Російський уряд готовий 5 грудня взяти участь у тристоронніх переговорах щодо укладання нового договору про транзит російського газу через газотранспортну систему України до Європи. Водночас свою готовність мають підтвердити Нафтогаз та Газпром.

Про це повідомив міністр енергетики Росії Олександр Новак під час спілкування з журналістами, передає «Интерфакс».

«Якщо до цього часу готові будуть компанії, ми готові і 5 (грудня — ред.) провести зустріч. Питання в тому, що повинні опрацювати спеціалісти», — повідомив Новак у відповідь на запитання журналістів щодо того, чи готова Росія зустрітися у тристоронньому форматі 5 грудня, як це запропонували в Україні.

За словами Новака, наразі дата та місце тристоронньої зустрічі про транзит газу ще не визначені.

Напередодні в українському уряді запропонували провести переговори про транзит газу 5 грудня.

«Щодо найближчої дати у мене є надія, що попередньо це буде 5 грудня. Але при цьому дві сторони (українська та європейська — ред.) готові у будь-який момент», — повідомив міністр енергетики України Олексій Оржель.

При цьому Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.

Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.

Поділитись: