Поліція намагається затримати прибічників опозиції під час акції протесту проти результатів виборів президента у центрі Нур-Султана, Казахстан, 10 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

Казахстанська влада з боєм обрала ставленика Назарбаєва на посаду президента. У цьому їм допоміг головний опозиційний кандидат.

Матеріал «Новой газеты»

У Казахстані 9 червня відбулися дострокові вибори президента країни, на яких свою легітимність повинен був підтвердити «помазаник» першого глави держави Нурсултана Назарбаєва.

Назарбаєв пішов у відставку 19 березня і залишив замість себе «ультралояліста». 65-річний Касим-Жомарт Токаєв в останні роки був номінально другою людиною в державі — головою верхньої палати парламенту. За Токаєва, за даними ЦВК, віддали голоси 70 відсотків виборців при явці трохи більше 77%.

Але насправді все було інакше: за звітами спостерігачів, на багатьох ділянках Токаєв програв своєму головному конкуренту — опозиціонеру Аміржану Косанову щонайменше у півтора-два рази. Успіх так налякав самого опозиціонера, що Косанов погодився визнати перемогу ставленика влади ще до оголошення офіційних результатів.

На вулиці шумно

Вибори, які повинні були відбутися як референдум про довіру курсу Назарбаєва (Токаєв проголосив своїм гаслом «наступництво»), не вдалися від самого початку. В Алмати і Нур-Султані, двох головних містах Казахстану, на площі вийшли сотні людей, які протестують проти проведення подібних виборів.

Частину з них дистанційно вивів на площі олігарх Мухтар Аблязов (сам він переховується у Франції, на батьківщині засуджений до довічного ув'язнення), але більшість протестувальників прийшли самостійно.

МВС відразу ж вимкнуло інтернет у районі протестів і почало розгін демонстрацій. На відміну від таких же мітингів трирічної давнини щодо використання казахстанських земель іноземцями, затримання були значно жорсткішими, з побиттям і хапанням під руку всіх, хто просто проходив повз.

Незалежні журналісти нарахували як мінімум кілька десятків людей, які в цей момент йшли на виборчу дільницю, а опинилися в автозаку.

Офіційні представники поліції спершу говорили про сотні затриманих (і всі вони подавалися як прихильники забороненого в Казахстані руху Аблязова «Демократичний вибір Казахстану»), потім офіційна цифра зросла до 500 осіб. Водночас, за свідченнями правозахисників, затримання продовжилися і в понеділок, 10 червня, а затриманих у столиці довелося везти у сусідні міста через переповненість відділів поліції.

Поліцейські затримують учасників опозиційної акції протесту проти результатів виборів президента у центрі Нур-Султана, Казахстан, 10 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

У Нур-Султані добу з гаком був оточений палац молоді «Жастар», поліція затримувала чи не всіх, хто проходив поряд. Доля багатьох затриманих невідома досі.

Відомо, що одна з жінок, яку відвели в автозак в Алмати, порізала собі вени прямо в машині. Ширилася інформація про загибель літньої людини від удару бійця спецназу на мітингу, але офіційна влада категорично заперечує цю інформацію.

Перший заступник міністра внутрішніх справ Марат Кожаєв узагалі заявив, що ніхто з учасників мітингу не постраждав.

«У Нур-Султані до медпрацівників звернулися 12 осіб. Усі переважно на гіпертонічний криз скаржилися», — ця фраза Кожаєва виглядає дуже злою іронією. При цьому самі поліцейські заявили про трьох поранених зі свого боку.

До цієї інформації, однак, варто ставитися обережно — особливо якщо поглянути, в якій формі ходили деякі бійці спецпідрозділів: дуже схоже на обладунки.

Показова й реакція іноземних спостерігачів на мітинги. Американські та німецькі спостерігачі сказали, що такі протести сприяють розвитку демократичного процесу, глава російської спостереженої місії заявила, що «не бачила цих масових мітингів, хоч ми і їздимо з шостої ранку по центру Нур-Султана».

Очолила делегацію російських спостерігачів на цих виборах Олена Мізуліна.

На дільницях спекотно

Поки на вулицях мітингували прихильники бойкоту, прихильники виборів ішли на виборчі дільниці. Офіційна явка склала майже 78%, але, спрямована на легітимізацію провладного кандидата, вона зіграла проти нього ж.

На цих виборах вперше офіційно задіяли багато незалежних спостерігачів (в одному тільки невеликому Уральську їх було близько трьохсот), вони ретельно фіксували всі порушення (офіційно прокуратура визнала тільки 19 порушень, і всі вони були «незначні»).

Проти спостерігачів намагалися вести інформкампанію, звинувачуючи їх у роботі на «гроші ОБСЄ», чати активістів у месенджерах регулярно зламували — проте саме спостерігачі після закриття дільниць почали масово викладати фотографії завірених протоколів з підсумками голосування.

