російське вторгнення відкинуло Україну на 15 років назад у подоланні бідності — Світовий банк

Повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до того, що за межею бідності опинилися ще 8 мільйонів громадян, якщо порівняти з довоєнним періодом. Повномасштабна російська агресія відкинула Україну на 15 років назад у досягненні цілей щодо скорочення рівня бідності.

Про це заявив регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

За його словами, стійкість, яку продемонструвала Україна, значною мірою пояснюється складними й успішними реформами у сфері макроекономічного управління та розбудови інститутів, які влада впровадила протягом останніх років перед війною.

Крім цього, він підкреслив, що така увага до реформ, а також зміцнення потенціалу та прозорості управління матимуть важливе значення для переходу до повоєнного відновлення.

«Під час останніх реформ, як до, так і в період війни, Україні вдавалося збалансувати зусилля, спрямовані на підвищення конкуренції та економічної ефективності, із захистом найбільш вразливих верств населення», — зазначив Банерджі.

Представник Світового банку додає, що навіть попри війну, яка скоротила бюджетні можливості уряду, влада підтримує найважливішу соціальну допомогу та пенсійні виплати.

За даними Світового банку, війна росії з Україною спричинила катастрофічну гуманітарну кризу. Там прогнозували, що економіка Європи та Центральної Азії скоротиться більш ніж на 4,1% у 2022 році.

Банерджі в жовтні 2022 року розповідав, що до повномасштабної війни у бідності жили трохи більше ніж 2% населення України. За його прогнозом, до кінця 2022 року 25% населення України мали жити в бідності, а до кінця 2025 року цей показник може зрости до 55%. Зазначимо, що Світовий банк вважає міжнародною межею бідності 1,90 долара на день.

Ситуація з економікою

У травні 2022-го президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна в умовах війни потребує щомісяця 5-7 мільярдів доларів міжнародної підтримки. Міністерка економіки Юлія Свириденко наприкінці серпня розповідала, що економіка України має стабілізуватися 2023 року.

На 1 січня 2023 року статус безробітного мали 186 500 людей за наявності 21 200 вакансій. За оцінками Мінекономіки, на початку 2023 року фактична чисельність безробітних становила 2,6 млн людей, а за оцінками НБУ — близько 4,2-4,8 млн людей.

Крім цього, Національний банк України прогнозує безробіття в Україні на рівні 26% у 2023 році. Очікується, що 2024 року рівень безробіття знизиться до 20%, а 2025-го — до 17,6%, повідомляється в Інфляційному звіті.

Авторка: Катерина Єсікова