УКРАЇНА

«Брат-2»: Що відомо про Давида Саакашвілі та його затримання

2 вересня, 2017 19:04
УКРАЇНА/«Брат-2»: Що відомо про Давида Саакашвілі та його затримання
Зберегти
Вигляд
lead
Зранку 2 вересня співробітники МВС затримали Давида Саакашвілі — брата екс-президента Грузії та колишнього очільника Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі. Спочатку про це повідомив радник міністра внутрішніх справ Ілля Ківа, а потім — і сам Міхеіл Саакашвілі.

Зранку 2 вересня співробітники МВС затримали Давида Саакашвілі — брата екс-президента Грузії та колишнього очільника Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі. Спочатку про це повідомив радник міністра внутрішніх справ Ілля Ківа, а потім — і сам Міхеіл Саакашвілі.

«8 представників МВС Авакова затримали мого брата Давида Саакашвілі, коли він виходив з дому в Києві й вивезли у невідомому напрямку. Він юрист, мав посвідку про проживання в Україні, мабуть, таким чином намагаються вплинути на мене, щоб я передумав повертатися», — написав екс-президент Грузії.

 У тіні президента

Про Давида Саакашвілі відомо небагато. Йому 44 роки, він — син батька екс-президента Грузії від другого шлюбу. Юрист за освітою, Давид Саакашвілі з 2000 по 2012 рік очолював грузинську Вищу школу юстиції, яка займалась відбіром та підготовкою суддів. Після закінчення другого президентського терміну Міхаела Саакашвілі та програшу його партії «Єдиний національний рух» на парламентських виборах пішов з посади. «Думаю, моє рішення допоможе новій владі удосконалити судову систему», — сказав тоді Давид Саакашвілі.

Давид Саакашвілі (праворуч). Фото: фейсбук David Saakashvili«

Давид Саакашвілі — друг колишнього міністра оборони Іраклія Окруашвілі. У 2007 році той хотів повернутись у політику та створити партію «Грузія без Саакашвілі». На той час він отримав політичний притулок у Франції, адже у Грузії його заочно засудили до 11 років увязнення за звинуваченням у корупції. Пізніше, коли у 2012 році Окруашвілі повернувся, — його таки судили. Під час судового процесу Давид Cаакашвілі підтримував свого друга.

«У Грузії таке буває, що в одній сім’ї живуть прихильники політичних противників, — розповідала тоді соратниця Окруашвілі Тео Тлашадзе, — Я була свідком одного банкету у 2007 році, під час якого Давід Саакашвілі сказав Іраклію: «Ти мені дорожчий за брата». Не знаю, наскільки щиро він тоді це сказав, але зараз ми бачимо як він ходить на його судові процеси».

Як і його старший брат, після відставки Давид перебрався до Києва. Коли у 2015 році журналісти запитали екс-президента Грузії, про його брата той зізнався, що не в курсі, що саме той робить у столиці України. «Я справді не знаю точно, чим він займається. Коли він був ще у Грузії, для мене принциповим було, щоб він не користувався ресурсами держави. Він, безумовно, не чиновник. І я не думаю навіть, що він бізнесмен. Тож, не думаю, що тут він перетворився на серйозного бізнесмена», — сказав тоді Міхеіл Саакашвілі.

Затримання Давида Саакашвілі

Проблеми з силовими структурами України у Давида Саакашвілі почались цьогоріч навесні. 14 квітня його старший брат повідомив, що Державна міграційна служба на підставі листа СБУ скасувала Давиду посвідку на проживання та зобов’язала його покинути Україну. Тим не менш Давид Саакашвілі залишався у Києві до сьогодні.

Згідно із заявою «Руху нових сил» (заснована в Україні політична партія Міхеіла Саакашвілі — ред.), правоохоронці доставили його до Печерського відділення Державної міграційної служби та згодом відпустили. У партії екс-президента Грузії вже назвали дії правоохоронців політичними репресіями. А Павло Богомазов, адвокат Давида Саакашвілі, повідомив, що вважає затримання свого клієнта незаконним.

«Давида доставили до Печерського відділку Державної міграційної служби і намагались скласти щодо нього якісь документи. Які – ми не знаємо. Йому теж нічого не пояснили і на руки ніякі документи не віддали», — сказав захисник.

За його словами, один із тих, хто затримував Давида «перебував тут (у Печерському відділку – ред.)». «Але поки ми намагались викликати поліцію, він просто втік. Він швидко показав і сховав посвідчення, і ми не встигли роздивитись. Начебто він сказав, що є представником карного розшуку Печерського району, але чи дійсно це так – буде вже відомо із відповідей на наші адвокатські запити», — повідомив Богомазов.

Адвокат також додав, що наразі не може підтвердити те, що посвідка на проживання Давида Саакашвілі в Україні анульована.

Соратники Саакашвілі біля відділку Державної міграційної служби, куди привезли його брата Давида Фото: Громадське/Сергій Бейко

Позафракційний депутат Юрій Дерев'янко, який перебував у відділку Державної міграційної служби, повідомив: «Сьогодні була присутня директорка Департаменту міграційної служби. Вона сказала, що ці документи (відсутність підстав для проживання Давида Саакашвілі в Україні – ред.) зараз відсутні, але вони є у місті Києві».

Сам Давид Саакашвілі так прокоментував своє затримання:

«До мене під’їхали дві машини, вийшли 8-10 чоловіків і сказали, що вони з поліції. Я попросив показати документи і кілька з них показали посвідчення. Потім мені запропонували сісти в машину. Сказали, що везуть мене до Авакова, власне, так і сказали «Арсен Борисович на тебе чекає, хоче з тобою поговорити». Я кажу, давайте, із задоволенням поговоримо, і запитав куди їдемо. Вони сказали – на Богомольця, 10 (будівля МВС – ред.). А потім вони комусь зателефонували і змінили маршрут».

У свою чергу директор департаменту комунікації МВС України Артем Шевченко повідомив агентству «Інтерфакс-Україна», що співробітники Національної поліції в Києві «не затримували, а доставили» Давида Саакашвілі в органи Державної міграційної служби з тим, щоб він покинув територію України, оскільки його дозвіл на проживання було анульовано на підставі того, що раніше його позбавили дозволу на роботу в Україні.

Анонсоване повернення

26 липня цього року президент Петро Порошенко позбавив Міхеіла Саакашвілі громадянства України.

Офіційною підставою слугувало те, що Саакашвілі у 2015 році надав недостовірну інформацію до Державної міграційної служби, щоб отримати український паспорт, який грузинському політику особисто вручив Петро Порошенко. Натомість сам Саакашвілі пояснював таке рішення своєю опозиційною діяльністю. Після звільнення з Одеської ОДА він заснував партію «Рух нових сил» та виступав за дострокові парламентські вибори. Наразі Саакашвілі перебуває за кордоном та вже анонсував, що 10 вересня спробує перейти державний кордон України та Польщі у пункту пропуску Краківець.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини