Розробникам вакцини AstraZeneca закидають помилку в процесі виробництва. Її ефективність викликає питання

Вакцина—кандидат від коронавірусу британської фармацевтичної компанії AstraZeneca могла отримати високі результати ефективності через неналежне проведення випробувань.

Про це повідомляє Bloomberg.

Британська вакцина показала в середньому 70% ефективності на фінальних випробуваннях. Водночас максимальну ефективність у 90% вакцина показала у людей, які отримала перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату.

Пізніше у компанії визнали, що менше дозування було спричинене помилкою у процесі виробництва. Також згодом з’ясувалося, що група людей, яка показала високу ефективність, склалася винятково з людей молодшого віку. Цієї інформації у повідомленні AstraZeneca та університету не було.

Через це акції Astra вже падають, оскільки оголошення про вакцину почало викликати в інвесторів питання.

Що про це кажуть розробники?

В Оксфордському університеті, який залучений до створення вакцини, заявили, що коли дослідники помітили використання меншого дозування, після обговорень вирішили продовжити випробування вже з двома варіаціями.

«Методи визначення концентрації наразі визначені, і ми можемо забезпечити дистрибуцію однакових доз ін’єкції», — прокоментували в університеті.

А ось прессекретар Astra заявив, що випробування проводилися «за найвищими стандартами». Також проводять додатковий аналіз для уточнення результатів оцінки ефективності.

А експерти що кажуть?

Аналітик Bloomberg Сем Фазелі вважає, що різниця в ефективності, скоріше за все, була спричинена саме різницею у демографії вибірки для випробування.

«У будь-якому разі це означає, що людям вводять вакцину, справжня ефективність якої наразі залишається невідомою», — підсумував він.

Більше про цю вакцину

Британська вакцина має назву AZD1222. Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

AZD1222 почали випробовувати на людях наприкінці квітня. У липні Оксфордський університет повідомив про успішне завершення другого етапу клінічних випробувань за участі 1077 людей, які довели дієвість і безпечність вакцини.

Третій і найважливіший етап випробувань — рандомізоване масове подвійно-сліпе дослідження — розпочалося у перші дні вересня одразу в кількох країнах: Великій Британії, США, Бразилії та Південній Африці. У цьому етапі беруть участь близько 30 тисяч людей. Заплановані випробування ще в інших країнах Європи й Азії. Загалом компанія розраховує залучити до 60 тисяч учасників з усього світу.

AstraZeneca разом із вісьмома іншими розробниками вакцин зобов'язалася не подаватися на реєстрацію вакцини, поки та не пройде всі клінічні випробування і її ефективність не буде підтверджена. У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.

Які вакцини є у світі?

Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньою вакцини у 95% за підсумками останнього, третього етапу досліджень. Найбільша проблема із нею — препарат потребує зберігання за наднизьких температур (мінус 70 градусів за Цельсієм). Водночас компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів.

Про таку ж високу ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не потребує зберігання за дуже низьких температур і не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.