І відбулося несподіване. В першу ж годину стало зрозуміло, що на десятках дільниць в Алмати, Нур-Султані, Актау, Атирау, Уральську Кизилорді перемагає не Касим-Жомарт Токаєв. Велика частина голосів була віддана Аміржану Косанову (показово, що за нього проголосувала більшість навіть на виборчій дільниці в назарбаєвському університеті). Кількість таких ділянок з Косанова-переможцем росло щохвилини.

Офіційний ЦВК при цьому мовчав, а після півночі на держтелебаченні вийшли результати екзит-полів провладної структури під керівництвом політолога Талгата Калієва (не пов'язаним із владою об'єднанням проводити соцопитування заборонено законом).

За ним, Токаєв набрав більше 70% голосів, а Косанову дісталося всього 15% (що, однак, є одним із найвищих результатів опозиції в історії Казахстану).

Далі відбулося наступне. Аміржан Косанов, колишній інструктор комсомолу і прес-секретар уряду, який пішов в опозицію близько 20 років тому, записав відеозвернення. На ньому Косанов, який ще 8 червня публічно мріяв про другий тур, з панічними нотками в голосі накинувся на прихильників Мухтара Аблязова, які «в до цієї подію залучили молодь».

«Перебуваючи за кордоном, сидіти пити каву в кафе і наштовхувати народ на таке під час виборів, замість того щоб дати людям скористатися своїм конституційним правом, наперед знаючи, що вони порушать закон і будуть покарані, підбурювати, — це справжнісінька політична провокація і підлість. Наша молодь помиляється, дотримуючись псевдодемократичних позицій », — мало не кричав Косанов.

Через кілька хвилин він долучився до п'яти інших кандидатів, які ще до публікації хоча б попередніх результатів голосування з неприхованою радістю і полегшенням привітали Токаєва з перемогою.

Наступного дня Косанов у прямому ефірі сайту радіо «Азаттик» зустрівся з розгніваними прихильниками, які відкрито звинуватили його у зраді. «Так, я визнав перемогу Токаєва. Я розумію зараз, якою буде реакція. Я порадився зі своїми колегами, які мені всі ці роки допомагали у виборчій кампанії. Будучи реалістом, знаючи, яка державна машина, який адміністративний ресурс, якими є наші можливості на сьогоднішній день, я це визнав. І тому тепер, коли будуть вибори, я підняв планку до 16,02% голосів (попередньо. — Ред.), І тепер владі буде соромно і неприпустимо наступного після мене кандидата чи партію опускати до колишніх 6-9% », — заявив Косанов, а заодно натякнув, що планує створити свою партію, яка матиме непогані шанси пройти в парламент через два роки.

Примітно, що противники Косанова з-поміж незалежної опозиції писали про ці домовленості: він повинен був стати вовком в овечій шкурі в обмін на представництво у системній політиці — зокрема, Косанова пропонують підхопити прапор помірного націоналізму.

Кандидат у президенти Касим-Жомарт Токаєв під час прес-конференції у Нур-Султані, Казахстан, 10 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

В Акорді* все спокійно

Результат виборів і їхнє офіційне визнання з боку тих, хто програв, дадуть перемозі Токаєва ще більше ілюзій щодо сили його ресурсу, каже політолог Досим Сатпаєв.

Виступаючи після виборів, Токаєв зауважив: «радий тому, що передвиборча кампанія мала цивілізований характер, була спокійною». «Ніякого конструктивного діалогу не буде. Вибори показали, що суспільство сильно розколоте, але владу це влаштовує. На протестному полі немає людини, яка збудувала би місток взаємин із владою. Як вести діалог, якщо немає рівноправної сторони? Це буде не діалог, а монолог», — констатує Сатпаєв.

Ключову роль тепер гратимуть силовики, які, скориставшись вакуумом в опозиції, «повністю перебувають в ілюзії того, що все можна».

Косанов і ставив собі завдання стати таким «містком», але те, як він злив протест, відвернуло від нього всіх, хто готовий був в нього повірити (навіть з урахуванням того, що велика частина бачила в ньому кандидата «проти всіх»).

Старої опозиції більше не існує, а нова лише формується, але влада її ігноруватиме. Інша справа, що масштаб протесту виявився куди вище, ніж передбачалося, а це означає тільки одне: так просто люди вже не терпітимуть дії влади.

«Люди стали більше політизованими, критично налаштованими. І взагалі ці вибори — це перемога спостерігачів», — додає Досим Сатпаєв.

У понеділок, 10 червня, ОБСЄ в цілому позитивно оцінила вибори в Казахстані, вказавши лише, що затримання людей на вулицях — це погано. Якраз під ці слова у великих казахстанських містах продовжили затримувати людей. Однією із затриманих стала журналістка Асем Жапішева, яка розповіла, що у відділенні її запитували, чому вона проти Нурсултана Назарбаєва, і «чому вона хоче розвалити країну». Здається, відсутність діалогу між владою і суспільством можна зафіксувати в перший же день після виборів.

* Акорда (Біла ставка) — резиденція президента Казахстану в Нур-Султані, колишній Астані

Автор: В'ячеслав Половинко, «Новая Газета»
Поділитись: