росія заявила, що не гарантує безпеку «зернового коридору». Вимагає від України нових «зобов'язань»

Міністерство оборони росії заявляє, що «не може бути й мови» про гарантії безпеки суден, які рухаються «зерновим коридором». Від України вимагають зобов'язатися «не використовувати цей маршрут у військових цілях».

Про це йдеться в заяві російського міноборони в Telegram.

У відомстві кажуть, що росія «як основний учасник зазначених [зернових] угод не виходить із них, а припиняє їхню дію». Рух суден коридором безпеки є«неприпустимим», бо Україна нібито використовує його «для ведення бойових дій проти рф», заявили в міноборони росії.

«За умов, що складаються, не може бути й мови про гарантії безпеки будь-якого об'єкта на зазначеному напрямку до прийняття українською стороною додаткових зобов'язань не використовувати цей маршрут у військових цілях», — йдеться в заяві російського відомства.

Про таку позицію росія поінформувала генсекретаря ООН Антоніу Гутерреша та Радбез ООН. Від них реакції поки не було. Українська влада також наразі не коментувала це.

Попри заяви російського міноборони про призупинення «зернової угоди» Україна продовжувала морський експорт зерна. Хоча 30 жовтня кораблі не ходили, однак уже наступного дня рух суден гуманітарним коридором погодили ООН і Туреччина. Тож із портів вийшли 12 суден із понад 350 тисячами тонн агропродукції, а чотири кораблі зайшли до українських портів.

У Мінінфраструктури України зазначили, що представники ООН і Туреччини ведуть переговори з росією та шукають рішення для повноцінної роботи «зернової угоди». Також ООН та Анкара погодилися на інспекцію загалом 40 суден, російську делегацію про це рішення поінформували.

Призупинення «зернової угоди»

У міноборони росії 29 жовтня заявили, що рф призупиняє участь у «зерновій угоді». Кажуть, що причиною став «теракт» щодо кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, який нібито здійснила Україна з участю фахівців із Великої Британії. Британська влада одразу ж відкинула ці звинувачення.

В МЗС рф уточнили, що призупинили зернову ініціативу на невизначений термін. Водночас у міністерстві сільського господарства росії заявили, що готові повністю замінити на світовому ринку українське зерно.

Президент Володимир Зеленський назвав «передбачуваними» заяви росії про вихід із «зернової угоди» і вважає, що рф ухвалила рішення про це ще у вересні. Зеленський закликав світ продемонструвати жорстку реакцію на такі дії росії.

27 жовтня в українському уряді повідомляли, що за 88 днів роботи «зернового коридору» з України попрямували 397 кораблів із вантажем у 9 мільйонів тонн агропродукції.