УКРАЇНА

Ростовський суд: як з кримських татар роблять терористів

УКРАЇНА/Ростовський суд: як з кримських татар роблять терористів
Зберегти
Вигляд
— Поясните, вывод о том, что все-таки подсудимые являются членами партии «Хизб ут-Тахрир», он откуда у вас? — Понаслышке.

Свідками такого допиту стали українські журналісти цього тижня під час засідання у Північно-Кавказькому окружному військовому суді. Саме там, у суді Ростова-на-Дону, з 1 червня слухається справа під умовною назвою «Хізб ут-Тахрір». Хоча, насправді, жодного факту, який би доводив причетність підсудних до «Ісламської партії визволення» — міжнародної ісламської політичної партії, заснованої у 1953 році, — адвокати ще не почули

Їхні підзахисні — кримські мусульмани: Руслан Зейтуллаєв, Рустем Ваітов, Юрій (Нурі) Прімов та Ферат Сайфуллаєв. Із початком суду їх вивезли з Криму до Росії, в Ростов-на-Дону. Кримських татар судять за підозрою у причетності до організації «Хізб ут-Тахрір». 

Починаючи з 2003 року, цю організацію в Росії визнали терористичною та заборонили. Навздогін через 10 років у російському законодавстві з'явилася стаття «Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації». Іншими словами — тепер не треба доводити, що затримані вчиняли якісь насильницькі дії або зберігали зброю. Достатньо, аби свідок підтвердив участь підозрюваного в організації.

Власне, цим — підтвердженням причетності підозрюваних до «Хізб ут-Тахрір» — і займається нині прокуратура. У суді вже встигли допитати частину зі свідків обвинувачення. У тому числі, таємного свідка: ніхто не бачив його, не чув його реального голосу. Щоправда, більшість із допитаних, резюмує адвокат кримчан Еміль Курбедінов, фактично стали свідками захисту. Бо вони або не підтверджували частину свідчень, які давали попередньо слідчим, або взагалі відмовлялися від своїх слів проти затриманих кримських мусульман.

Журналісти Громадського поїхали до Ростова-на-Дону, щоб зрозуміти, за що судять «кримську четвірку», побачити, в якій атмосфері проходять засідання та допит свідків, та в яких умовах Руслан Зейтуллаєв, Рустем Ваітов, Юрій (Нурі) Прімов та Ферат Сайфуллаєв перебувають в ув'язненні у ростовському слідчому ізоляторі. До речі, тому самому, де чекали на вирок й інші українські в'язні Олег Сенцов, Геннадій Афанасьєв та Олександр Кольченко. 

Пов`язані новини