Партія «Народний фронт» зробила офіційну заяву, у якій вимагає вибачень у виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка за слова про те, що «це не Україна припинила купувати російський газ, а Росія сама перекрила трубу». Вітренко відповів записом Яценюка, який сам це визнає.

«Заява виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка про те, що, мовляв, це не Україна відмовилася від російського газу, а Росія перекрила його поставки, є неправдивою та недобросовісною і такою, що дискредитує Україну. Правда, натомість, протилежна. Росія була не лише готова постачати газ Україні, але й дуже прагнула цього в обмін на нашу поразку, безпеку і незалежність», — йдеться у заяві «Народного фронту», голова якого, Арсеній Яценюк, у 2014 році був прем’єр-міністром України.

Вітренко зазначає, що про те, що це саме російський Газпром перекрив газ Україні, повідомив сам Яценюк з трибуни Верховної Ради на наступний день після того, як постачання газу фактично припинилося.

Крім цього, за словами Вітренка, Яценюк, очолюючи уряд на початку 2014 року, після анексії Криму, доручив голові Нафтогазу Андрій Коболєву їхати до Москви та домовлятися про збереження знижки на газ (так званої «знижки Януковича»).

«Натомість пам’ятаю, як Яценюк відправив Коболєва у Москву просити Газпром залишити «знижку Януковича». Коболєв поїхав, але Газпром відмовив», — повідомив Вітренко.

У свою чергу, «Народний фронт» зазначає, що саме Яценюк ініціював арбітражні провадження проти Газпрому, які Україна, зрештою, виграла.

Однак Вітренко зазначає, що Яценюк наполягав, щоб в арбітражі Нафтогаз наполягав на продовженні дії «знижки Януковича» (і цю вимогу арбітраж відхилив), в той час як керівництво Нафтогазу додало до цих вимог вимогу на ринкову ціну на російський газ (яку арбітраж підтримав). Другий арбітражний позов проти Газпрому Нафтогаз ініціював без участі Яценюка.

Також виконавчий директор Нафтогазу відкидає закиди експарламентарів про те, що прописані у вже новому договорі на транзит газу умови невигідні Україні. За словами Вітренка, Україна не могла вимагати кращих умов та вищого контракту на транзит, адже з 2009 року Росія активно будувала обхідні шляхи постачання газу до Європи, через що високий тариф на транзит українською трубою був би «економічно необґрунтованим».

У 2017 році Стокгольмський арбітраж своїм рішенням зобов'язав Росію змінити ціну на газ для України, а також сплатити Нафтогазу 4,6 мільярда доларів. 2 мільярди доларів Нафтогаз отримав, погасивши свої борги перед Газпромом за куплений раніше газ, а решту 2,56 мільярда доларів почав стягувати з Газпрому у судах у Європі та в усьому світу. За цей час, через пеню, сума боргу Газпрому перед Нафтогазом сягнула 2,9 мільярда доларів. Цю суму Нафтогаз отримав наприкінці 2019 року внаслідок домовленостей про транзит газу, досягнутих у Мінську.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile