляції, коли мені нікого не хотілося ні бачити, ні чути, я не відповідав на телефонні дзвінки. Я вдячний за розуміння Любі, що вона мене не чіпала, вона дала мені спокій. Я просив: будеш іти з роботи – принеси мені цигарок чи солодкого купи. Я був удома», – згадує демобілізований айдарівець.
Про все, що відбувалося, коли Олександр був на сході, подружжя почало розмовляти лише через рік – це було боляче.
Алієв наголошує, що стосунки в родині стали налагоджуватися саме після того, як Любов почала брати участь у групі самодопомоги.
«Якщо ми не вирішуємо проблеми, вони нікуди не діваються. Вони руйнують нас зсередини, вони руйнують стосунки, і особистість. Я б радив дружинам спілкуватися між собою, приходити на групу самодопомоги», – говорить боєць.
/Громадське Полтава
- Поділитися: