Мовна ситуація на Донбасі останніми роками залишається незмінною. Велика частина жителів по обидва боки лінії зіткнення називають російську мову рідною.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження «Настрої та ідентичності Донбасу по обидва боки фронту», проведеного Центром східноєвропейських та міжнародних досліджень (Берлін, Німеччина).

Біля половини жителів контрольованої Україною частини Донбасу назвали своєю рідною мовою російську. Українська мова виявилася рідною тільки для 17% опитаних. Третина респондентів назвала рідними обидві мови.

Тих, для кого російська є рідною, серед мешканців так званих «ДНР» і «ЛНР» більше ― 65% опитаних. Ще 31% вважає рідними і російську, і українську. Українську назвали рідною лише 3,5% респондентів.

За словами соціологів, між 2016 і 2019 роками мовна ідентичність суттєво не змінилася. Це свідчить, що двомовність залишається важливою ознакою населення Донбасу по обидва боки лінії зіткнення.

Дослідження проводила агенція R-Research на замовлення Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень (ZOiS) протягом лютого-березня 2019 року шляхом опитування мешканців як підконтрольної частини Донбасу, так і не підконтрольної. Респондентів з підконтрольної території опитували за допомогою особистих інтерв’ю, а тих, хто проживає по той бік лінії зіткнення ― телефоном.

Вибірку формували на основі кількох ступенів за квотами віку, статі, рівня освіти міського та сільського населення. Усього до вибірки ввійшло по 1200 респондентів з обох частин Донбасу.

Як повідомлялося, соціологи з’ясували, що мешканці підконтрольної уряду України частини Донбасу частіше стали ідентифікувати себе як етнічних українців.

Крім того, більшість населення Донеччини та Луганщини по обидва боки лінії зіткнення виступає за реінтеграцію цих територій до складу України. 

Автор: Ігор Бігун

Поділитись: