Труби української ГТС, якою російський газ постачається до Європи
Фото:

Нафтогаз

Україна сподівається на проведення наступного раунду тристоронніх переговорів про транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України 5 грудня 2019 року. Чинна угода про транзит закінчується 1 січня 2020 року.

Про це повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час спільного з керівництвом Нафтогазу брифінгу з питань переговорів про транзит газу, передає «Інтерфакс-Україна».

«Щодо найближчої дати у мене є надія, що попередньо це буде 5 грудня. Але при цьому дві сторони (українська та європейська — ред.) готові у будь-який момент», — повідомив Оржель.

При цьому Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

«Тобто, щоб ухвалити остаточне рішення щодо обсягів, термінів або компенсації (за рішеннями міжнародних арбітражів — ред.) ми повинні чітко опрацювати всі технічні моменти, тому технічний процес достатньо активний. Сторони зараз знаходяться на технічних консультаціях», — заявив міністр.

На переговорах про транзит Росія вимагає укласти «пакетну» домовленість, яка також включатиме відновлення постачання російського газу до України. Нагадаємо, що напряму у Газпрому Україна не купує газ вже понад 4 роки.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

«Якщо це (продовження транзиту газу — ред.) пов'язується з постачанням, то ми прямі поставки пов'язуємо безпосередньо з компенсацією боргів», — повідомив Оржель.

За словами Оржеля, Україні потрібно укласти нову угоду про транзит, адже без цього у найхолодніші дні лютого та березня можливі технічні негаразди з постачанням газу.

28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.

Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.

Поділитись: