Регулятор ЄС розширив список побічних реакцій вакцини AstraZeneca, вказавши, що її переваги все ще перевищують ризики

Європейське агентство лікарських засобів (EMA) рекомендує включити анафілактичну реакцію і підвищену алергічну чутливість до списку побічних ефектів від вакцини проти коронавірусу виробника AstraZeneca.

Про це вказано на сайті ЕМА.

Комітет EMA з оцінки фармакологічних ризиків (PRAC) вивчив 41 повідомлення про випадки важкої алергічної реакції від цього препарату серед п’яти мільйонів людей, щеплених у Великій Британії. Комітет дійшов висновку, що принаймні деякі випадки анафілаксії пов'язані з вакцинацією.

Водночас позиція PRAC полягає в тому, що переваги цієї вакцини продовжують перевищувати ризики. Тож препарат можна продовжувати вводити, доки триває розслідування цих випадків.

EMA рекомендує оновити інформацію про AstraZeneca, додавши повідомлення про випадки анафілаксії після щеплення цим препаратом. Після щеплення людей за ними рекомендують спостерігати не менш як 15 хвилин.

Там також нагадують про рекомендацію стосовно всіх вакцин від коронавірусу, дозволених в ЄС — не вводити другу дозу людям, у яких розвинувся цей побічний ефект після отримання першої дози.

Хто призупинив щеплення вакциною AstraZeneca та чому?

Данія оголосила, що на 14 днів припинить використання вакцини AstraZeneca/Oxford як запобіжний захід після повідомлення про одну смерть, а також ㅡ про утворення тромбів у людей, яких щепили цим препаратом. Водночас у Міністерстві охорони здоров'я країни заявили, що рано говорити про взаємозв'язок між побічними реакціями та цією вакциною.

Згодом про аналогічну заборону оголосили в Норвегії та Ісландії. В Італії заборонили робити щеплення конкретною партією вакцини, а в Таїланді відклали початок вакцинації препаратом AstraZeneca.

Раніше рішення призупинити щеплення вакциною AstraZeneca також ухвалили ЕстоніяЛатвіяЛитваЛюксембург. Країни розслідуватимуть, чи справді цей препарат впливає на згущення крові.

Після таких рішень AstraZeneca вирішила скоротити кількість постачань вакцини у Європу. До кінця березня виробник планує доставити 30,1 млн доз препарату, хоча раніше планував доставити 40 млн доз до кінця березня.

Європейське агентство лікарських засобів (EMA) зазначило, що попередня перевірка партії вакцини AstraZeneca (ABV5300) не показала, що саме вона є причиною випадків утворення тромбів у пацієнтів. Там зазначили, що наразі користь вакцини перевищує можливі негативні ризики.