росія в Радбезі ООН не змогла набрати голосів для нового розслідування вибухів на «Північних потоках» — ЗМІ
Рада безпеки ООН відхилила 27 березня російську резолюцію, в якій вимагалося розпочати нове міжнародне розслідування щодо вибухів на «Північних потоках».
Про це повідомляють Reuters та CNN.
Лише три країни проголосували за запропоновану резолюцію — сама росія, Китай і Бразилія. Решта 12 країн утрималися.
Щоб ухвалити резолюцію, росії потрібні були принаймні дев’ять голосів «за» і відсутність вето з боку Китаю, Франції, Сполучених Штатів чи Великої Британії.
Перед голосуванням посол росії в ООН Василь Небензя заявив, що «без об’єктивного та прозорого міжнародного розслідування правда про те, що сталося, не буде розкрита».
Нагадаємо, розслідування щодо проривів на газопроводах «Північний потік» проводять Данія, Німеччина та Швеція.
Проте росія вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове. У лютому вона вже скликала засідання Радбезу ООН з таким проханням.
Тоді три країни, які проводять розслідування, в спільному листі повідомили Радбез ООН, що «російська влада поінформована про поточне розслідування».
Про прориви на «Північних потоках»
Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У «Північного потоку 1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці 2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.
Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.
У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».
У березні 2023 року видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група» — диверсанти, які є громадянами України чи росії, або якоюсь комбінацією обох країн. Водночас джерела NYT не мають доказів, що президент України Володимир Зеленський чи його старші помічники були причетні до операції, або що диверсанти діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.
Президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.
«Українці цього точно не робили. І це найголовніше. А хто там що придумав, чи є якісь ознаки, а, може, навіть під якимось прапором, — це смішно виглядає, чесно кажучи. Ми зацікавлені в тому, щоб зброя поставлялася, санкції вводились, і щоб була наша перемога», — сказав Зеленський.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і високий представник ЄС Жозеп Боррель застерегли від спекуляцій і закликали дочекатися результатів розслідування.
Глава рф володимир путін назвав «повною нісенітницею» версію про те, що підрив російських газопроводів «Північні потоки» влаштували не пов'язані з державою українські активісти. Натомість путін вважає, що в цьому могли бути зацікавлені Сполучені Штати.
- Поділитися: