росіяни планують розмістити в Лівії військову базу, щоб погрожувати Європі з півдня — Bloomberg
росія має намір розширити свою військову присутність у східній Лівії, що дасть їй плацдарм на південних кордонах Європи.
Про це пише Bloomberg з посиланням на неназвані джерела.
За даними співрозмовників, президент росії володимир путін і командувач антиурядових сил Лівії Халіф Хафтар після зустрічі в москві наприкінці вересня почали розробляти оборонну угоду. Вона, зокрема, може передбачати будівництво російської військової бази на території Лівії, яку контролює Лівійська національна армія під командуванням Хафтара.
Після усунення у 2011 році лівійського лідера Муаммара Каддафі країна занурилася в громадянську війну. Зараз вона поділена між урядом національної згоди в Триполі, який підтримується ООН, а також Туреччиною та Катаром, та адміністрацією, яка контролює східні території. Її підтримують росія, Єгипет та Об’єднані Арабські Емірати.
79-річний Хафтар контролює великі нафтові об’єкти в Лівії. За словами людей, близьких до його Лівійської національної армії, зараз Хафтар шукає системи протиповітряної оборони. Він також хоче тренувати своїх пілотів і спецпризначенців.
Натомість російські військові кораблі можуть отримати постійне право на стоянку в лівійському порту, найімовірніше, в Тобруку, розташованому всього за декілька сотень кілометрів через Середземне море від Греції та Італії, повідомляють джерела, знайомі з переговорами. росія поки що має лише одну військово-морську базу в Середземному морі — у сирійському Тартусі.
Також росія може модернізувати в Лівії для розміщення своїх сил кілька авіабаз, які вже зайняті найманцями приватної військової компанії «Вагнер».
Розширення російської присутності в східній Лівії стало б викликом для США та їхніх європейських союзників, зазначає Bloomberg. Колишній спеціальний посланник США в Лівії Джонатан Вінер наголосив, що Вашингтон сприймає цю загрозу «дуже серйозно».
«Утримання росії від Середземного моря було ключовою стратегічною метою: якщо росія отримає там порти, це дасть їй можливість шпигувати за всім Європейським Союзом», — пояснив Вінер.
Bloomberg пише, що вже упродовж кількох років росія непрямо присутня в Лівії через «Вагнер». Просування інтересів кремля «Вагнером» в Африці та на Близькому Сході дозволило москві швидко наростити свої іноземні військові активи.
Вона також прагне створити військово-морську базу в Червоному морі в Судані, яка дасть їй постійний доступ до Суецького каналу, Індійського океану та Аравійського півострова, хоча громадянський конфлікт у цій країні може перешкодити цим планам, додає агентство.
- Поділитися: