Спеціалізована антикорупційна прокуратура звинуватила Національне антикорупційне бюро у тому, що його працівники неодноразово порушували законодавство під час розслідування кримінальних проваджень щодо розкрадань в оборонній сфері.

Керівник САП звернувся до Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України з вимогою відреагувати на виявлені факти порушень законів детективами Національного антикорупційного бюро України.

У САП навели до прикладу кілька епізодів.

Зокрема повідомляється, що 2 березня 2016 року детективи НАБУ зареєстрували провадження про злочин за статею ч. 5 ст. 191 КК України, за фактом фіктивного постачання низкою підприємств, серед яких і ТОВ «Оптимумспецдеталь», запчастин і комплектуючих на Харківський бронетанковий завод — усього на 56 мільйонів гривень.

У САП зазначили, що спочатку слідство рухалося дуже активно, а суттєве сповільнення почалося з вересня 2016 року.

«Не зважаючи на численні вказівки прокурорів САП та проведені наради, позиція НАБУ залишилась незмінною — справа не має перспективи та не буде доведена до суду, оскільки неможливо документально підтвердити постановку та зняття з обліку на Харківському бронетанковому заводі відповідних комплектуючих (лазерних прицілів), які потім фігурантами справи були поставлені на той самий завод вдруге», — йдеться у повідомленні.

Тоді у межах провадження один детектив НАБУ одночасно розслідував декілька епізодів, зокрема про поставку двигунів на Львівський бронетанковий завод. Це був єдиний епізод про розкрадання в оборонці, який довели до суду, але з червня 2017 року детектив, який ним займався, звільнився з НАБУ і справа залишилась без належного розслідування.

У жовтні 2017 року, детектив у вказаному проваджені отримав нові вказівки прокурорів зі строком виконання 2 місяці. Проте ці вказівки, в порушення вимог ст.ст. 2, 36 КПК України виконуються й досі. 

«Відсутність активної позиції щодо розслідування проваджень військової тематики» з боку НАБУ відзначили і в інших кримінальних провадженнях:

— За фактом зловживання службовим становищем з боку посадових осіб Міністерства оборони України та керівництва ДП «Шепетівський ремонтний завод» під час закупівлі 18 одиниць 122-мм самохідних гаубиць 2 С1 «Гвоздика» (ч. 2 ст. 364 КК України). Досудове розслідування у провадженні здійснюють майже 3 роки. Прокури САП двічі надавали письмові вказівки щодо проведення слідчих та інших процесуальних дій, однак детективи НАБУ двічі вирішували закритити провадження.

— За фактом заволодіння понад 6 млн гривень службовими особами фірми «Укрінмаш» та двох підприємств—нерезидентів коштами Шосткінсього заводу «Імпульс» під час реалізації військової продукції (ч. 5 ст. 191 КК України). Досудове розслідування триває майже рік, за цей час не проведено всіх необхідних та можливих слідчих дій, а через неправильний переклад запиту про міжнародну правову допомогу досі не отримано відповідей від міжнародних партнерів.

— За фактом розтрати понад 58 млн грн державних коштів під час закупівлі палива Міністерством оборони України у ТОВ «Трейд Коммодіті» (ч. 5 ст. 191 КК України). З цієї справи в окреме провадження виділили епізод щодо одного з фігурантів справи, однак його зупинили у зв’язку з розшуком підозрюваного. Проте детектив не організував та не провів відповідні заходи. 

— За фактом розтрати майна КП «Київський бронетанковий завод», вчиненої службовими особами цього підприємства шляхом зловживання службовим становищем (ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України). Товарознавча експертиза триває з 27 грудня 2017 дотепер і керівництво підрозділу НАБУ жодним чином не ініціювало перед експертами питання щодо пришвидшення проведення цих процедур.

— За фактом розтрати, вчиненої шляхом зловживання службовими особами ДП «Житомирський бронетанковий завод» своїм службовим становищем щодо державного майна мобілізаційного резерву — 20 двигунів УТД-20 вартістю 6 888 800 грн (ч. 5 ст. 191 КК України). НАБУ досі не провело огляд бронетехніки, на яку, можливо, встановлювали ці двигуни.

— За фактом розтрати 382 тисяч грн державних коштів посадовими особами ДП «Київський бронетанковий завод», які завищували витрати на капітальний ремонт двигунів марки 5Д20-240 (ч. 5 ст. 191 КК України). За понад рік розслідування детективи НАБУ не провели необхідних слідчих дій, а слідство не встановило детальних обставин заволодіння майном ДП «Київський бронетанковий завод» під час постачання запчастин. Питання щодо призначення відповідних судових експертиз для оцінки вартості продукції та визначення розміру збитків також не вирішене.

«Така позиція НАБУ під час розслідувань злочинів у сфері обороно-промислового комплексу стала можливою внаслідок системних помилок в організації діяльності органу досудового розслідування», — наголошують у САП. 


Нагадаємо, у березні 2019-го журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» оприлюднили розслідування, у якому йдеться, що син вже екс-заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником схем з розкрадання в оборонному комплексі України. Загалом учасники схеми отримали від Укроборонпрому 250 млн гривень.

Олег Гладковський, своєю чергою, є близьким другом президента Петра Порошенка. За даними розслідувачів, керівництво концерну Укроборонпром знало про шахрайські оборудки й давало на них згоду. Більше того, про розкрадання в оборонному комплексі країни знали у всіх силових структурах.

Після розслідування, Порошенко звільнив Гладковського. На його посаду призначили Сергія Кривоноса. Олег Гладковський звинувачення відкидає.

Поділитись: