росія може пошкодити не лише ГТС України, але й «Турецький потік» — МЗС
росія може пошкодити не лише газотранспортну систему України, але й газогін «Турецький потік».
Про це заявило Міністерство закордонних справ України.
Так президент України Володимир Зеленський раніше казав, що росія може вдарити по газотранспортній системі України та вимагати, щоб Європа запустила «Північний потік-2». В МЗС кажуть, що мають дані щодо можливих аналогічних планів росії щодо «Турецького потоку».
Міністерство вважає, що через відмову європейців від російських енергоресурсів президент рф володимир путін вирішив перейти «від шантажу до тероризму», тобто фізичного пошкодження енергетичної інфраструктури.
«Його мета — зруйнувати шляхи постачання та поставити ультиматум: "Запускайте Північний потік-2, бо у вас немає іншого вибору". Публічні натяки на це вже лунали від російських посадовців», — стверджує відомство.
МЗС наголошує, що єдиний спосіб, який може запобігти такому сценарію — це вже зараз публічно заявити, що запуску «Північного потоку-2» чи зняття з росії санкцій не буде за жодних умов.
Що передувало?
Раніше 13 жовтня речник путіна Дмитро Пєсков заявив, що у росії нібито затримали диверсантів, які намагалися підірвати «Турецький потік».
«Деякі сили, про можливе походження цих сил путін натяки давав, вони зазіхали вже і на "Турецький потік". Були затримані диверсанти, кілька людей було заарештовано. Хотіли підірвати. На нашій території, на суші», — сказав Пєсков.
Газопровід «Турецький потік» допомагає росії в обхід України постачати газ низці європейських країн, зокрема на Балкани та в Європейський Союз.
А 5 жовтня заступник голови уряду рф Олександр Новак заявив, що росія готова постачати газ непошкодженою ниткою «Північного потоку-2». «Nice try, або "хороша спроба"», — так російською мовою прокоментувала цю пропозицію перша заступниця прессекретаря уряду Німеччини Крістіане Хоффманн.
Про прориви на «Північних потоках»
Представники Данії та Швеції 27 вересня повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік-1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік-2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У «Північного потоку-1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Повідомляється, що два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці-2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.
Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.
У Німеччині та ЄС підозрюють, що причиною витоку є диверсія. У Євросоюзі попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
- Поділитися: