УКРАЇНА

Повернення Саакашвілі: впустити чи відмовити?

10 жовтня, 2017 12:11
УКРАЇНА/Повернення Саакашвілі: впустити чи відмовити?
Зберегти
Вигляд
lead
Подорожує Саакашвілі завдяки українському паспорту, який залишився у нього. Із цим документом колишній очільник Одеської ОДА і планує заїхати до України. Громадське спробувало розібратись в юридичних колізіях «питання Саакашвілі».

10 вересня колишній президент Грузії Міехеіл Саакашвілі спробує перетнути польсько-український кордон та повернутися до України. 26 липня президент Петро Порошенко припинив його українське громадянство. Тоді Саакашвілі перебував у США, потім прилетів до Європи і наразі перебуває у Варшаві.

Подорожує Саакашвілі завдяки українському паспорту, який залишився у нього. Із цим документом колишній очільник Одеської ОДА і планує заїхати до України. Громадське розбиралося в юридичних колізіях «питання Саакашвілі».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дав і взяв: чому Порошенко позбавив громадянства Саакашвілі

Чи дійсний паспорт Саакашвілі?

У державній прикордонній службі переконують — не дійсний.

«Є указ президента (про припинення громадянства Саакашвілі – ред.) також ми маємо доручення Державної міграційної служби. Ці документи визнають документи (Саакашвілі – ред.) не дійсними, тому вони будуть вилучені та передані до Державної міграційної служби», — сказав Василь Серватюк, перший заступник голови Державної прикордонної служби.

Сам Саакашвілі переконаний — його громадянство президент припинив незаконно.

«Я в шоці! Щойно подивився копію анкети, яку опублікував із подачі Адміністрації президента один із лідерів його фракції. На підставі цього документу президент позбавив мене громадянства. Так от, я з повною відповідальністю стверджую, що це не мій підпис і не мною заповнена анкета! Я вимагаю негайно провести графічну експертизу, ми маємо справу з кримінальним злочином!», — написав Саакашвілі у Facebook.

Ольга Поєдинок, адвокатка, кандидатка юридичних наук, докторантка кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка, вважає, що ситуація з в’їздом Саакашвілі може стати цікавим правовим прецедентом.

«Фактично єдиним безумовним документом для в’їзду в Україну є паспорт її громадянина. Паспорт пана Саакашвілі не є дійсним після позбавлення його громадянства. Тож український прикордонник, якому він у віконце простягне свій паспорт, мусить його відібрати», — пояснює юристка.

Відеоконференція Міхеіла Саакашвілі із США з приводу позбавлення його громадянства України Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Хто вирішуватиме чи впускати Саакашвілі в Україну?

«Це питання вирішуватиме молодший інспектор прикордонної служби, який 10 вересня чергуватиме на пункті пропуску «Краківець», — стверджує Василь Серватюк, перший заступник голови Державної прикордонної служби. Він також пообіцяв особисто приїхати на кордон, щоб простежити за дотриманням порядку.

Чи є інші варіанти для в’їзду Саакашвілі до України?

Ольга Поєдинок переконана — варіанти існують. Саакашвілі може спробувати в’їхати в Україну за посвідченням апатрида — особи без громадянства. Такий документ, за словами Поєдинок, він може отримати в будь-якій країні-підписанті конвенціїї ООН 1954 року «Про статус апатридів», зокрема й у Польщі.

«Однак у такому випадку прикордонна служба все одно самостійно вирішуватиме — пускати таку особу без громадянства в Україну чи ні», — пояснює вона.

Цікаво, що цей варіант уважають реальною можливістю для Саакашвілі і в адміністрації президента. «Він мав би отримати в Польщі тимчасовий документ особи без громадянства, а потім на тому документі отримати візу — в українському консульстві — нашу візу. Тоді, можливо, що він перейшов би кордон», — сказав Громадському співрозмовник в АП.

Чи не єдиним виходом для Саакашвілі лишається подання прохання про надання притулку в Україні. Його він може подати безпосередньо на прикордонному пункті, — пояснює правозахисник, координатор проекту допопомоги біженцям «Без кордонів» Максим Буткевич.

Прикордонники можуть попросити Саакашвілі скласти заяву і прямо на місці передати її Державній міграційній службі. «Однак ДМС може одразу ж її і відхилити, якщо в країні, звідки колишній грузинський президент прибуде, тобто в Польщі, йому нічого не загрожує», — пояснює Буткевич.

Якщо ж заяву Саакашвілі приймуть, він автоматично підпадає під захист держави до вирішення питання про надання статусу біженця. В Україні такий процес може тривати місяцями чи навіть роками.

Що чекає на Саакашвілі в Україні?

Генеральна прокуратура та Міністерство юстиції цього тижня підтвердили, що отримали від Грузії новий запит на екстрадицію Саакашвілі до Грузії.

Сергій Пєтухов, заступник міністра юстиції повідомив, що прокуратура Грузії звинувачує його одразу за чотирма статтями кримінального кодексу. Колишньому президентові висунуті обвинувачення в привласненні чужого майна, умисному заподіянні тяжкої шкоди здоров’ю, зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень.

Мін'юст направив документи на перевірку до Генеральної прокуратури. Своєю чергою, помічник генпрокурора Лариса Сарган повідомила, що остаточне рішення щодо екстрадиції Саакашвілі все ж ухвалюватиме Мін'юст. Наразі міністерство не повідомляло, чи видаватиме Україна Саакашвілі Грузії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Брат-2»: Що відомо про Давида Саакашвілі та його затримання

Генпрокуратура та Мін'юст цього тижня підтвердили, що отримали від Грузії новий запит на екстрадицію Саакашвілі до Грузії Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Що робитиме Саакашвілі, якщо його не впустять до України?

Одразу після повідомлення про припинення українського громадянства, Саакашвілі запевнив, що готовий жити в транзитній зоні аеропорту «Бориспіль».

«Там зробили хороший ремонт, мій друг там директор. Я сподіваюся, він знайде мені затишний куточок. Це жарт, але я знайду можливості», — сказав Саакашвілі в інтервю «Українській правді». Відтоді він устиг змінити плани — вирішив летіти до Польщі та переходити кордон у пункті пропуску «Краковець». Чи готовий Саакашвілі жити на нейтральній території між Польщею та Україною наразі невідомо.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини