Директор ДБР Роман Труба (ліворуч) та директор НАБУ Артем Ситник (в центрі) під час засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної ради з розслідування фактів корупції в оборонній сфері, Київ, 13 березня 2019 року
Фото:

Артем Ващенко/Громадське

ДБР, НАБУ, САП та ГПУ — це абревіатури українських правоохоронних органів. Рогоза, Жуков, Гладковський — це прізвища із резонансних журналістських розслідувань про корупцію в оборонці. Громадське розібралося, які справи розслідують перші проти других.

З перших серій розслідування команди «Наші гроші з Денисом Бігусом» про корупцію в оборонній сфері від різних сторін лунали відповіді: мовляв, нічого нового журналісти не розповіли, усі факти відомі й розслідуються правоохоронцями. Утім, щодо розслідування цього тижня зібралася Тимчасова слідча комісія Верховної ради.

Радник Президента України Юрій Бірюков у Facebook написав, що стосовно корупції в оборонці військова прокуратура має п’ять кримінальних проваджень, а Національне антикорупційне бюро займається ще одним.

Давайте розберемося, що саме всі вони розслідують.

НАБУ

Національне антикорупційне бюро займається справами незаконного збагачення та розкрадання майна посадовими особами військових заводів у складі державного концерну Укроборонпром. У 2016 році воно відкрило кримінальне провадження щодо фіктивного постачання декількома компаніями запчастин для Харківського бронетанкового заводу. Серед них була і «Оптимумспецдеталль» – компанія із розслідування «Наших грошей». Керували нею, йдеться в розслідувані, ті самі Рогоза, Жуков, та Ігор Гладковський – син екс-заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, який теж був в «схемі».

За версією НАБУ справа була ось в чому: завод продав сам собі майно Міноборони, яке зберігалося на його складах, як надлишкове. Детективи НАБУ оцінили збитки цієї «схеми» у 56 мільйонів гривень і почали розслідування. Але, як розповів на засіданні Тимчасової слідчої комісії, Назар Холодницький – керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, починаючи з вересня 2016 року детективи НАБУ стали сумніватися в перспективах справи та загальмували її.

Натомість в НАБУ кажуть: розслідуємо, вже відкрите провадження по Харківському бронетанковому заводу, і не тільки. Наприклад, у березні 2018-го НАБУ направило до суду справу щодо Львівського Бронетанкового заводу. Його посадовці підозрюються у розтраті 28,5 мільйонів гривень при закупівлі запчастин для військової техніки.

«Щодо фактів, про які йшлося у першій і другій серії журналістських розслідувань, НАБУ відкрило нове кримінальне провадження», — повідомив у коментарі Громадському директор НАБУ Артем Ситник.

У згаданих частинах журналістських матеріалів є зловживання із закупівлями висотомірів для літаків за завищеними цінами та загалом існування схеми з контрабандою військових запчастин із Росії та подальшим перепродажем їх «бізнесменами» Рогозою, Жуковим та Гладковським-молодшим підприємствам Укроборонпрому. 26 лютого, наступного дня після виходу першої серії розслідування, НАБУ щодо цих фактів відкрило провадження.

Але актуальним питанням до відомства залишається таке: чи оголосять про підозри уже звільненому з посади першого заступника секретаря РНБО Олегу Гладковському?

ГПУ

Паралельно із НАБУ провадженням щодо діяльності «Оптимумспецдеталі» у квітні 2016-го почала займатися і військова прокуратура в складі Генеральної прокуратури. За сприяння податківців, вона розслідувала несплату податків та фіктивність підприємств-прокладок Рогози, Жукова та Гладковського-молодшого.

На час виходу журналістського розслідування, за словами генпрокурора Юрія Луценка, провадження перебувало «на фінішній прямій» і «відлік йшов не на дні, а на години». А ще генпрокурор запевняв, що в оборонці ГПУ має 480 відкритих провадження і справа «Оптимумспецдеталі» — їхня мала складова: лише 3% поставок із загальним обігом у 150 мільйонів гривень.

«При цьому встановлено збитків на 350 мільйонів гривень», — сказав на засіданні Тимчасової слідчої комісії Луценко, додаючи, що це попередні дані, які мають довести слідчі.

За всіма ж справами військова прокуратура оголосила підозри 112 людям, вказав генпрокурор. До суду передали 111 проваджень.

«І ми маємо 77 осіб, засуджених вироком суду», — додав Луценко.

Юрія Луценко під брифінгу щодо поточних питань підготовки та проведення виборів президента України, Київ, 12 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

ДБР

Сформоване торік у листопаді Державне бюро розслідувань повинне розслідувати, зокрема, злочини, які вчиняють правоохоронці.

В останній, четвертій, частині розслідування команди bihus.info журналісти доводять, що діяльність Рогози, Жукова та Гладковського-молодшого покривали посадові особи в чотирьох різних органах – військовій прокуратурі, НАБУ, фіскальній службі та Службі безпеки України. Одні видавали «довідки», що підприємства справжні та діють законно, інші закривали кримінальні провадження або відкладали їх у найдальші закутки.

Як наслідок — ДБР відкрило провадження щодо ймовірних злочинів правоохоронців.

«Наразі відкрито одне кримінальне провадження. Про підозри ще не йдеться, бо слідчі мають вивчити матеріали справи», — пояснив директор ДБР Роман Труба.

Також за своїми функціями Держбюро розслідувань має вивчати кримінал ще й у діях військових. Спеціально створена в парламенті слідча комісія наразі вивчає корупцію в оборонці, про яку згадується в розслідуваннях «Наших грошей». Але повноваження цієї комісії є ширшими: вона повинна зробити висновок щодо винних у розкраданні військового господарства, починаючи з 2004 року. Голова комісії, народний депутат від БПП Іван Вінник, підсумовує: «У ДБР може бути багато роботи. Цілком ймовірно, що з’являться нові провадження».

Поділитись: